Premier Janez Janša je med ponedeljkovo razpravo v državnem zboru na vprašanje, kako bo država uresničila odločbo Evropskega sodišča za človekove pravice o izbrisanih, odgovoril z besedami, da je, "ko se je prvič začelo govoriti, da naj bi ta problem obstajal, celo takratni predsednik Milan Kučan govoril, da izbrisanih ni bilo. Potem je stališče spremenil in enako so naredili tudi nekateri drugi". Zdaj se je na njegove besede odzval Kučan, ki trdi, da to ne drži.
Kot pravi nekdanji predsednik, se je do izbrisanih začel opredeljevati takrat, ko je postalo znano, da se je izbris s prikritim samovoljnim dejanjem vlade oziroma ministrstva zgodil. "Dokler za to sramotno dejanje nisem vedel – vlada me o tem ni obvestila – se do izbrisa tudi opredeljevati nisem mogel. Pozneje pa sem si ves čas prizadeval, da se prizadetim popravijo krivice in tako odpravi madež na podobi slovenske države. Žal so moja prizadevanja, predvsem zaradi odpora SDS in njenega predsednika, ki je bil minister v vladi, v času katere se je zgodil izbris, kljub sodbi Evropskega sodišča za človekove pravice, ostala neuspešna," je zapisal v demantiju Janševe izjave.
Kot je znano, je Evropsko sodišče Sloveniji naložilo, da mora Slovenija v letu dni pripraviti sistem odškodnin za izbrisane. Šest izbrisanih je upravičenih do 20.000 evrov nepremoženjske škode, višine odškodnin pa bodo znane pozneje.
Janša pravi, da je sodba glede odškodnin šestim izbrisanim dokončna in jo bo Slovenija morala izvršiti, medtem ko bo treba sistem odškodnin za druge izbrisane še pripraviti. Pri tem bo treba po njegovih besedah najprej vzpostaviti sistem, ki bo omogočal ločevanje med upravičenimi in neupravičenimi primeri, nato pa sistem, po katerem bodo odškodnine odmerjene sorazmerno z odškodninami, ki jih je "ta država kadar koli plačevala". Pri tem bo treba določiti tudi neke časovne roke, pri katerih bodo "prioritete jasno določene", je dejal.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.