
Matevž Krivic je pred napovedano ponedeljkovo odločilno fazo v iskanju kompromisne ustavno-pravne rešitve zapleta v zvezi z izvršitvijo odločbe ustavnega sodišča o izbrisanih na stranke vladne koalicije naslovil odprto pismo. Tako Krivic kot tudi društvo, ki ga zastopa, nasprotujejo vsakršnemu "trgovanju" s človekovimi pravicami oz. odločbo ustavnega sodišča. Po mnenju Krivica bi reševanje omenjenega vprašanja z ustavnim zakonom pomenilo hudo zlorabo prava.
Če bi se izigravanje odločbe ustavnega sodišča o kršenju človekovih pravic z nezakonitim ravnanjem države leta 1992, skušalo doseči z ustavnim zakonom, bi to pomenilo hudo kršitev ustave, je v odprtem pismu vladni koaliciji zapisal Krivic, sicer nekdanji ustavni sodnik. V nasprotju s tem je volilni sistem tipična ustavna materija, zato je bila ureditev tega problema leta 2000 z ustavnim zakonom povsem korektna, kar je potrdila tudi Beneška komisija.
Krivic je namreč prepričan, da je urejanje navadne zakonske materije z ustavnim zakonom huda zloraba prava, ustavno sodišče pa lahko takšen formalno ustavni zakon, ki pa po svoji vsebini to ni, razveljavi enako kot vsakega drugega. Krivic se pri argumentaciji sklicuje na znano stališče Romana Herzoga, nekdanjega predsednika nemškega ustavnega sodišča, in prakso avstrijskega ustavnega sodišče, ki je takšno teoretično stališče sprejelo kot svoje in ga v enem primeru tudi že praktično uporabilo. S takšno argumentacijo je Krivic zavrnil navedbe, da ustavni zakon, ki ga kot rešitev zapleta predlaga opozicijska SDS, ne bi mogel biti podvržen reviziji ustavnega sodišča.
Sicer pa v odprtem pismu vladni koaliciji Krivic vladni strani očita, da s popuščanjem protiustavnim stališčem opozicije skuša preprečiti referendum. "Pri tem imajo pred očmi bolj lastne politične (predvolilne) interese kot skrb za človekove pravice izbrisanih. Z morebitnim, že zelo verjetnim popuščanjem protiustavnim zahtevam opozicije bodo namreč te pravice, predvsem pa načela pravne države oškodovali neprimerno huje, kot bi to mogla še tako ksenofobno naravnana predreferendumska kampanja - če bi se v njej vladna stran brezkompromisno postavila v obrambo človekovih pravic in odločb ustavnega sodišča," je prepričan Krivic.