V pogovoru za mrežo nekomercialnih radijskih postaj je predsednik Kučan poudaril: "Napeti odnosi s Hrvaško so preresna zadeva, da bi o njej komentirali "ob vsakem gostilniškem omizju"; razprave med ljudmi so sicer legitimne, tako kot tudi vse pobude civilne družbe, vprašanje pa, ali tudi vse koristne." Kot je poudaril, je za to odgovorna državna politika, ki jo vodi slovenska vlada, zanjo pa jo oblikuje in uresničuje zunanje ministrstvo. "Ni nobene potrebe, da vsi ponavljamo ta stališča, nobene potrebe, da se dnevno komentirajo dogodki. To ničesar ne prispeva k reševanju problemov ter ne more nadomestiti resnega dialoga obeh vlad, ki morata po tej poti začeti reševati probleme, če želita imeti legitimnost pred svojimi ljudmi in mednarodno javnostjo," je dejal.
Premier Janez Drnovšek je hrvaški strani že pred časom ponudil srečanje; zdaj bo do tega prišlo in na njem naj bi ugotovili, ali je moč priti do rešitve občutljivih problemov po dosedanji poti z odgovornostjo obeh vlad in držav, "ali pa bo potrebno res iskati razsodnika in s tem na nek način priznati, da sami nismo kos temu, da za to ni pripravljenosti, ali da ni pripravljenosti za konfrontacijo z javnim mnenjem, ki ga je lahko hitro razvneti, težje pa pogasiti", je dejal Kučan.
Na vprašanje o kritikah zaradi domnevne pasivnosti slovenske diplomacije in premiera Drnovška v odnosih s Hrvaško je predsednik odgovoril, da bi bilo moč o nekoliko zamujenih odzivih govoriti, če bi držalo, da Slovenija nima stališč. Ker pa je stališča oblikovala in jih tudi ponovila, ne vidi "nobene potrebe, da bi jih kar naprej ponavljala, še manj, da bi po trije, štirje vodilni slovenski politiki vsak dan sproti komentirali aktualna dogajanja, še najmanj pa, da bi prek naših medijev komentirali dogajanja v sosednji državi".
Kot je še opozoril, so bili predmet dogovora Drnovšek - Račan zadnji kilometri meje na kopnem in meja na morju. Dokler stvari niso do konca urejene - v tem primeru z ratifikacijo sporazuma, ki pa je vsaj v doglednem času očitno ne bo -, po Kučanovih besedah ni mogoče na delu te meje ravnati, kot da je dogovorjena in sprejeta, na drugem delu pa, kot da je odprta. Dokler je pripadanje zaselkov ob Dragonji sporno, ni modro ravnati tako, kot se je ravnalo, in zoper to bi morala slovenska država takoj ostro protestirati, kar na nek način tudi je, je še poudaril predsednik Kučan.