Prvi uradni obisk slovenskega predsednika Milana Kučana v hrvaški prestolnici prihaja v trenutku, ko parafirani sporazum o meddržavni meji potrpežljivo čaka na saborsko razpravo. Če vključimo še napovedani obisk zunanjega ministra Dimitrija Rupla v začetku decembra ter nedavni intervju premierja Janeza Drnovška za hrvaški Globus, lahko celo dobimo vtis, da gre za slovenski pritisk na hrvaško javnost, da bi ta le podprla predlagani mejni sporazum.
Pomen Kučanovega obiska, predvsem v luči zastoja pri reševanju mejnega vprašanja, sta ocenila dva neodvisna hrvaška poznavalca odnosov med državama.
Po mnenju hrvaškega političnega analitika Davora Gjenere, bi bila prekinitev vsakega političnega dialoga večji pritisk na hrvaško stran v meddržavnih odnosih. Željko Valčić, novinar HTV pa je o "slovenskih pritiskih" na Zagreb dejal: "Zdi se mi, da je v tem delu zgodbe največji pritisk že storil premier Drnovšek s svojimi izjavami o povezanosti podpisa sporazuma o meji z reševanjem vprašanj Ljubljanske banke in nuklearke v Krškem. Pritisk obstaja, vprašanje je, kako bo reagirala hrvaška vlada."
Hrvaški premier Ivica Račan zanekrat nima podpore koalicijskih partnerjev za podpis sporazuma o meji, po mnenju Gjenere in Valčića pa bi napovedani govor slovenskega predsednika Kučana pred poslanci v hrvaškem saboru pri tem lahko precej pomagal. "Očitno je premier Račan zaigral precej spretno igro s tem, da je zavlačeval saborsko razpravo o mejnem sporazumu in svojih pogajanjih z Drnovškom. O tem sporazumu se bo namreč razpravljalo po obisku predsednika Kučana in zunanjega ministra Rupla," ocenjuje Gjenero in dodaja, da je največjo škodo sporazumu o meji naredila septemberska okrogla miza o meji na morju nekdanjega zunanjega ministra Mateja Granića, ki je razdelila koalicijske partnerje: "Če bo hrvaška vlada okrepila svojo stabilnost in zdržala skupaj do konca leta 2003, sem prepričan, da bosta državi v prihodnjih mesecih, vsekakor pa do konca Kučanovega mandata, rešili večje meddržavne probleme."
Po mnenju Valčića pa bosta obe državi morali najti nekakšen modus vivendi, kjer bo jedro sporazuma ostalo isto, v možnih prihodnjih pogajanjih pa bi z drugačnimi formulacijami poskušali zadovoljiti tiste, ki mislijo, da je Hrvaška popustila slovenskim pritiskom.
Bližajoči se obisk predsednika Kučana in zunanjega ministra Rupla naj bi po mnenju neodvisnih strokovnjakov predvsem ublažil kritike in pritisk na premierja Račana.