
Poslanec SD Dušan Kumer je danes med zastavljanjem poslanskega vprašanja predsedniku vlade Janezu Janši ostro kritiziral poročanje nacionalne televizije, ki je po torkovi seji parlamentarne komisije za nadzor nad varnostno obveščevalnimi službami poročala, da je bil uslužbenec tajne komunistične policije SDV. "Nikoli nisem bil sodelavec nobene Službe državne varnosti," je zagotovil Kumer in ocenil, da gre za poskus politične diskreditacije tistih, ki opozarjajo na probleme.
Nerazščičena dejstva o delovanju SDV
"Obtoževanja, kdo je bil in ni bil član SDV, se pojavljajo, ker to vprašanje ni bilo nikoli razčiščeno," je odgovoril Janša. Pojasnil je, da so bili arhivi nekdanje tajne policije v času tik pred osamosvojitvijo do tri četrtine uničeni, v nasprotju s prakso drugih evropskih postkomunističnih držav. "Zato je možnost manipulacije vedno odprta," je dejal Janša.
Ob tem je ocenil, da obtožbe glede Kumra ne držijo. Funkcionarji nekdanje Zveze komunistov Slovenije po Janševem mnenju niso bili uslužbenci politične policije SDV, ki je bila zgolj služba komunistične partije. Kumer je na to odgovoril, da je član zveze komunistov postal tik pred osamosvojitvijo, Janši pa očital, da je bil sam funkcionar nekdanjih "družbeno-političnih organizacij".
Brez arhivov ni dokazov

Zaradi nedostopnosti arhivov nekdanje Službe državne varnosti (SDV), ki bi jih morala SOVA že pred osmimi leti izročiti Arhivu RS, so bile kršene ustavne pravice in temeljne človekove pravice državljanov, je ocenil predsednik vlade Janša. "Na podlagi tega, da so bili določeni arhivi nedostopni, je bilo stotinam državljanom onemogočeno uveljavljanje pravic v skladu z zakonodajo o popravi krivic," je pojasnil premier.
Po njegovem mnenju so izgovori, da v Arhivu RS ni bilo prostora za tovrstne arhive, porazni in ne prepričajo nikogar. Na drugi strani pa je v arhivu polno prostora za arhive iz časov fevdalizma, je dodal Janša. S skrivanjem arhivov se je po njegovem mnenju zakrivalo "določeno preteklost", ne glede na to, da je imelo to konkretne materialne in moralne posledice "za tisoče ljudi".
Janša: Nekdo je postal zelo nervozen
Kumra je tudi zanimalo, kako naj bi domnevno nezakoniti poseg sodelavca v kabinetu predsednika vlade vplival na mednarodni ugled in zaupanje v Sovo.
Po Janševih besedah težava ni v tem, da je nek državni uslužbenec, ki je odgovoren za delo sveta za nacionalno varnost, prišel v prostor neke vladne službe. "To je nekaj, kar v normalni državi niti ne bi bilo potrebno komentirati," je ocenil Janša. Po njegovem mnenju je "očitno, da je, od kar je začela ta delovna skupina delovati, nekdo postal zelo nervozen". Skuša se odvračati pozornost javnosti od dejanskih problemov. Na vso moč se zagovarjajo tudi "nekateri totalitarni vzorci delovanja podobnih služb v času pred osamosvojitvijo in v določenih segmentih tudi po njej", je povedal Janša in dodal, da "prej ko se bodo razjasnili dvomi, večja bo tudi kredibilnost Sove".
Ker je vladna delovna skupina pripravila le vmesno poročilo, ki se nanaša na arhive SDV, je Janša napovedal, da bo o preostalih zadevah odgovarjal takrat, ko bo imela vlada pred sabo še preostale dela poročila.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.