Slovenija

Kumer občine in dobavitelje poziva k ukrepanju za znižanje cen ogrevanja

Ljubljana, 16. 02. 2024 16.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo dobavitelje in občine pozivajo k največjim mogočim naporom za znižanje izhodne cene toplote v sistemih daljinskega ogrevanja, da bodo imeli odjemalci sprejemljiv strošek ogrevanja. Na ministrstvu sicer ugotavljajo, da med izvajalci gospodarske javne službe daljinskega ogrevanja primanjkuje ambicij za spremembe.

Minister Bojan Kumer je na skupni novinarski konferenci z Agencijo za energijo v Ljubljani poudaril, da glede na analizo stanja v nekaterih primerih občani nosijo breme neskrbnega gospodarjenja z gospodarsko javno službo daljinskega ogrevanja oziroma s sistemi distribucije toplote. To se mu zdi nesprejemljivo, vlado pa po njegovih besedah skrbi, da dogodki ne gredo v smer zagotavljanja konkurenčne cene ogrevanja za končne odjemalce. Spomnil je, da je vlada zaradi energetske krize lani ukrepala tudi na področju daljinskega ogrevanja, kar je terjalo precejšnja proračunska sredstva za nadomestila dobaviteljem.

Če se bo v prihodnosti pokazala potreba, bo vlada po ministrovih besedah ukrepala znova, a, kot je ministra dopolnil generalni direktor Direktorata za energijo na ministrstvu Hinko Šolinc, splošne energetske krize ni več, v proračunu pa trenutno ni predvidenih sredstev za dodatne ukrepe za blaženje energetske draginje.

Po drugi strani so na podlagi evropskih sredstev na voljo obsežne spodbude za zeleni in energetski prehod, tudi za prestrukturiranje sistemov daljinskega ogrevanja na obnovljive vire energije. A na ministrstvu ugotavljajo, da manjka projektov in ambicij za takšne ukrepe, kljub dejstvu, da višina subvencije znaša 45 odstotkov upravičenih stroškov. Število vlog na razpisu za prestrukturiranje sistemov, ki je odprt do marca 2025, je trenutno zelo majhno.

Zaradi visokih stroškov ogrevanja so se v Velenju odpravili na ulice.
Zaradi visokih stroškov ogrevanja so se v Velenju odpravili na ulice. FOTO: Bobo

Kumer je zato na dobavitelje toplote in občine naslovil poziv, naj vložijo največje mogoče napore v ukrepanje za znižanje izhodne cene toplote v sistemih daljinskega ogrevanja in tako odjemalcem zagotovijo konkurenčno ceno. Prepričan je, da lahko ob izvedenih ukrepih ceno precej znižajo. Obžaloval je tudi, da v sistemih daljinskega ogrevanja, ki temeljijo na plinu, dobavitelji niso upoštevali trenutno bistveno nižjih cen plina.

Ob tem je minister spomnil na vladni predlog novega energetskega zakona, ki je zaradi nasprotovanja opozicije nekaterim predlaganim zakonskim določilom obstal pred prvo obravnavo v DZ. Zakonski predlog po njegovih besedah prinaša zakonske nastavke za hitrejše in učinkovitejše podeljevanje subvencij za energetski prehod, obenem pa prinaša tudi podlage za nadaljnjo regulacijo cen energije.

Šolinc je sicer v svoji predstavitvi jasno povedal, da so vse pristojnosti za opravljanje dejavnosti distribucije toplote v pristojnosti občin in njihovih javnih podjetij oz. koncesionarjev, če se krajevne skupnosti odločijo, da gospodarsko javno službo izvajajo prek koncesije. Čeprav se je na podlagi sprememb pravnega okvira v EU zaostrila zakonodaja tako glede zahtev za energetsko učinkovitost sistemov daljinskega ogrevanja kot glede prehoda na obnovljive vire energije, na krajevni ravni torej manjka idej in aktivnosti za nadgradnjo sistemov.

Šolinc razloge za to pri večjih sistemih vidi v kompleksnosti, ki zahteva več časa za spremembe, pri manjših koncesijskih sistemih, še posebej tistih, ki temeljijo na zemeljskem plinu, pa oviro vidi v tem, da so nekatere koncesije stare tudi 30 let ali več in ne vključujejo spodbud za vlaganja. Današnji sistemi so torej pogosto kazalnik preteklega stanja. Po Kumrovih besedah zato vlada s predlaganim novim energetskim zakonom predvideva stroge pogoje pri podaljšanju koncesij, da bi tako tudi država pri tem vprašanju imela večjo vlogo.

Toplarna Ljubljana
Toplarna Ljubljana FOTO: Bobo

Najvišje cene na Ravnah na Koroškem, v Trbovljah in Mariboru

Po besedah Mojce Španring z Agencije za energijo je sicer v 2022 delovalo 50 distributerjev toplote, ki so prek 109 distribucijskih sistemov s toploto oskrbovali 68 občin in skoraj 109.000 odjemalcev. Med energenti je s 45 odstotki prevladoval premog, ki je bil glavni energent v Ljubljani in Šaleški dolini, z 29 odstotki je sledil plin, z 19 odstotki pa lesna biomasa. Povprečna izguba v sistemih je dosegala 16 odstotkov.

Španringova je poudarila, da so razlike med distribucijskimi sistemi v državi zelo velike glede na osnovne lastnosti, tehnologije v uporabi, obratovalne razmere in tudi izgube v sistemu. Tudi zato prihaja do velikih razlik med cenami ogrevanja, ki jih sestavljata variabilni del, predvsem strošek proizvodnje ali nabave toplote, in fiksni del.

Najvišje cene so v letošnji sezoni na Ravnah na Koroškem, v Trbovljah in Mariboru, kjer je energent plin. Letošnja rast stroškov je predvsem posledica višjega variabilnega dela in znova višjega DDV po začasnem znižanju v času energetske krize. Najnižje cene so medtem v Celju, kjer se ogrevajo tudi s pomočjo sežigalnice odpadkov, in kljub lanski podražitvi še naprej tudi v Šaleški dolini, od koder prihaja največ pozivov k ukrepanju države za znižanje cene ogrevanja.

Španringova je sicer omenila tudi enormne razlike v povprečni letni porabi toplote med posameznimi sistemi. Porabo in s tem stroške je mogoče po njenih besedah učinkovito znižati z energetsko sanacijo objektov in z znižanjem temperature v ogrevanih prostorih.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Grma53
17. 02. 2024 09.42
To nas bo pa rešilo. Neki Kumer govori v veter, in mlati prazno slamo.
Banion
16. 02. 2024 20.01
+4
že nekaj čas aposlušamo o visokih stroških ogrevana, kaj ko bi malo preverili kolikšen je strošek ogrevanaj individualne hiše z lastno kurilnico, od investicije in vzdrževanja kurilnice do nakupa energenta, ni važno katerega. Bomo videli koliko je to in naj nihče ne reče ja hiša je večja, se lahko zračuna na kvadraturo in primerja s stanovanjem, pri tem je treba upoštevati še delo ki ga imaš pri lastni kurilnici. Verjemite da bo hitro konec polemike in čivkanja. Tilele so bili leta navajeni na pol zastonj ogrevanja, sedaj ko je čas poceni energije minil pa jok in stok. Velenjčani so hoteli TEŠ6, bi menda šli tudi preko turpal, najbolj glasen je bil dežurni komentaor Lahovnik, ki je bil gospodarski minister samo toliko časa da je spravil investicijo v tek. Nihče takrat ni pomisli na vodo za ogrevanej, ki iz turbin teša 6 priteče prehladna za daljinsko ogrevanje i n vsi, ki tudi pojma niso imeli, so samo govorili o izkoristku in ostalih kao prednostih. Ja sej pa imajo inanj še oni kaj plačajo ne samo država
zmerni pesimist
16. 02. 2024 19.58
+0
Sam da je za ukrajino doma pa naj pocrkamo
Groucho Marx
16. 02. 2024 19.36
Kuštravec in njegova energetska združba nas bodo podavili.
spoštovanje
16. 02. 2024 18.56
+3
Kumer je pozabil, da je doma iz šaleške doline
orthodox rs
16. 02. 2024 17.50
+2
tele stevcke bi vam zmontiru na celo, prevaranti pokvarjeni!!!
Yon Dan
16. 02. 2024 17.50
+5
Vsi bi imeli lahko avtomobile in ogrevanje na vodo. Tehnologija je stara več kot 100 let, samo pokvarjena elita je vse to ukradla, zatrla in prepovedala. Da nas lahko kradejo. Potem pa blefirajo, kako skrbijo za okolje. Voda popolnoma nič ne onasnežuje. Da ne omenjam proste energije, ki so jo imeli že v Tartariji, potem Tesla, ki so spet vse zatrli, da nas kradejo s plačevanjem elektrike.
Peni Stojanović
16. 02. 2024 17.45
+4
ambicija za zasluzek....sorci sam biznis
murate
16. 02. 2024 17.40
+9
Vprašanje Golobu ,energetske krize ni več zakaj ne zmanjšate obveznosti in prispevke ,DDV,kazni na cestah ,takse na čas pred energetsko krizo.Nekdo ki ima plače 5,6 gezerof trdi da krize ni več ,torej nas prenehajte lupit ali odstopite vsi vlada ,parlament...
murate
16. 02. 2024 17.35
+6
Hinko svetuje Golobu krize ni več ,čas je da se DDV sposti z 22 na 18 %.
murate
16. 02. 2024 17.34
+1
Hinko odstopi takoj užalil si nas vse ki po tvojem krademo odjemalce energije,dečko ne blebetaj ker ne razumeš da te mamica ne bo večno čuvala.
Anion6anion
16. 02. 2024 17.34
+9
Elektrika vse dražja za uporabnike , na trgu vse cenejša. Elektro podjetja z velikimi dobički. Enako velja za plinarje. Narobe svet.
murate
16. 02. 2024 17.18
+3
Hinko strokovnjak za vse .....
murate
16. 02. 2024 17.17
+3
Hinka šolanja za predsednika vlade holob naj gre šteti nutrije
zibertmi
16. 02. 2024 17.05
+3
pozivali ste omejili ste cene.direktorji se na vaše pozive požvižgajo,preverite lansko zimo in letošnjo .pa boste videli rekorde v jesenicah ,velenju trbovljah in še kje