Slovenija

Kučan za dialog s Hrvaško

Split, 14. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Milan Kučan meni, da zamisel o gospodarski razdelitvi Jadranskega morja sama po sebi ni sporna. Težava je v tem, da se je o njej potrebno dogovoriti. Stranka NSi nasprotuje, da bi se takšna vprašanja urejala za hrbtom Slovenije. Hrvaški Vjesnik pa v današnji izdaji piše, da je hrvaško zunanje ministrstvo pripravilo oster odgovor na slovensko noto.

Milan Kučan
Milan Kučan FOTO: POP TV

Ni dovolj pogovarjati se, cilj je dogovoriti se. To pa je običajno tako, da vsak vidi sebe, svoje interese, pozablja, da smo dobri sosedi, da smo veliko imeli, imamo, in bomo imeli skupnega. Menim, da to ni dobro, je za sredino izdajo splitske Slobodne Dalmacije, ki jo povzema zagrebški Vjesnik, povedal Kučan.

Kučan razume, da so parlamentarne volitve na Hrvaškem blizu in da odnosov s Slovenijo ne bo nihče vzel kot točko razhajanja z ozirom na druge interese strank, dolgoročno pa je to po Kučanovih besedah kratkovidno.

To velja zdaj za Hrvaško, ker so na pragu volitve, prihodnje leto pa bodo volitve v Sloveniji in se bo ta slika ponovila tudi pri nas, ocenjuje bivši slovenski predsednik in meni, da ni odgovorne politike, ki bi dejala: Sedimo skupaj za mizo, da vidimo, katera vprašanja so odprta in zakaj so odprta toliko dolgih let.

V začetku so bila ta vprašanja realna, s časom pa so postala iracionalna, denimo, dolga leta ta nesrečna meja v Piranskem zalivu. To, kar se s tem zdaj dogaja, nima več zveze z realno težo tega problema, iracionalnih problemov pa ni moč reševati, je še menil bivši slovenski predsednik Kučan.

Zagreb pripravil oster odgovor na slovensko noto o EEZ

Zagreb - Hrvaški časnik Vjesnik pa v današnji izdaji piše, da je hrvaško zunanje ministrstvo v sredo pripravilo odgovor na slovensko noto v zvezi s pripravami Hrvaške na morebitno razglasitev izključne ekonomske cone (EEZ) na Jadranu. Sklicujoč se na hrvaške diplomatske vire časnik dodaja, da je odgovor po neuradnih informacijah precej oster, v bistvu pa ponavlja stališča, ki jih je hrvaško zunanje ministrstvo predstavilo že po prvem slovenskem odzivu. Tako naj bi odgovor poudarjal pomen razglasitve EEZ za Hrvaško, a vseboval tudi zagotovilo, da Hrvaška ne bo sprejemala nobenih enostranskih potez.

Odgovor naj bi po dokončni uskladitvi uradni Ljubljani poslali v prihodnjih nekaj dneh, v načrtu pa je tudi nadaljevanje diplomatskih stikov, dodaja Vjesnik. Hrvaška stran naj bi tako predlagala, da bi se med 15. in 19. septembrom sešli namestnik hrvaškega zunanjega ministra Ivan Šimonovič in slovenski predstavniki, ki naj bi govorili o stališčih obeh držav do razglasitve EEZ na Jadranu.

Po navedbah časnika Zagreb od Ljubljane doslej še ni dobil potrditve omenjenih terminov. Na MZZ so danes potrdili, da so od hrvaške strani pred časom dobili predlog za srečanje, na katerem bi slovensko stran zastopal državni sekretar na MZZ Iztok Mirošič, ki pa ga slovenska stran še preučuje.

Sicer pa želijo hrvaški predstavniki na pogovorih s slovenskimi kolegi pojasniti, da ima Hrvaška pravico do razglasitve EEZ in da je zaostrovanje odnosov zaradi tega vprašanja slabo za obe državi, dodaja Vjesnik. Na hrvaškem zunanjem ministrstvu upajo, da bo nadaljevanje diplomatske komunikacije omogočilo popuščanje napetosti ter zgodbo o EEZ "vrniti v okvire normalnega in običajnega dialoga", sklene časnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10