Inšpektorat za notranje zadeve je Janeza Janšo pozval, naj posreduje podatke o varnostni službi, ki je varovala njegovo poroko. Inšpektorat je o tem spraševal, ker naj varnostna služba ne bi imela licence.
Katarina Kresal bo razrešila glavno inšpektorico
Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je po tem napovedala, da bo s 1. septembrom razrešila glavno inšpektorico za notranje zadeve Matejo Rokvič. Kot je pojasnila, bo to storila tudi zaradi nejasno postavljenih prioritet inšpektorata, kar se je pokazalo v delovanju inšpektorata v zadnjem obdobju. "Na tem področju potrebujemo nov zagon," je menila.
Kot je povedala Kresalova, je razlog za razrešitev pomanjkanje prioritet, kot so strokovnost, sorazmernost in življenjskost.
Kresal: Postopek je proti službi za varovanje
Kresalova je poudarila, da inšpektorat vodi postopek proti družbi za zasebno varovanje in ne proti Janezu Janši. "Dopis ne očita Janši nič," je dejala in poudarila, da pravno gledano inšpektorat ni naredil nič narobe. "Postopek je bil sprožen po uradni dolžnosti, na podlagi poročil medijev. Gospod Janša je bil zaprošen za posredovanje podatkov o družbi za zasebno varovanje, ki naj bi varovala ta dogodek," je povedala Kresalova.
Za zadevo je slišala iz medijev, sama konkretnih podatkov o tem nima, se ji pa celotna zadeva zdi nenavadna. "Postopek se vodi in bo zaključen," je povedala. Kresalova pravi, da kot notranja ministrica v postopek ne more posegati – ne more ga ne začeti ne ustaviti. Kot notranja ministrica pa je odgovorna za delovanje inšpektorata, njegovo strokovnost in učinkovitost.
Po besedah Kresalove je bil problematičen odnos med inšpektoratom ter direktoratom za policijo in druge varnostne naloge. Povedala je, da je sodelovanje in medsebojno zaupanje teh dveh organov ključnega pomena za uspešnost in doseganje strateških ciljev. "Dejstvo je, da so ti odnosi skrajno porušeni, celo do te mere, da so se navzkrižno podajale različne kazenske ovadbe," je dejala.
Se tako obeta opravičilo Janši? Kresalova pravi, da je imel inšpektorat pravno podlago za vodenje tega postopka, "drugo vprašanje je, ali so to prioritete inšpektorata na področju notranjih zadev, ali se taki postopki vodijo z ustrezno sorazmernostjo, življenjskostjo, strokovnostjo".
'Gre za ideološki obračun z opozicijo'
Janša pa se sprašuje, ali je Kresalova sploh razrešila pravo osebo, in meni tudi, da gre za ideološki obračun z opozicijo. Prvak SDS je ostro reagiral že včeraj, danes pa dodaja, da ''nisem povsem prepričan, ali je padla prava glava''.
Postopek je označil kot škandalozen, inšpektoratu pa očita, da ne pozna zakonodaje, ker je poroka zaseben in ne javen dogodek. ''Tako da je šlo bodisi za naročilo za šikaniranje ali pa za ravnanje ideološko nestrpnega uradnika, ki je zapadel vzdušju pogroma, ki vlada v Sloveniji v zadnjih tednih,'' je dejal Janša.
SDS: Za vodenje postopka ni pravne podlage
V SDS pa pravijo, da inšpektorica, ki je postopek vodila, očitno ne pozna predpisov, saj zakon o javnih zbiranjih za verske obrede ter svečanosti ob poroki ne velja. Iz česar izhaja, da za omenjeni slavnostni dogodek organizirano varovanje ni potrebno. To pomeni, da za omenjeno poroko organizirano varovanje ni bilo potrebno, pravijo v SDS.
Rokvičeva: Postopek ni uperjen proti Janši
Svojo razrešitev je Mateja Rokvič komentirala z besedami, da je to zakonita pravica ministrice. Na vprašanje, ali se je ministrica tako odločila, ker se je ustrašila političnih posledic, pa je odgovorila, da tega ne želi komentirati, ne verjame pa, da se je.
Rokvičeva je pojasnila, da so postopek preverjanja dejstev pri Janši sprožili zaradi pojavljanja informacij v medijih, "da naj bi bili na poroki varnostniki, da naj bi grobo ravnali z novinarji, da naj bi varovali cerkev, na nekaterih slikah se celo da slutiti, da je šlo tudi za varovanje osebe, gospoda Janeza Janše".
Za katero družbo za varovanje naj bi šlo, Rokvičeva ne želi govoriti, dokler ne bodo ugotovili vseh dejstev. Kot je pojasnila, o navzočnosti družbe za varovanje na poroki še niso prepričani, vendar pa poročanja s poroke kažejo, "da naj bi tam družba bila, vprašanje pa je, katera družba". V kolikor bo potrebno, bodo ta dejstva preverjali tudi pri domačinih.
Janševega dopisa, v katerem ta pojasnjuje, da na njegovi poroki ni bilo nobene varnostne službe, po njenih besedah na inšpektorat še niso prejeli
KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.