Tomo Križar je po 15 dneh v rokah pripadnikov nacionalne varnosti Južnega Sudana na poti domov. Na letališču v Benetkah bi moral pristati ob 22.35, a je njegovo letalo po poročanju Večera imelo zamudo. V času zaključka redakcije 24ur.com še ni pristal.
"Ob tej prvi priložnosti se zahvaljuje vsem, ki ste mu pomagali," je pred njegovim prihodom dejala njegova soproga Bojana Pivk-Križnar.
Neuradno je bil obtožen, da ni imel ustreznih dovoljenj za vstop na območje.
Križnar je ženi zaupal, da je bila to najhujša preizkušnja v njegovem življenju. ''Povedal je, da so ga psihično maltretirali, pa tudi zapornika, ki sta bila z njim. Samo, če sta ga pogledala, je bilo že dovolj za tiste, ki so ga pazili. In mislim, da je rekel, da je en dobil 50, drugi pa 100 udarcev z bičem, ker je nekaj odgovarjal.''
Kljub težki preizkušnji se bo Tomo v Sudan zagotovo znova vrnil, je včeraj za 24UR dejala Pivk Križnarjeva.
Pred desetimi leti že bil zaprt v Sudanu, pred trinajstimi v Etiopiji
Sicer pa to ni prvič, da se je v Sudanu znašel za zapahi. Križnar je bil že leta 2006 dober mesec zaprt v zaporu v kraju El Fašir. Policija ga je aretirala, ko je želel nezakonito vstopiti v državo, saj ni imel vizuma. Dunajsko veleposlaništvo mu ga namreč ni izdalo v nekaj dneh. Tamkajšnje sodišče ga je takrat obsodilo na dve leti zaporne kazni in plačilo 2000 evrov kazni.
Prijeli so ga 21. julija 2006 in mu zasegli opremo, ki jo je imel s seboj, izpustili pa 4. septembra šele po posredovanju takratnega predsednika Janeza Drnovška. V reševanje se je takrat vključilo slovensko zunanje ministrstvo. Za njegovo izpustitev so si prizadevali tudi predstavniki Evropske unije, Nemčije, Arabske lige. Izpustili so ga na podlagi pomilostitve sudanskega predsednika Omarja al Baširja. Po pomilostitvi so ga izgnali iz države. Reševanje ga je stalo dobrih 20.000 evrov.
Leta 2003 pa je bil Križnar zaprt tudi v Etiopiji. Takrat ga je policija aretirala na območju, kjer je omejeno gibanje, saj naj bi bil tam brez potrebnega dovoljenja.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.