Številni župani doživljajo pritiske, naj se ustvarijo nove oblike privatizacije zdravstvenih domov, je opozorila svetovalka predsednika Socialnih demokratov (SD) za področje zdravstva Julijana Bizjak Mlakar. Zato so Socialni demokrati ministrico za zdravje Zofijo Mazej Kukovič javno pozvali, naj od slovenskih županov zahteva, da se do sprejetja plana zdravstvenega varstva in postavitve mreže izvajalcev zdravstvenih storitev vzdržijo vsakršnih korakov, ki bi še poglobili krizo slovenskega zdravstva.
Bizjak Mlakarjeva je kot primere občin, kjer prihaja do pritiskov na župane, izpostavila občine Nova Gorica, Šempeter-Vrtojba in Kanal ob Soči, "vre" pa tudi v Grosupljem, je opozorila. ''Kriza zdravstva se čedalje bolj poglablja. Zagovorniki preoblikovanja javnih zavodov pa rešitve težav slovenskega zdravstva vidijo v organizacijskih oblikah, ki so preživete in so se v tujini že izkazale za neuspešne,'' je ponazorila Bizjak Mlakarjeva.
Da so zadeve že šle predaleč, po besedah svetovalke predsednika SD za področje sociale Andreje Černak Meglič dokazuje podatek ministrstva za zdravje, da kar dve tretjini zdravstvenih domov v Sloveniji ne more več opravljati vseh dejavnosti in storitev, ki jim jih nalaga zakon (zdravstvena preventiva, splošno zdravstveno varstvo, nujna medicinska pomoč, splošna medicina, zdravstveno varstvo žensk, mladine in otrok, patronažno varstvo ter laboratorijske in druge diagnostike). Bizjak Mlakarjeva je izpostavila, da je šele ministrica za zdravje pred kratkim s priporočili županom priznala, da je politika sedanje vlade pripeljala do slabše dostopnosti zdravstvenih storitev ter do organizacijskih in finančnih težav zdravstvenih domov.
'Potrebne so spremembe, zakon je preživet'
Černak Megličeva pa je poudarila, da v SD niso zagovorniki avtomatičnega ohranjanja sedanjega stanja. Zakon o zavodih iz leta 1991 je namreč preživet in potrebne so spremembe za povečevanje strokovne in upravne avtonomije zavodov. Vendar pa morajo rešitve potekati pretehtano in tako, da bodo sledile interesom vseh, ki se združujejo v zdravstvu, ne pa le interesom izvajalcev in njihovih težnjam, da se rešijo državnih spon in povečujejo svoj prihodek na račun zaračunavanja višjih cen storitev uporabnikom, je še dodala Černak Megličeva. Od ministrice v SD zato pričakujejo, da bo ravnala v tej smeri: ''Stanje naj zamrzne in uravnavanje zdravstvenih politik prepusti tistim, ki imajo vizijo tega, kako naj se zdravstvena politika v bodoče uravnava''.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.