Kriminalisti, ki odkrivajo najhujša kazniva dejanja, v zadnjem času doživljajo vse ostrejše napade na njihovo zakonito delovanje. Izstopajo preiskave, v katere so vpleteni eminentni politični in gospodarski akterji, so sporočili iz Društva kriminalistov Slovenije (DKS).

"Vsi so na strani kriminalistov, ko aretirajo poštnega roparja in morilca ali ko po dolgih letih vztrajnega preiskovanja, tudi s pomočjo prisluškovanja, odkrijejo veliko tolpo preprodajalcev mamil, tipa Balkanski bojevnik. Ko pa s svojimi pooblastili posežejo v sume nezakonitih dejanj pomembnežev, so vse pogosteje deležni kazenskih ovadb ter očitkov o politični in osebni skorumpiranosti,“ so zapisali. O takih obrekovanjih v zadnjem času poročajo mariborski, koprski in ljubljanski kriminalisti.
V Društvu kriminalistov obsojajo tovrstne napade na kriminaliste in na državne tožilce, katerih cilj je delegitimizacija njihovega dela. Sklepajo, da gre za ceneno nabiranje političnih točk, ki jih državljani najbrž ne jemljejo preveč resno. Kljub vsemu pa ocenjujejo, da je treba reagirati na omenjene izjave, ki poskušajo krniti integriteto kriminalistov. "Kriminalisti niso hlapci nobene politične opcije, temveč pomembna strokovna služba z nalogo, da z zakonitimi sredstvi odkriva storilce kaznivih dejanj. Kazenske ovadbe, s katerimi zaključujejo preiskave, se preverjajo skozi kazenski postopek, kjer se lahko ugotovijo tudi morebitne pomanjkljivosti kriminalističnega dela," so še dodali.
Zato obrekovanja in delegitimizacije kriminalistov po njihovem mnenju ne bi smele ostati brez odziva, pri čemer se zanašajo tudi na pomoč Generalne policijske uprave. Ob tem tudi podpirajo njeno prizadevanje za bolj primerljivo nagrajevanje kriminalistov, so še sporočili.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.