
Po njegovem se pojavlja tudi vprašanje ali je v procesu privatizacije nujno prodati neko banko zgolj tujemu investitorju. Kučanovi komentarji so, kot navaja časnik, s tem še okrepili politično negotovost glede prodaje deležev v Novi Ljubljanski banki in Novi Kreditni banki Maribor, ki obvladujeta skoraj dve tretjini sicer majhnega slovenskega bančnega trga. To pa je, po navedbah Financial Timesa, Evropska unija označila za oviro tekmecem.
Po Kučanovih besedah bo Slovenija del bank prodala tujcem, del kapitala pa bo ostal v slovenskih rokah. Vprašanje je le, kolikšno bo razmerje med tujimi in domačimi lastniškimi deleži.
Slovenija je po pisanju časnika ena zadnji postkomunističnih držav v tranziciji, kjer bančni sektor še vedno obvladuje država. V večini drugih držav so večinske deleže v bankah prodali tujim bančnim skupinam, ki so prinesle sveže strokovno znanje in kapital.
Stališča predsednika Kučana tako odsevajo široko politično soglasje proti temu, da bi nadzor nad ključnimi podjetji v Sloveniji prepustili tujcem.