"Prej ali slej bo treba sprejeti resnico o grozodejstvih vojne in časa po njej, kakorkoli že je težka in obremenjujoča, priti do skupnega pogleda na preteklost z vsem, kar se je v njej dogajalo, in pokazati, da smo zrel zgodovinski narod. Kajti vse to se je dogajalo nam, z nami in med nami. Če tega ne storimo, bomo zgolj ohranjali in še poglabljali pretekle spore in delitve in jih prenašali na zanamce," je na današnji spominski slovesnosti ob 61. obletnici zadnjih bojev druge svetovne vojne na evropskih tleh na Poljani pri Prevaljah poudaril nekdanji predsednik države Milan Kučan.
O dogajanju v času druge svetovne vojne je Kučan, kot je poudaril v govoru, doslej večkrat govoril in še danes je prepričan, da imata narod in država o tistem času lahko le eno temeljno resnico, ki je hkrati evropska resnica vojnih časov. "Vsakokratna oblast je ne more poljubno spreminjati, saj to ne more biti stvar strankarskih razmerij," je okoli 1300 zbranim ob Batičevem spomeniku Svobodi in miru na Poljani dejal Kučan.
Udeležencem takratnih dogajanj, junakom in žrtvam tistega časa je treba pustiti, da živijo s svojo resnico o svojih odločitvah, dejanjih, motivih in vlogah. "Njim resnice ne more nihče zapovedati. Brez tega ne more biti sprave in pomiritve. Kajti sprava je predvsem intimna stvar človeka, ko je pripravljen prisluhniti resnici drugega in kljub razlikam sodelovati z njim v prizadevanjih za skupno dobro. Se opravičili in odpustiti. Sprava na laži pa ne more biti sprava," je poudaril nekdanji predsednik republike, ki si takšnega govora na današnji slovesnosti, kot je dejal, ni želel.
"Nisem želel govoriti o preteklosti. Prepričan sem, da je 60 let dovolj dolga doba, da se z njo lahko neobremenjeno soočimo. A ne morem se sprijazniti s tem, da se veličino slovenskega upora zoper okupatorja in delež slovenskega naroda v skupni zmagi zaveznikov poskuša zmanjševati ali celo zamolčevati, tudi z zoperstavljanjem enega dejanja v slovenskem uporništvu z drugim," je poudaril Kučan in dodal, da smo Slovenci narod upornikov in da smo z uporom obranili tudi samostojno slovensko državo.
Holmec: Boj branilcev etično dejanje
Kučan se ob tem ni mogel izogniti po njegovem težkim obtožbam na račun branilcev bližnjega mejnega prehoda Holmec pred agresijo nekdanje jugoslovanske armade. "Tudi kot njihov takratni vrhovni poveljnik sem danes, tudi na dan, ki ga praznuje slovenska vojska, dolžan braniti čast in dostojanstvo vseh, ki so v vojni, ki nam je bila vsiljena, nesebično in brez pomislekov zastavljali svoja življenja. Branili so svobodo in neodvisnost slovenskega naroda in njegovo demokratično odločitev. Njihov boj je bil etično dejanje," je dejal Kučan in poudaril, da v teh "zlaganih" obtožbah ne gre le za Holmec, Rožno dolino ali Škofije, ampak za resnico o takratnem slovenskem odporu in uporu, za njegovo verodostojnost in čast.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.