Nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan je v pogovoru za današnji zagrebški Večernji list spregovoril o odnosih med Slovenijo in Hrvaško in nekaterih nerešenih težavah med državama.
Kučan je poudaril, da se je treba vprašati, če morebiti državi s tem, ko bi se obrnili na mednarodno arbitražo glede spornih vprašanj, ne iščeta zgolj alibija zase, ter tako skrijeta svojo nesposobnost in pripravljenost prevzemanja odgovornosti glede dogovorov, ki bi spoštoval interese obeh držav. Arbitražna rešitev bi namreč po njegovem obema stranema omogočila izgovore, češ mi nismo popustili, takšna je odločitev arbitraže.
Na začetku reševanja tega problema je bilo pomembno, da z rešitvijo treba spoštovati vitalne interese obeh držav. "Vitalni interes za Hrvaško je takrat bil obdržati mejo z Italijo, interes Slovenije pa obdržati dostop do odprtega morja," se spominja Kučan. "V reševanju tega problema je, najdlje prišel sporazum Drnovšek – Račan," poudarja Kučan. Znano je, da je sporazum med vladama dosežen, ni pa dolgo trajalo, ko je hrvaška vlada od sporazuma odstopila. Po njegovem mnenju, mimo doseženega sporazuma ne bo mogla nobena arbitraža.
Hrvaški vstop v EU ni zagotovilo za lažje reševanje problemov
Nekdanji predsednik verjame, da sam članstvo Hrvaške v Uniji še ne pomeni, da bo nekatera meddržavna vprašanja lažje rešiti. "Nisem prepričan, da bo lažje. Le drugače se bo vrednotila njihova teža. Sedaj so odprta vprašanja pretirana," je dejal.
Kučanu se zdi zelo pomembno, da se čimprej reši vprašanje Ljubljanske banke v zvezi s hrvaškimi varčevalci, v primeru jedrske elektrarne Krško sta po njegovem prevladala "trezna pamet in gospodarski interes obeh držav", glede razglasitve zaščitne ekološko-ribolovne cone s strani Hrvaške pa je Kučan poudaril, da enostranski ukrepi pač naletijo na odpor, in to ne le v Sloveniji in Italiji, temveč v celotni EU.
Država se zaradi svojih enostranskih ukrepov prej ali slej znajde v osamljenosti, potem pa naleti na težave pri spreminjanju že mobiliziranega javnega mnenja, meni Kučan. Kot je še zapisano v Večernjem listu, Kučan pravi, da meja sicer ločuje prostor ene države in njene suverenosti do druge, da pa je pomen meja znotraj EU vedno manjši, prav tako na pomenu izgublja klasično razumevanje suverenosti.
Problemov se je treba lotiti postopoma
Za rešitev slovensko-hrvaških spornih pomorskih vprašanj bi bilo po njegovem morda bolje, da bi državi poskušali reševati posamezne probleme postopoma, ne pa da se vedno znova znajdeta v konfliktu.
Strani bi se morali, tako Kučan, osredotočiti predvsem na skupne interese. K temu cilju bi morale oblasti usmeriti svoje državljane: "Tu se bo pokazala zrelost politik obeh držav," je prepričan nekdanji slovenski predsednik.