Slovenija

Kršila pravila, ne pa zakona, zato kazni ni

Ljubljana, 01. 07. 2010 19.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ljubljanska osnovna šola je ravnala v nasprotju s pravili in pravicami otrok, ko je kot vzgojni ukrep uvedla enotedensko prepoved uživanja kosila. A vseeno šole ne čaka nobena kazen, saj ni prekršila zakona.

Šolska jedilnica
Šolska jedilnica FOTO: Reuters

Ljubljansko osnovno šolo Danile Kumar je obiskal šolski inšpektor. Šlo je za izredni nadzor, za katerega so se odločili, ko so v javnosti izbruhnile burne polemike o posebnem vzgojnem ukrepu, ki ga uporabljajo na omenjeni šoli. Kot je znano, objestne učence v jedilnici kaznujejo tako, da so za en teden izgubili pravico do kosila.

A šole zaradi tega ne bo doletela nobena kazen, saj ni prekršila nobenega zakona. Učencem so namreč, kot zahteva zakon, zagotovili vsaj en obrok. Je pa inšpektor ravnateljico Mojco Mihelič na več kot dvournem razgovoru opozoril, da ni bilo prav, da je ravnala na lastno pest in za tak ukrep ni dobila soglasja staršev.

Kazen po načelu "Kdor ni priden, bo lačen" so uvedli tudi na Osnovni šoli Prule, a ta šola še ni prišla na vrsto za inšpekcijski pregled. Inšpektorat jih vsekakor ima na urniku in jih namerava pod svoj drobnogled vzeti že prihodnji teden. Tudi tokrat bo presojal, ali bo uvedena kazen – prepoved malice ali kosila za otroke, ki se norčujejo iz hrane –, ustrezna ali ne. A že zdaj lahko rečemo, da bodo tudi tam zaključki taki kot na Osnovni šoli Danile Kumar. Ravnatelja obeh šol sicer tudi zdaj vztrajata, da je začasna prepoved uživanja enega obroka edini učinkoviti način, da otroku dopoveš, da se iz hrane ne gre norčevati.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User437104
02. 07. 2010 14.49
Tako nastaja totalitarna diktatura, tako se odpirajo možnosti, da režim odpravi še ostale demokratične pravice in ugodnosti. Očitno sem ga včeraj spet polomil, ko sem s komentarjem obmetaval brezumno drhal s primerjavo z fašističnimi režimi oziroma njihovimi ukrepi, kako naj se zagotovita red in disciplina. To in večina necenzuriranih komentarjev tukaj pove dovolj, v kakšen narod so nas spremenili, zakaj razpada država, zakaj smo razslojeni, kako nas manipulirajo z lažmi in neumnostmi, sprenevedanjem ter obračanjem dejstev. Končni rezultat teh psiholoških operacij je vedno isti, potlačijo se pravice, nastradajo najšibkejši, v tem primeru celo osnovnošolski otroci, v korist oligarhije, ki kot orožje uporablja kar nor narod. Spreminjamo se v Hrvaško ter nekatere podobno fanatične države, ki na tak način vzgajajo nove generacije ubogljivih hlapcev, državljanov drugega razreda, za katere obstaja poseben zakon, posebna vzgojna pravila ter represivne metode, saj naj bi bili njihovi mladiči slabši od živali, za katere vam bodo posebne enote gestapa kmalu metale dol vrata, če jim boste odrekli pravico do hrane. Za žival je naravno, da preskoči kak obrok, ker odraste v nekaj mesecih, človeške celice pa rastejo in se obnavljajo bistveno hitreje, zato je otrok vedno poln energije in lačen. Predvsem pa se šele uči prilagajati in spoznavati družbo. Vsakogar se lahko kaznuje, tudi otroke, vendar za te navadno zadostuje že resen pogovor ali oster pogled. V kakšno bitje ga bo spremenilo stradanje, molk, zamolčane krivice, represija ter še pritisk staršev, ki se bodo morali odreči še enem delu svojih pravic, v korist drhali ter še bolj zaostriti vzgojo, da se bodo otroci zaprli vase, si lahko pogledate na starih, dokumentarnih filmih. Tudi iz otrok ravnateljice ter ostale izbrane rase bodo zrasli ljudje, saj lahko vidite, s čim nas že desetletja obmetavajo, ti lepo vzgojeni psihopati. Gremo še enkrat in počasi, otrok ne more biti kazensko odgovoren, ker tega še ne more razumeti. Kaj se je v resnici zgodilo, kdo ga je polomil in zakaj je to storil in kakšna je bila res škoda, da je vodstvo odreklo zakonske obveznosti, s skrajnimi ukrepi samovoljno kršilo pravila, kar je po zakonu seveda kaznivo ter tako spremenilo šolo v uklonitveni zapor.
slosap@yahoo.de
02. 07. 2010 13.40
@Tonček Balončćek: čeprav so ti dali minuse, se podpišem pod tvojo izjavo! Otroke se sme kaznovati, ravnateljico pa ne...Zanimivo!
User414130
02. 07. 2010 13.12
Takle ukrep bi morali uzakoniti ob tem, kaj si mularija dovoli. In postaviti šolo kot svetel vzgled ostalim, ker je vsaj zbrala pogum in poskušala nekaj storiti, ne pa ostale šole, ki ne naredijo nič ali pa celo najemajo varnostnike, da učenci ne pretepajo učiteljev. Če ni reda in avtoritete, se mularija tudi nič ne more naučiti. In če imajo toliko polno rit vsega, da grano naokorg mečejo, je edino pravilno, da je ne dobijo. Lačni že niso bili, če so jo naokorg metali. Varuhinja človekovih pravic bi se pa tudi lahko malo zamislila kaj s svojimi izjavami podpira in koga zagovarja. Neotesanost v obliki metanja hrane v ostale?
kokoro
02. 07. 2010 11.29
SRAMOTA! Šola je naredila PRAV! Če otroci razmetavajo hrano, pomeni, DA NISO LAČNI!
Marija Krebs
02. 07. 2010 11.24
Otrok, ki meče hrano, krožnike , morda le posnema svojega pijanega očeta; mati je očetu itak oprostila
Marija Krebs
02. 07. 2010 11.16
Da otrok ne bo objesten, so odgovorni starši, vrtec, šola
jafalical
02. 07. 2010 10.04
Kakšna kazen za šolo neki, kaj je tem inšpektorjem, kaj res ne dojemajo, da je mularija tako razposajena, da se straši niti ne zavedajo ne, kako se jim obnaša otrok v šoli.No, če mene pokliče učitelj in se potoži kaj počne moj s hrano po šolo, kjerkoli, jooooj sam naj si ne dovoli tega.
User500275
02. 07. 2010 09.59
Se strinjam z odločitvijo šole. Marsikje bi se stepli za kos kruha, medtem ko pri nas mečejo hrano naokoli. Me zanima, če doma, ko njihove mame skuhajo kosilo tudi mečejo krožnike po kuhinji? Žalostno res, delat se norca iz hrane, marsikje bi otroci jokali od sreče, da bi dobili obroke kot pri nas. Pri nas pa otroci počnejo tole, dijaki pa rajši na kavo in čik, potem pa jokajo, da so jim odvzeli malice, ki jih itak ne jejo. Žalostno, žalostno.
wizeman
02. 07. 2010 09.42
S šolo se daleč preveč eksperimentira. Sam sem jo končal pred 30 leti in se mi je zdela čisto v redu, nisem čutil nobene potrebe po "izboljavah". Sedaj vsak novi minister obrne cel sistem na glavo. Poudarjajo se le pravice, dolžnosti se le omenjajo. Takrat smo dobro vedeli, kaj so naše dolžnosti. Naša pravica je bila, da smo hodili v šolo in osvojili znanja. Spoštovali smo učitelje in starše. Res, da smo tudi zganjali norčije, ampak v primerjavi s tem, kar se dogaja danes, je bil to mačji kašelj. Šola je bila spoštovana institucija, ki si je ni upal blatiti vsak, ki je imel 5 min časa.Vsak starš že hodi ustrahovat učitelje in mu solit pamet, kaj se z njegovim malčkom sme in kaj ne. Bo tudi pozneje, ko bo otrok že v službi, hodil v službo grozit direktorju, če mu ne bo všeč njegov odnos in njegova pravila? Šola naj se že enkrat zaščiti pred takimi vdori in vzpostavi suverenost. Ker, v nasprotnem bodo naši otroci pri tam pri 18-ih 20-ih z grozo spoznavali, da obstajajo tudi dolžnosti, ne samo pravice.
bubika123
02. 07. 2010 09.01
Ah, Melleus, daj ne pretiravaj. Šola otroku nudi možnost, da v šoli je malico in šolsko kosilo. Malica je lahko šolska ali pa si jo učenec prinese od doma. Šolska malica je na voljo vsem, učenci pa se skupaj s starši odločijo, ali se bodo nanjo naročili ali ne. S tem je šola že zagotovila svojo zakonsko obveznost, da otroku nudi en obrok. Učenci se skupaj s starši tudi odločijo, ali bodo jedli kosilo v šoli ali doma. Če jim šolsko kosilo ni všeč, si ga pač doma skuhajo. Ne pa, da ga mečejo naokoli. To kar si ti rekel, je pa meni isto, kot da bi posameznik pri svobodi govora na javnem mestu začel proti neki skupini ljudi govoriti, jih žalil in zmerjaj, kar je pa v nasprotju z ustavo in se ga lahko toži. Pravice ima vsak, ob tem pa naj se zaveda še svojih dolžnosti.
User423233
02. 07. 2010 08.50
bubika12302.07.2010, 08:04 2 Enotedenska prepoved uživanja kosila v šoli zame ni nobeno kršenje otrokovih pravic, ker ima otrok še vedno možnost, da si doma kaj skuha. Kaj naj se potem kaznuje tudi starše, ki otroka ne naročijo na kosilo? Ali še huje (mišljeno ironično) na šolsko malico? Če učencu šolska malica ni všeč, si pač od doma prinese svojo; če mu kosilo ni všeč in meče hrano naokoli, naj si doma sam kuha .... ali pa naj mamino kosilo po kuhinji meče, me zanima, kako veseli bodo potem starši. ALI JE TO ALI NI KRŠITEV OTROKOVIH PRAVIC, JE VPRAŠANJE ZASE IN NEIZPODBITNO JE, DA JE POPOLNOMA PRAV, DA SE TAKE ANOMALIJE VZGOJNO SANKCIONIRA. UTEMELJITEV, DA ZATO NI, KER LAHKO DOBIJO HRANO DRUGJE, JE PA ...LEPO PROSIM, NO. PO TEJ LOGIKI TUD ZAPIRANJE NA GOLI OTOK ZARADI IZRAŽENEGA MNENJA NE BI BILA KRŠITEV PRAVIC, KER HIPOTETIČNO ŠE VEDNO LAHKO GREŠ V DRUGO DRŽAVO IN FURAŠ TAM SVOBODO GOVORA. ĐIZS.
Tonček Balonček
02. 07. 2010 08.43
Zaakj so pa otroci kaznovani, saj niso kršili zakonov, samo pravila?
bubika123
02. 07. 2010 08.04
Enotedenska prepoved uživanja kosila v šoli zame ni nobeno kršenje otrokovih pravic, ker ima otrok še vedno možnost, da si doma kaj skuha. Kaj naj se potem kaznuje tudi starše, ki otroka ne naročijo na kosilo? Ali še huje (mišljeno ironično) na šolsko malico? Če učencu šolska malica ni všeč, si pač od doma prinese svojo; če mu kosilo ni všeč in meče hrano naokoli, naj si doma sam kuha .... ali pa naj mamino kosilo po kuhinji meče, me zanima, kako veseli bodo potem starši.
janica1
02. 07. 2010 08.00
no res je današnja mladina grozna, pa saj ni čudno, kaj pa vidijo dobrega tukaj, doma, na TV nevzgojeni starši ne morejo imet vzgojenih otrok....sam poglejte na komentarjih kaj pišejo ....beda od bede...
janica1
02. 07. 2010 07.56
mi smo pa kuhan kostanj metali, pa nam niso mogli malce ukinit, ko je nismo meli...hahaha
BagrMacola
02. 07. 2010 06.08
Hrana je sveta stvar :) Človek mora imeti ene možnosti, da vzgaja mladino. Meni nikoli ni na misel prišlo, da bi hrano metal okoli.
mare.florida
02. 07. 2010 04.53
Podpiram ravnateljico.Naj se tudi starši malo zamislijo,saj so oni glavni krivec za slabo vzgojo otrok.
catterpiler
02. 07. 2010 04.03
Problem je zelo lahko rešljiv in zato v podalpski krankskoklobasarski kotlini nima možnosti biti rešen:ukiniti obvezno osnovno šolo in hotelsko prehranjevanje v njej.Tako kot v Kanadi,Zda,Avstraliji in po celem ostalem normalnem svetu.Nikjer po Evropi ne poznajo jutranjega,popoldanskega in ne vem še kakšnega varstva otrok v osnovnih šolah.O malicah govorijo koliko si jih prinesejo učenci s sabo.Ampak to ni tema šole,ki se pri nas ukvarja že z čisto vsem samo s poučevanjem bolj malo.In ker v Avstriji,Nemčiji,Angliji,Franciji itd šole niso socijalni korektor,se posledično tudi ne ukvarjajo z advokati,obmetavanjem hrane in vsemi drugimi bizarnostmi kot pri nas.Predlagam torej,da šole postanejo neobvezne in da se ukini v njih vsako prhranjevanje,razen malice,ki se prinese od doma
djdj
02. 07. 2010 01.23
Preveč pravic imajo. V Afriki pa še kje drugje še za kruh nimajo tu pa tako. Je že pravi ukrep.
User494531
02. 07. 2010 00.41
Čerstitke obema vodstvoma šol, ki sta končno postavila mejo otrokom. Pa kje je tu sploh dilema????? Otrok očitno ni bil lačen...to kar so naredili je še mila kazen.