Zaradi strahu pred kaznovanjem moramo pisati anonimke, so pismo začeli delavci Inštituta. Zapisali so, da je delovno vzdušje na Inštitutu katastrofalno, odhajajo številni dolgoletni priznani strokovnjaki. Direktor Andrej Marušič pa zatrjuje, da se nenehno in neupravičeno pritožujejo eni in isti zaposleni.

Direktor Marušič je uvedel poseben pravilnik, ki vsem zaposlenim strogo prepoveduje pogovor z novinarji. Za to je pristojna posebna služba, kršitelji pa disciplinsko in materialno odgovarjajo, določa pravilnik. Anonimni zaposleni trdijo, da pravilnik celo ogroža javno zdravje, saj mora biti prebivalstvo, kot sedaj, ob širjenju atipične pljučnice, nemudoma obveščeno. Na Inštitutu pravijo, da mora imeti po zakonu takšen pravilnik vsaka javna ustanova. "Tisti, ki verjetno pripomorejo k pisanju takšnih anonimk, bodo nezadovoljni, kadar koli se poskuša v nekem tako velikem inštitutu kot je inštitut za varovanje zdravja, to je 230 zaposlenih, doseči neko simfonijo," meni Marušič.

Ker sta ob svetovnem dnevu boja proti aidsu slovenski reviji objavili pogovor z Evito Leskovšek, vrhunsko strokovnjakinjo na tem področju, in ker se je le ta nekaj dni zatem v prostorih Inštituta sestala z neko novinarko, je direktor proti njej sprožil disciplinski postopek. Kot je dejala Andreja Drev s službe za odnose z javnostmi na Inštitutu, je bila prijava proti Leskovškovi, disciplinskega postopka pa potem ni bilo. Disciplinska komisija je namreč zavrnila obravnavo prijave.
Prav tako je med vrsticami veliko govora o tem, da Marušiča svet Inštituta pred dobrim letom ni upravičeno izglasoval za direktorja, ker naj ne bi imel ustrezne izobrazbe in zahtevanih vodstvenih izkušenj. Marušičeva protikandidatka se je zaradi tega celo pritožila na delovno sodišče, vendar pa proces še ni končan.