Pravni zastopnik družine Alije Berishe, Matevž Krivic, se je odzval na sobotne trditve ministrstva za notranje zadeve (MNZ) glede nadaljnjih postopkov z družino, ki so po njegovem neresnične in zavajajoče. MNZ zavaja javnost z neresnično trditvijo, da Berisha ne more biti prosilec za azil v Sloveniji, ker postopke za azil že vodi Nemčija. Celo če bi Nemčija tak postopek res še vodila (a ga ne več), to po Dublinski uredbi ne pomeni, da postopka ne bi mogla nadaljevati oziroma prevzeti Slovenija; to ji Dublinska uredba izrecno dovoljuje, v katerem koli primeru, je zapisal Krivic.
Kot še navaja Krivic, pa v primeru nezakonito "izbrisanega" Alija Berishe uredba to ne le dovoljuje, ampak ima Berisha od države to celo pravico zahtevati. Lani o tem delu njegovega zahtevka slovenska sodišča sicer niso izrecno odločila, ker so sklep MNZ o vrnitvi v Nemčijo razveljavila že iz drugega razloga - isto se utegne zgoditi letos. "Preobremenjena sodišča pač vedno iščejo najkrajšo pot za razrešitev spora, kar je razumljivo. Tudi za prizadete je seveda bistveno, da se nezakoniti sklep MNZ razveljavi - iz katerega koli izmed več možnih razlogov že."
Krivic še navaja, da MNZ t.i. Dublinske uredbe EU ne zna pravilno uporabljati. Nemčija je v tem primeru res "prva začela postopek za azil" (že leta 1993), ampak ga je tudi že končala. "To sem jim ob enakem poskusu nezakonite deportacije te družine v Nemčijo pred upravnim in vrhovnim sodiščem dokazal že lani - kljub sodbi vrhovnega sodišča pa sedaj še enkrat ponavljajo enake napake. Ali morda mislijo, da jim je v tem letu uspelo ustrahovati tudi sodišča in da ta letos o enako nezakonitem sklepu ne bodo več odločila enako kot lani," se sprašuje Krivic.
Kot je še zapisal, očitno skušajo tudi nemški pristanek dobiti letos z enako prevaro kot lani, saj MNZ ponovno navaja, da "so vrnitev preložili, ker družine niso našli", ne pa zato, ker sta vrnitev preprečili kar dve pravni dejstvi oziroma dejanji (obe 6. novembra). In sicer umik prošenj za azil v Sloveniji ter vložitev tožbe, s katero se izpodbija konec oktobra izdani sklep MNZ o prisilni vrnitvi družine, in zahteve za odložitev izvršitev svoje lastne odločitve, dokler ne bo o zadevi odločilo sodišče.
Predstavnica MNZ zavaja javnost z neresnično trditvijo, da "vložena tožba ne zadrži izvršitve sklepa o vrnitvi", saj v Dublinski uredbi jasno piše, da jo sodišče lahko zadrži, če domača zakonodaja sodiščem to možnost dopušča; že v lanskem sodnem postopku je bilo potrjeno, da naša zakonodaja to možnost dopušča in da morajo biti te pravne poti izčrpane, preden bi lahko prišlo do zakonite vrnitve (bivšega) prosilca drugi članici EU. Do takrat so vsa nadaljnja dogovarjanja z Nemčijo (za nov termin vrnitve itd.) brezpredmetna, še meni Krivic.
Kot je znano, je policija v soboto družino Alija Berishe iz ljubljanskega azilnega doma, kamor so se po nekajdnevnem skrivanju vrnili v petek, odpeljala v center za tujce v Postojno.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.