V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so do osnutka programa stabilnosti zelo kritični. Izvršna sekretarka Andreja Poje je krizni davek označila za nesprejemljiv in glede na umanjkanje sistemskih ukrepov "grozljiv". Kot je opozorila, se bo potrošnja na ta način še bolj "zadušila". Po njenih besedah iz istega razloga zavračajo tudi zvišanje DDV, kritični pa so tudi do predlaganega zniževanja pokojnin in socialnih transferjev, kar naj bi danes naštevala vlada.
Na davke vezani ukrepi bodo prizadeli tiste, ki težko živijo, je dejal tudi predsednik ZSSS Dušan Semolič. Po njegovih besedah bo boleč zlasti dvig znižane stopnje DDV, ker veliko ljudi večino prihodka nameni za hrano in druge stvari, ki sodijo v znižan razred DDV.
V ZSSS se zato zavzemajo za spopad s sivo ekonomijo – z desetodstotnim zmanjšanjem naj bi v proračun v enem letu dobili 1,5 milijarde evrov – stroge kazni za davčne utaje, uvedbo davčnih blagajn za vse, ki poslujejo z gotovino, znižanje davka na dohodek pravnih oseb, saj da ni bil izpolnjen cilj privabiti tuje investicije in hitrejšo uvedbo davka na nepremičnine. Ta naj bi bil namreč uveljavljen šele leta 2015.
Gantar: V primeru dviga DDV se bodo stroški zvišali za 15 milijonov evrov
Minister za zdravje Tomaž Gantar upa, da do dviga DDV vendarle ne bo prišlo, saj bi to pomenilo dodatne obremenitve za zdravstvo. Kot je dejal, se strinja z oceno Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, da bi se v primeru dviga davka stroški povečali za okoli 15 milijonov evrov. Če bi se spodnji DDV zvišal za odstotno točko, bi to pomenilo približno toliko, kot je znašala celoletna lanska izguba v zdravstvu, je ponazoril minister.
V kolikor se bo resno razmišljalo o dvigu DDV, potem bo, tako Gantar, treba odpreti razpravo o davku na zdravila. Ob tem je opozoril, da imajo nekatere države bistveno nižji davek na zdravila: "Upam, da ne bo prišlo do dviga DDV, saj je zdravstvo že četrto leto pod varčevanjem zaradi stanja v zdravstveni blagajni."
Po njegovih besedah so se v tem času cene zdravstvenih storitev realno znižale za več kot 18 odstotkov. "Že danes rezerv pri zmanjševanju materialnih stroškov skoraj ni več. V primeru dviga DDV brez zagotovitve dodatnega denarja za zdravstvo bi morali začeti resno govoriti tudi o zmanjševanju pravic iz naslova zdravstvenega varstva," je opozoril.
Napovedal je še, da bo ministrstvo v petek svoje predloge predstavilo koalicijskim partnerjem. Na mizi bosta predvsem interventni zakon in zakon o pacientovih pravicah. "V kolikor ne bomo uspeli stabilizirati stanja zdaj in seveda sprejeti predvidenih zakonov, kot so pripravljeni, potem verjetno nimam več moči, da bi lahko vplival na izboljšanje razmer v zdravstvu. V tem primeru bi moral razmišljati, ali lahko delam naprej ali ne," je dodal. Gantar pričakuje, da bo v koaliciji vendarle naletel na razumevanje za predloge ministrstva. Po njegovih besedah predloge podpirajo tudi v stranki DeSUS, iz katere prihaja.
Glede načrtovanega dviga DDV na sladke pijače Gantar meni, da ta dvig davka ne bi smel biti namenjen zgolj polnjenju proračuna, temveč preventivi na področju zdravstva. Vprašanje dviga DDV na sladke pijače bi morali skupaj reševati ministrstvi za zdravje in za kmetijstvo, je dejal.
Po njegovih besedah ima podobno stališče tudi kmetijski minister Dejan Židan. Hkrati pravi, da je treba za stabilizacijo stanja v zdravstvu nujno sprejeti pripravljene zakone, sicer bo razmislil o nadaljevanju ministrovanja.
GZS: Šli bomo na napačno pot
Nezadovoljni so tudi na delodajalski strani. Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič je novinarjem razložil, da pogrešajo ukrepe za povečanje gospodarske rasti. "Vse je usmerjeno v to, kako bodo zbrali prihodke, da bomo napolnili proračune. S povečevanjem davkov na različnih ravneh, tudi trošarin, taks in prispevkov, bomo verjetno prišli na napačno pot. Zelo jasno smo povedali, da nam to ne pomaga in da temu tudi nasprotujemo," je povedal.
TZS: Predvideni dvig DDV bo stanje še poslabšal
Na Trgovinski zbornici Slovenije (TZS) pravijo, da nasprotujejo predlaganemu dvigu DDV in drugih dajatev, ker bi stanje v slovenskem gospodarstvu samo še poslabšale. Pri tem dodatno zaskrbljenost povzročajo zadnji razpoložljivi podatki statističnega urada, ki kažejo na nadaljnji upad prihodkov v trgovini na drobno. Realni prihodek od prodaje v trgovini na drobno se je v marcu 2013 glede na primerjalno obdobje predhodnega leta znižal za okrog 10 odstotkov, na nekaterih segmentih blaga je v času krize zaznati padce prodaje tudi do 40 odstotkov. "Upad potrošnje je pričakovati tudi v prihodnje, zato menimo, da bo s koncem leta 2013 situacija še slabša. To pomeni, da učinki dviga DDV ne bi prinesli želenih rezultatov v proračun RS," so sporočili.
Še posebej so zaskrbljeni nad še dodatnim dvigom znižane stopnje DDV kot tudi nad uvedbo posebnega kriznega davka, saj bosta – podobno kot predvideni dvig splošne stopnje za DDV – znižala kupno moč in potrošnjo.
Vlado spet pozivajo, da o novih davčnih obremenitvah gospodarstva kot tudi prebivalstva znova razmisli ter najprej pripravi in takoj izvede ukrepe za zagon gospodarstva, kamor sodita tudi sanacija bančnega sistema in ustvarjanje novih delovnih mest.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.