Dogodek Jezusovega rojstva je opisan v Svetem pismu. Ker Jožef in Marija v Betlehemu nista našla prenočišča, sta se zatekla v hlev, kjer je Marija rodila Jezusa in ga položila v jasli. V spomin na ta dogodek kristjani po domovih in cerkvah postavljajo jaslice, ki tudi prikazujejo omenjeni dogodek.
Natančen datum Jezusovega rojstva ni znan, so pa po besedah ljubljanskega nadškofa metropolita Antona Stresa kristjani ta dan izbrali zato, da ponazorijo svojo vero, da tudi v najbolj črno noč Jezus Kristus prinaša svetlobo. Okoli 25. decembra, natančneje okoli zimskega solsticija (21. ali 22. december) so namreč noči najdaljše v koledarskem letu.
V ljubljanski stolnici bo polnočno mašo vodil Stres, v mariborski stolnici pa nadškof metropolit Marjan Turnšek. Evangeličanski škof Geza Erniša pa je mašo daroval v evangeličanski cerkvi v Moravskih Toplicah.
Ob božiču je slovesno tudi v Vatikanu. Papež Benedikt XVI. je ob 22. uri začel maševati v baziliki sv. Petra. Mašo so dve uri pred polnočjo začeli, tako kot minuli dve leti. Na božič bo z osrednjega balkona bazilike prebral božično poslanico in podaril tradicionalni blagoslov mestu in svetu (urbi et orbi).
V sveti deželi je potekala procesija iz Jeruzalema v Betlehem. Vodil jo je tamkajšnji latinski patriarh Fuad Tval, ki je ob tem pozval k miru in spravi v Siriji, Egiptu, Iraku in Severni Afriki.
Po zakonu o praznikih in dela prostih dnevih v Sloveniji iz leta 1991 je božič dela prost dan. Nekateri pravoslavni kristjani pa zaradi uporabe drugačnega koledarja božič praznujejo 7. januarja, med njimi so tudi verniki Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji.
"Sprejeti božič pomeni živeti v zavesti, da nismo več sami, ker je Bog z nami. Božič naj v naših srcih poživi prepričanje v Božjo ljubezen. Ohranimo to prepričanje v srcu vseh 366 dni novega leta. Predvsem pa se v svetlobi božičnih praznikov prepoznajmo kot bratje in sestre, kot družina Božjih otrok, ki bo sposobna graditi pravičnost v ljubezni," so v svojem voščilu zapisali slovenski škofje.
Kjer je ljubezen, se v svetu pojavlja svetloba; kjer je sovraštvo, se svet potaplja v temo, je v božični poslanici dejal ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. Poudaril je, da je "pomembno, da verujemo v moč ljubezni, tudi če se nam zdi slabotna in nemočna kakor otrok v jaslih". Še posebej si ljubljanski nadškof želi vere in obnovljenega zaupanja vsem, ki so osamljeni ali bolni, v skrbeh in v strahu pred jutrišnjim dnem, vsem, ki trpijo zaradi krivic in sovraštva, neuspehov ali razočaranj. Ob božičnem prazniku se s posebno pozornostjo in najlepšimi željami Stres obrača tudi k vsem rojakom zunaj meja naše domovine, v zamejstvu in izseljenstvu, ter slovenskim vojakom in policistom na mirovnih misijah.
Mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek pa je v božični poslanici vernikom izpostavil potrebo po pravičnosti. Te po njegovih besedah ne morejo zagotoviti zakoni, ki so mrtve črke, ampak le človek v osebnih in družbenih odnosih. "Samo človek kot oseba, ki je sposobna ljubezni do Boga in do sočloveka, jo rodi v svet okoli sebe," je sporočil Turnšek.
Pesem Sveta noč, blažena noč je povabilo vsem, da naj odprejo srca za ljubezen, spoštovanje, mir in dobroto, saj so to vrednote, ki ne smejo izginiti ne iz življenj vernih in ne iz življenj tistih, ki ne verujejo, pa je v božični poslanici poudaril škof evangeličanske cerkve v Sloveniji Geza Erniša. Na svetu je vse več "nevoščljivosti, napuha, sebičnosti", meni Erniša in dodaja, da ta svet "tako rad prezre šibke, škarje med revnimi in bogatimi pa se vse bolj razpirajo". Zato poglejmo vase in pomagajmo trpečim, razočaranim, siromašnim in bolnim, poziva Erniša, saj bo z ljubeznijo svet "lepši, prijaznejši in boljši" za vse ljudi.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.