Slovenija

Kuna ni bilo na zaslišanje

Ljubljana, 18. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.K./T.S./STA
Komentarji
0

Pred preiskovalnim sodnikom so se začela zaslišanja osumljenih napada na novinarja Mira Petka. Iztekel se je namreč 48-urni rok, ki ga zakon o kazenskem postopku dovoljuje za pridržanje. Preiskovalna komisija v primeru Petek pa ni zaslišala domnevnega vodjo koroškega kriminalnega podzemlja Vlada Kuna.

Čeprav uradni viri še vedno molčijo, pa je nam uspelo izvedeti, da so enega osumljenega po informativnem pogovoru policisti izpustili.

Ostalih pet so v noči na četrtek privedli pred slovenjgraško dežurno preiskovalno sodnico, ki je odločila, da bodo vsi zaslišani v naslednjih 48 urah. Večino osumljenih so prepeljali v mariborske zapore, od koder jih posamič vozijo na zaslišanja v Slovenj Gradec.

Kun ni mogel pred komisijo, ker je v tujini

Vlado Kun je v zvezi s preiskavo napada na Petka že pričal
Vlado Kun je v zvezi s preiskavo napada na Petka že pričal FOTO: POP TV

Kun na zaslišanje pred preiskovalno komisijo ni prišel, saj ga ni v Sloveniji, je po telefonu razložila njegova žena. Ker se Kun ni udeležil zaslišanja, mu bodo znova poslali vabilo, temu pa bo, če Kuna spet ne bo, sledila prisilna privedba, je po seji dejal predsednik komisije Mirko Zamernik. Na prihodnji seji bodo predstavniki policije in tožilstva članom komisije predstavili nove elemente v primeru Petek, je napovedal Zamernik, verjetno predvsem v povezavi z nedavnimi aretacijami napadalcev na novinarja Večera, v zvezi s tem pa je predsednik komisije tudi dejal, da bodo razloge za optimizem našli šele takrat, ko bo v primeru Petek prišlo do pravnomočnih obsodb.

Predsednik parlamentarne komisije Zamernik je v odzivu na zadnje policijske uspehe v primeru med drugim pojasnil, da naloga komisije s tem še ni opravljena, saj je njena naloga ugotoviti morebitno vpletenost in politično odgovornost nosilcev javnih funkcij. Raziskali pa bodo tudi, zakaj je stvar tako dolgo trajala in zakaj je bil potreben prenos s slovenjgraškega na mariborsko okrožno državno tožilstvo.

Vlado Kun, ki ga nekateri označujejo za vodjo koroškega kriminalnega podzemlja, je na svojo željo že pred poletjem opravil poligrafsko testiranje, saj se je želel oprati sumov glede povezanosti z napadom na Večerovega novinarja. Vendar je policija po testiranju menila, da ga ne morejo izločiti iz kroga osumljencev. Kot pričakuje Zamernik, naj bi njegovo zaslišanje pripomoglo k razjasnitvi primera, čeprav je po drugi strani vprašanje, ali bo članom komisije uspelo izvedeti kaj koristnega.

Policija je v noči na torek po več kot dveh letih in pol, kar je minilo od napada na Petka, priprla šest oseb, ki jih sumi sodelovanja pri brutalnem napadu. Poleg šesterice sta v predkazenskem postopku obravnavana še dva osumljenca, ki sta že priprta zaradi suma storitve drugih kaznivih dejanj. Včeraj pa so na slovensko-hrvaški meji aretirali še enega izmed osumljencev, vsi prijeti naj bi bili izvajalci napada.

Kot obljublja predsednik komisije Zamernik, želijo nekaterim vprašanjem priti do dna
Kot obljublja predsednik komisije Zamernik, želijo nekaterim vprašanjem priti do dna FOTO: POP TV

V zvezi s prihodnjim delom komisije je Zamernik, tudi glede na nedavne aretacije osumljencev za napad na Mira Petka oz. osumljenih za sodelovanje pri napadu, poudaril, da se bo pravo delo komisije začelo šele takrat, ko bodo znani naročniki in izvajalci napada. "Dela komisiji še kar nekaj časa ne bo zmanjkalo." Kot je že večkrat pojasnil, pa naloga komisije z aretacijami nekaterih osumljencev še zdaleč ni opravljena, saj je med drugim njena naloga tudi ugotoviti morebitno vpletenost in politično odgovornost nosilcev javnih funkcij v primer Petek. Ob tem je napovedal še nekaj zaslišanj, ki jih nameravajo opraviti parlamentarni preiskovalci. Tako naj bi se kmalu "na pogovoru" zglasil tudi Dušan Zakeršnik, sin uspešnega koroškega podjetnika Janka Zakeršnika, ki je bil prav tako zaslišan pred komisijo, nekateri mediji pa so mu pripisovali celo vlogo naročnika pri napadu na novinarja Večera.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10