Nacionalni preiskovalni urad je danes na območju Celja, Maribora, Ljubljane in Kopra izvedel 13 hišnih preiskav, osem pri fizičnih in pet pri pravnih osebah, zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in kaznivega dejanja pomoči pri kaznivem dejanju zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, so sporočili iz Generalne policijske uprave.
Zaradi suma zlorabe položaja in drugih kaznivih dejanj naj bi s spornimi posli nastalo za 4,8 milijona evrov protipravne premoženjske koristi.
Po naših informacijah gre za oškodovanje Premogovnika Velenje v času, ko je bil njegov direktor Ludvik Golob, ki naj bi bil eden izmed osumljenih. Po informacijah portala Necenzurirano naj bi NPU preiskovala še nekdanjo članico uprave premogovnika Mojco Letnik, nekdanjega prvega moža Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) Armana Koritnika in nekdanjega direktorja Rudarskega gradbenega podjetja (RGP) Antona Žagarja. Policija je sporočila, da je skupaj osumila osem oseb.
Obisk kriminalistov so v Premogovniku Velenje potrdili. "Pooblaščenci Nacionalnega preiskovalnega urada so danes obiskali sedež Premogovnika Velenje. Zaprosili so za predložitev dokumentacije, povezane s posli v letih 2017 in 2018 in sklenjene s strani takratnega poslovodstva. Poslovodstvo Premogovnika Velenje je zagotovilo polno sodelovanje in predložitev vse zahtevane dokumentacije. Preiskava še poteka," so med drugim podali tudi obdobje poslovanja, na katerega se nanaša preiskava.
Kako se je vse zapletlo?
Po informacijah portala Necenzurirano naj bi NPU natančneje pogledoval v javno naročilo iz marca 2017, s katerim naj bi v Tešu in premogovniku želeli najti izvajalca storitev za dela na deponiji premoga in pri sanaciji ugreznin na območju rudnika. Do izteka roka javnega naročila so prejeli osem ponudb, nato pa razpis razveljavili in se kljub dvema ugodnejšima ponudbama odločili za podjetje, s katerim so že dalj časa sodelovali, RGP, ki ga je takrat, kot omenjeno, vodil Žagar.
A nekaj mesecev za tem se je izkazalo, da pri RGP nimajo niti kadra niti mehanizacije za izvedbo posla, zato so ga oddali podizvajalcu, podjetju Andrejc, ki je že prej oddalo ponudbo na javnem razpisu. Za dela na deponiji je podpisalo petletno pogodbo, vredno 6,6 milijona evrov (z DDV), so tudi izvedeli pri Necenzurirano. Že takrat so se pojavile kritike, da so v RGP zaobšli zakonodajo o javnem naročanju, a se v podjetju na to niso ozirali.
Lastnik podjetja Gradnje Rošer Vilijem Rošer, ki naj bi na prvotnem razpisu ponudil najbolj ugodno ceno, je konec leta 2017 odločitev RGP poskušal izpodbijati tudi na državni revizijski komisiji, a mu ni uspelo.
Pri izvajanju preiskovalnih dejanj sodeluje 60 kriminalistov, postopek pa usmerja Specializirano državno tožilstvo.
Za navedena kazniva dejanja je predpisana kazen zapora do osmih let.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.