Odvetnik Toma Križnarja Halil Tukras je dejal, da naj bi bil odgovor višjega sodišča v sudanski prestolnici Kartumu na pritožbo, ki jo je vložil Križnarjev uradni odvetnik Mohamed Mahadžub, najverjetneje znana že danes.
Slovensko zunanje ministrstvo pa je v ponedeljek poudarilo, da Tukrasovih optimističnih napovedi o odgovoru na pritožbo glede na informacije, ki jih dobivajo od slovenskega diplomata iz Sudana, ne morejo potrditi. Križnarjev uradni odvetnik Mohamed Mahdžub je namreč slovenskemu konzulu v Kartumu Andreju Dernovščku v nedeljo potrdil, da lahko do odločitve sodišča o pritožbi traja tudi dva do tri tedne od vložitve pritožbe, kar pomeni, da bi bila odločitev lahko znana šele prihodnji teden.
Halil Tukras pa je prav tako v nedeljo izjavil, da je sudansko višje sodišče primer Slovenca že obravnavalo in da bi bil njihov odgovor lahko znan še isti dan. A pozneje napovedal, da bo zaradi ponedeljkovega praznika v Sudanu in dela prostega dneva, odločitev najverjetneje znana v torek.
Če bo višje sodišče potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča v El Fašerju, lahko Tomu Križnarju do prostosti pomagata samo še sudanski predsednik Omar al Bašir, ki se lahko odloči za pomilostitev zapornika, in po navedbah odvetnika Halila Tukrasa minister za pravosodje, ki lahko razveljavi katerokoli sodbo.
'Preselitev Križnarja v Kartum bi bila zelo dobra'
Kot je še pojasnil Blekič, dober poznavalec sudanske pravne ureditve, bi bila preselitev Križnarja iz zapora v El Fašerju, v katerem se nahaja že več kot mesec dni, zelo dobra, saj se to mesto nahaja na tako rekoč kriznem območju. El Fašer se sicer nahaja v pokrajini Darfur.
Predsednik Drnovšek se je prvič odzval
Prvič od obsodbe Toma Križnarja na zaporno kazen v Sudanu se je na spletni strani svojega Gibanja za razvoj in pravičnost v zvezi s primerom oglasil predsednik Janez Drnovšek, katerega posebni odposlanec v Sudanu je bil Križnar.
Drnovšek je na spletni strani zapisal, da bi nekateri raje videli, da Križnar gnije v sudanskih zaporih, samo zato, da bi lahko za to dolžili predsednika Slovenije. Drnovšek še poudarja, da tovrstnega veselja nasprotnikom ne bodo privoščili, saj bodo Toma kmalu spravili iz ječe.
Odbora za izpustitev Križnarja očitno ne bo
Potem ko je Aktivna Slovenija (AS) predstavila pobudo za ustanovitev Odbora za izpustitev Križnarja iz zapora, je predsednik stranke Franci Kek povedal, da do ustanovitve omenjenega odbora "očitno ne bo prišlo", saj so se na pobudo doslej odzvali le iz tujine, iz Slovenije pa ne. Kot je pojasnil, je bila pobuda namenjena širši javnosti oziroma tistim, ki se s primerom Križnar ukvarjajo, še posebej zunanjemu ministrstvu, uradu predsednika republike in vladi.
Glede na to, da se iz urada predsednika Drnovška, MZZ in vlade niso odzvali na pobudo AS, do ustanovitve odbora očitno ne bo prišlo, saj brez sodelovanja omenjenih akterjev ta tudi ne bi bil smiseln, je pojasnil Kek. Na vprašanje glede odzivov iz tujine je odgovoril, da so se nanjo odzvali posamezniki v osmih evropskih državah in v ZDA.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.