Predvidoma jutri naj bi nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja francoski organi iz prostorov za pridržanje znova privedli pred sodišče. To bo po prejetem evropskega nalogu za prijetje in predajo, ki ga je prevedenega v francoščino posredovalo Okrožno sodišče v Kopru, po devetih dneh od aretacije, odločalo, ali so pogoji za predajo izpolnjeni. Če so, bodo stekli postopki predaje Časarja Sloveniji.
Pravosodno ministrstvo pojasnjuje, da mora biti po sprejeti odločitvi o predaji oseba predana v najkrajšem možnem času na datum, za katerega se dogovorita pravosodna organa obeh držav. Najpozneje mora do predaje priti v roku 10 dni po končni odločitvi o izvršitvi naloga. Sicer so možne pritožbe, obstaja pa tudi možnost, da oseba zboli, zaradi česar bi se lahko načeloma predaja zamaknila za nekaj dni, a vodja ljubljanskih kriminalistov Branko Japelj pravi, da ni razlogov, da to ne bi bilo izvršeno. "Evropski nalog je jasen," pravi.
Slovenski kriminalisti z letalom po Časarja v Francijo
Na določen dan izročitve bodo slovenski kriminalisti z letalom odleteli v Francijo, kjer jim bodo francoski organi predali slovenskega ubežnika. V spremstvu kriminalistov bo Časar preživel povratni let, nato naj bi ga na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana predali pravosodnim policistom. Ti ga bodo nato predvidoma nemudoma odpeljali na Zavod za prestajanje kazni zapora Dob, kjer bo moral odsedeti pet let in devet mesecev zaporne kazni.
Pristojni na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij so nam sporočili, da bodo podrobnosti njegove namestitve na Dobu posredovali šele, ko bo Časar pripeljan na prestajanje zaporne kazni v Slovenijo. Sicer zakonodaja določa, da lahko obsojeni na zapor do osmih let kazen prestajajo na polodprtem oddelku. A če obstaja verjetnost, da bi zapornik pobegnil, je lahko odločitev drugačna. Takšnega zapornika lahko namestijo tudi v zaprti oddelek.
Časarja po prihodu v Slovenijo pa sicer ne čakajo le izterjava sodnih stroškov in odškodninske tožbe, ampak tudi plačilo stroškov privedbe na prestajanje kazni. Zakon o izvrševanju kazenskih sankcij namreč določa, da stroške privedbe na prestajanje kazni plača obsojenec, tudi če je na prestajanje priveden z bega.
Na Časarja bodo budno pazili
Kot je za oddajo 24UR pred dnevi dejal Sašo Kotnik, psiholog Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij, bodo Časarja po prihodu budno spremljali. "Morali bomo biti pozorni. Osebe, ki padejo tako nizko, so podvržene tudi riziku, da bi ponovno pobegnile, storile kaj komu drugemu ali celo sebi," je dejal. Neuradno naj bi si sam želel v domači zapor, ker je menda tu znosnejše kot v tujini, a Kotnik poudarja: "Tudi zlata celica je celica in pomeni odvzem prostosti."
Kot je znano, je bil nekdanji predsednik uprave Luke Koper 10. januarja 2013 pravnomočno obsojen zaradi zlorabe položaja in nedovoljenega sprejemanja daril v povezavi z nepremičninskimi posli z Luko Koper. Koprsko sodišče ga je obsodilo na pet let in devet mesecev zapora, vrniti bi moral 86.000 evrov, za obdobje petih let pa so mu tudi prepovedali opravljati dela na vodilnih položajih. Konec leta 2013 je pobegnil v Dominikansko republiko, kjer ni skrival svoje identitete. Sodišče je lansko pomlad za njim razpisalo javno tiralico in izdalo evropski priporni nalog. 26. februarja letos so ga iz Dominikanske republike izgnali v Francijo.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.