Po navedbah ljubljanske policijske uprave so na "podlagi večmesečnega intenzivnega preiskovanja in zbiranja obvestil, ki je potekalo z usmerjanjem okrožnega državnega tožilstva, ugotovili, da je Troha 23. junija naznanil kaznivo dejanje ugrabitve, ki se preganja po uradni dolžnosti, čeprav je vedel, da takšno dejanje ni bilo storjeno". V policijski preiskavi omenjenega primera so bile ugotovljene številne okoliščine ter zbranih več dokazov, ki so potrdili obstoj utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja krive ovadbe. Za to kaznivo dejanje je zagrožena le denarna kazen.
Izginotje
Izginotje Ladislava Trohe je policiji 23. januarja letos prijavil njegov brat Robert,
Troha pa naj bi bil sicer ugrabljen 18. januarja v okolici Podutika. Neznanci naj bi ga potem odpeljali v zgradbo na neznani lokaciji in ga približno pet mesecev kasneje, 23. junija, zvezanega odvrgli iz kombiniranega vozila na kraju, kjer je bil kasneje tudi najden, to je ob vozišču lokalne ceste v smeri vasi Strmica v občini Logatec.
Od tam so nekdanjega pripadnika Slovenske vojske odpeljali v ljubljanski klinični center, kjer je ostal na opazovanju, v kratkem pa je bil iz centra odpuščen.
Malo pred svojim izginotjem, ko je bil zaposlen na upravi za zaščito in reševanje na obrambnem ministrstvu, je Troha v mariborskem časniku Večer obtožil nekatere pripadnike specialne brigade Moris za podstavitev eksploziva pod osebno vozilo poslanca in predsednika SNS Zmaga Jelinčiča v letu 1993. Izginotje pa je nekajkrat obravnavala tudi parlamentarna komisija za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb.
Opozarjanje na napake v Slovenski vojski
Ladislav Troha je svoje nadrejene v letu 1996 začel opozarjati na nepravilnosti in nesmotrno porabo proračunskega denarja v Slovenski vojski, njeno slabo opremljenost, pomanjkljivo usposobljenost in pripravljenost ter kaznivih dejanjih in korupciji, za katere naj bi imel dokaze. Znan je postal junija 1998, ko je s svojimi očitki seznanil tudi javnost, zoper njega pa so zaradi kršenja navodila za obveščanje javnosti uvedli disciplinski postopek ter ga hkrati prerazporedili na mesto pomočnika za logistiko v bataljonu vojaške policije. Na dan, ko je bilo v generalštabu predvideno zaslišanje v predhodnem disciplinskem postopku - 1. julija 1998 - se je napotil na Trg republike nasproti slovenskega parlamenta, kjer je javno demonstriral proti početju vseh, ki so bili o nepravilnostih obveščeni, pa niso glede tega naredili ničesar. To je pomenilo hujšo kršitev delovne discipline, zato so mu vročili sklep o razširitvi disciplinskega postopka in odločbo o suspenzu, začasni odstranitvi z dela v državnem organu, Troha je v naslednjih dneh nadaljeval z demonstriranjem. Jeseni so ga odpustili, njegovo pritožbo pa je vladna komisija zavrnila, vendar so ga pozneje zaposlili na obrambnem ministrstvu.