Predsednik Milan Kučan je v Kijevu s pogovori z gostiteljem, ukrajinskim predsednikom Leonidom Kučmo, začel svoj prvi uradni obisk v Ukrajini. Predsednika sta na skupni novinarski konferenci obisk označila kot potrditev dobrih in prijateljskih odnosov med državama, pa tudi kot priložnost za dogovore o prihodnjih projektih. V navzočnosti predsednikov sta slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in ukrajinski minister za znanost in izobraževanje Vasilij Kremin podpisala program sodelovanja na področju znanosti in tehnologije v letih 2002-2005.
Kučan in Kučma sta na poslovni konferenci obeh držav nagovorila približno 60 ukrajinskih in slovenskih gospodarstvenikov. Kučana, ki v Ukrajini končuje turnejo, med katero je obiskal tudi Romunijo in Moldavijo, spremlja tudi močna gospodarska delegacija.
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk je v svojem govoru izpostavil, da več kot 100 slovenskih podjetij, od katerih jih je 19 že ustanovilo predstavništva ali mešana ukrajinsko-slovenska podjetja, posluje neposredno ali posredno z Ukrajino. Najmočnejša podjetja so Iskratel v Harkovu, ki je ustanovil mešano podjetje Monis in zaposluje 60 ljudi, Kolinska v Dnjepropetrovsku, ki je odprla mešano podjetje za proizvodnjo otroških kašic, in Konus Konex, ki je v mestu Lvov ustanovilo mešano trgovsko podjetje.
Čuk je omenil tudi mala slovenska podjetja, ki se opogumljajo in odpirajo mešana podjetja v Ukrajini. To so na primer podjetja Alltra, Vitamed, PTE, Rosing, Grigori, Mreža, Darinka. Svoje turistično predstavništvo sta v Kijevu odprla tudi Suntravel iz Maribora in Intours iz Ljubljane. Predsednik Jožko Čuk je posebej poudaril, da si gospodarstveniki želijo predvsem višjih oblik sodelovanja. Prepričan je, da bo sporazum o odpravi dvojnega obdavčenja, ki so ga podpisali ob obisku, pomemben za poslovneže, kar bo našim podjetjem v Ukrajini prineslo znižanje stroškov ter večjo varnost poslovanja.
Menjava z Ukrajino je velika
Slovenska blagovna menjava z Ukrajino je visoka, izvoz se je v letu 2001 povečal za 58,3 odstotka na 48,2 milijona dolarjev, uvoz pa je narasel za 24,5 odstotka na 14,7 milijona dolarjev. Izvoz v Ukrajino je v lanskem letu predstavljal 0,52 odstotka celotnega slovenskega izvoza, uvoz iz Ukrajine pa 0,14 odstotka celotnega slovenskega uvoza. V prvih treh mesecih leta 2002 sta se izvoz in uvoz povečala in pričakovati je rekordno menjavo. Ukrajina je bila lani na 23. mestu med državami, v katere izvažamo, in na 42. mestu med državami, iz katerih uvažamo.