Slovenija

'Kurji tatovi niso problem, problem je organiziran kriminal'

Ljubljana, 17. 11. 2024 11.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nika Kunaver
Komentarji
252

Kaj bi morali storiti pri nas, da bi bil pregon najobsežnejših in najbolj odmevnih kazenskih zadev hitrejši in učinkovitejši? Pred dnevi so se na forumu o finančni in gospodarski kriminaliteti, pod vsebinskim vodstvom višjega državnega tožilca Boštjana Valenčiča, zbrali slovenski in tuji strokovnjaki iz pravosodja. Kakšne predloge ponujajo in s kakšnimi težavami se soočajo? Vedno več je opozoril, da trenutni zakon o kazenskem postopku ne ustreza sodobnim zahtevam. Zakaj številne sodne postopke še naprej zaznamujejo absurdno dolge obrazložitve? Kako preprečiti pretirano izločanje dokazov ter posledično osiromašeno dokazno gradivo?

"Kurji tatovi niso problem naše varnosti, problem naše varnosti je organiziran kriminal." S temi besedami je v začetku oktobra razpravo o tem, kako zagotoviti učinkovit pregon najhujših kaznivih dejanj, povzel strokovnjak za policijska pooblastila, sicer tudi sodni izvedenec, Miroslav Žaberl. Da bi morala država kriminaliste, ki preiskujejo najhujše oblike kriminala in korupcije, čim prej opremiti z boljšimi orodji za nadzor, na primer šifrirano komunikacijo, se strinja tudi vodstvo notranjega ministrstva.

Miroslav Žaberl, strokovnjak za policijska pooblastila: “Najhujša kazniva dejanja je najtežje preiskovati. Tu sem jaz zagovornik večjih pooblastil. Predvsem kar se tiče zakona o kazenskem postopku. Prikriti preiskovalni ukrepi so danes zastareli. Treba bo razmisliti, katera orodja je treba dati Policiji, da bo učinkovita pri preiskovanju in da bo lahko zbrala dokaze, ki bodo pozneje vzdržali na sodišču.” 

Dejstvo je, da Slovenija caplja za drugimi evropskimi državami, kjer imajo preiskovalci najhujših oblik kriminala, kamor spada tudi finančna in gospodarska kriminaliteta, možnosti uporabe različnih tehničnih sredstev, ki pa pri nas še niso uzakonjeni.

Na primer, danes pri nečednih poslih skoraj nihče več ne uporablja nešifrirane telefonske komunikacije, ki pa jo je pri nas skoraj nemogoče nadzirati v okviru prikritih preiskovalnih ukrepov. Torej takrat, ko so sumi, da nekdo izvaja kaznivo dejanje, že tako veliki, da zeleno luč pri pridobivanju dokazov prižge preiskovalni sodnik. "Če tega ne bomo storili, potem bo Policija vseskozi capljala za kriminalci, ker kriminalci pa to uporabljajo," je bil še jasen Žaberl. In imamo tudi primere, ko so na slovenskih sodiščih padli dokazi, ki so jih zbrali tuji preiskovalni organi, ker pri nas takšno zbiranje dokazov še ni uzakonjeno.

"Svet ni več analogen, je vsak dan bolj digitalen, zato je treba nujno nasloviti spremembo zakona o kazenskem postopku," meni tudi notranji minister Boštjan Poklukar, ki opozarja, da je kriminal na spletu in na kriptiranih kanalih vedno korak pred Policijo.

Kaj pa tožilci in sodniki?

Tudi slovensko pravosodje se zadnja leta sooča s številnimi izzivi dolgotrajnih in zapletenih postopkov, ki na koncu pristanejo na mizah najprej tožilcev in nato še sodnikov na praktično vseh sodnih instancah.

Na okrogli mizi z naslovom "Kako odpraviti ovire pri obravnavanju obsežnih kazenskih zadev" so sodelovali višji sodnik ljubljanskega okrožnega sodišča Tomaž Bromše, višja sodnica na ljubljanskem višjem sodišču Barbara Črešnar Debeljak, nemški višji državni tožilec z generalnega državnega tožilstva v Münchnu Dominik Kieninger in nekdanja državna tožilka Jožica Boljte Brus. Razpravo je vodil višji državni tožilec Specializiranega državnega tožilstva Boštjan Valenčič.

Bolj komplicirana obrazložitev, več možnosti za napake

Nekdanja državna tožilka Jožica Boljte Brus izpostavlja problem predolgih in prezapletenih sodnih obrazložitev. "Obrazložitve so neverjetno dolge. Spomnim se odredbe za hišno preiskavo kolega tožilca, ki je bila dolga kar 150 strani. Povejte mi, kako lahko osumljenec takšno odredbo podpiše, s tem pove, da je z njo seznanjen? Saj tega ne more niti prebrati ..." Prepričana je, da če bi to poenostavili, bi bili tudi postopki hitrejši. In morda najpomembnejše opozorilo upokojene tožilke: "Ker bolj kot je obrazložitev zapletena, več možnosti ima obramba za pritožbo, ugovor ali zahtevo za razveljavitev."

Okrožni sodnik Tomaž Bromše prikimava: "Mi smo šli absolutno predaleč pri obrazloženosti sodnih odločb vseh vrst. Prepisovanje, ki ne bi smelo biti prepisovanje, ampak bi moral biti lasten vložek sodnika. Odločbe so pisane za ljudi in ne za instančna sodišča ali za všečnost višjim sodiščem."

Forum o finančni in gospodarski kriminaliteti velja za enega največjih dogodkov na tem področju pri nas. Poleg slovenskih na njem sodelujejo tudi strokovnjaki iz tujine. Dogodek organizirata Center za izobraževanje v pravosodju, ki deluje v okviru Ministrstva za pravosodje, in Društvo državnih tožilcev Slovenije.

Nov zakon o kazenskem postopku – da ali ne?

Sodstvo sicer že desetletje opozarja, da bi bilo treba sprejeti nov zakon o kazenskem postopku, ki je temeljno orodje tudi za delo kazenskih sodnikov. Ne le ljubljansko okrožno sodišče, tudi Bromše je podal številne pobude v zvezi s tem. "Pobude, ki so nastale na podlagi praktičnih problemov, s katerimi se srečujemo vsak dan. Do danes premika na strani izvršilne in zakonodajne oblasti nisem zaznal."  Bromše dobro povzame sicer skupno mnenje vseh sogovornikov na panelu: "Ne moremo samo krpati zakona o kazenskem postopku. S krpanjem namreč povzročamo samo nove težave, nič drugega."

Višja sodnica Barbara Črešnar Debeljak opozarja, da rešitev težav ni le nova zakonodaja, temveč tudi resen razmislek o razkroju vrednot v družbi. "Sodni sistem je del družbe in ta družba se mi zdi, da je v nekem čudnem razkroju vrednot, ki so nujno potrebne, da vsi sistemi, tudi sodni sistem, delujejo." Kaj to pomeni? Črešnar Debeljakova navede poveden primer izpred desetih let, ko je bila na obisku pri glavnem islandskem tožilcu v Reykjaviku. "Tam me niso razumeli, ko sem jim govorila, da imamo pri nas v Sloveniji težave s tako imenovano procesno nesposobnostjo. Da ljudje ne hodijo na sodišča, da vlagajo lažna zdravniška potrdila. Ko sem razlagala, da pri nas odrejamo celo izvedence, ki ugotavljajo, ali je nekdo sposoben slediti procesu na podlagi teh zdravniških potrdil, preprosto niso dojeli, o čem govorim." Kultura spoštovanja do pravosodnega sistema je namreč v severnih državah drugače vtkana v družbo kot pri nas.

Barbara Črešnar Debeljak, višja sodnica: "Poleg sprememb zakona o kazenskem postopku vidim manevrski prostor tudi v krepitvi sodnikove vloge, predvsem s strokovno pomočjo. Že leta me motijo odzivi politike in javnosti, da tudi če gre za 10 tisoč strani listin, da to se pač da prebrati, če ne v enem tednu, pa v enem mesecu. To je nerazumevanje politike, vloge sodnega sistema, vloge tega, kaj sploh pomeni sojenje. Za kakovostno sojenje ne zadostuje zgolj prebiranje listinskega gradiva, temveč je treba razčleniti tako pravna kot dejanska vprašanja. To pa presega čas, potreben zgolj za prebiranje spisa. Na vseh treh stopnjah sojenja bi bilo zato nujno okrepiti strokovno pomoč, da bi nastali nekakšni timi. Strokovne sodelavce bi bilo treba dobro plačati in jih tudi dobro izobraziti. Tako bodo zadeve kakovostno pripravljene in tudi kakovostno vodene. Te ekipe bi vodil in koordiniral sodnik."

Slovenija vs. Nemčija

Kakšen je kazensko pravni sistem v Nemčiji? Kako se tam odzivajo na zahtevne primere gospodarske kriminalitete, korupcije, organiziranega kriminala in tako naprej? 

Pravosodnega foruma se je udeležil tudi višji državni tožilec z generalnega državnega tožilstva v Münchnu Dominik Kieninger. "Pri obtožnici se lahko izrazim relativno kratko. Zakonite zahteve glede vsebine obtožnice so izjemno majhne. Tisto, kar mora nujno biti navedeno v obtožnici, je dejansko stanje, ki vsakemu kazenskemu pravniku omogoča, da ga umesti pod kazensko normo, omenjeno v obtožnici," razlaga. Obtožbe, ki so pri nas včasih napisane na več kot sto straneh, so lahko v Nemčiji, po zahtevah nemškega prava, povzete zgolj na nekaj straneh.

Kako se najhujše oblike kriminala preganjajo kar se da učinkovito? "Obstajajo trije vidiki. Prvi je specializacija zahtevna kazniva dejanja naj bi praviloma obravnavali tožilci, ki imajo ustrezne izkušnje in na podlagi izobraževanj tudi potrebno znanje. Drugi vidik je zmanjševanje števila primerov. Vsaj v nemškem pravu je omogočeno, da tožilstvo ne preganja vseh dejanj, ki so obdolžencu očitana. Na primer, pri 30 primerih goljufije se jih preganja le deset. To zato, ker je verjetno, da bo, če bo se na koncu postopka, torej v glavnem sojenju, teh deset dejanj dokazalo, to zadostna podlaga za primerno kazen. To je zelo pomembna določba, ki se, po mojem mnenju, v Nemčiji še vedno premalo uporablja. Morda je to povezano s premalo upoštevanim tretjim vidikom – premislek pred ukrepanjem. Samo razumeti dejansko stanje na podlagi kazenske ovadbe, ga pravno obravnavati, prepoznati, v katero smer bi lahko šlo in katere ukrepe je treba sprejeti, zahteva po mojem mnenju veliko kognitivnega napora," dodaja Kieninger.

Foruma o gospodarski in finančni kriminaliteti se je sicer udeležila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič, ki je javno sporočila, da bo ministrstvo, ki ga vodi, zaključke foruma pozorno preučilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (252)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
18. 11. 2024 14.20
+4
Organiziran kriminal je uspešen kjer dodelujejo vse ključne veje oblasti. Brez policije, brez dostopa do odločanja beri politika, brez sodstva si slej ko prej na tankem ledu. Ko v posel vklučiš vse ključne dejavnike izpelješ vse kar si zamisliš. Nič ne pomagajo ovadbe, anonimni prijavitellji. Vse se uredi da posel teče nemoteno dalje. Zdaj je to pri nas že javna tajna in vsi so še varni, nedotakljivi. Celo javni mediji lahko navedejo vse ključne podrobnosti se ne zgodi nič. O Sloveniji govorim. Golob je po navedbah vsem dostopnim javnim medijem vpleten v veliiiiko zgodb pa nič. Kakor da se ni zgodilo. Nihče ne poskuša ovirati kaj šele ustaviti ali sankcionirati. Zadnjo vejo ključno za varnost kar pravosodje je pa trenutno najbolje obvlada in izkorišča jankovič. Vse narobe a sodišče uredi da ni nikoli kriv. Vsi elementi organiziranega kriminala pa nikomur nič. Povsem mogoče je dokazati naklepno prevaro v primeru stožice pa so vsi nekaznovani. Če bi bil naročnik stadiona mol bi bili računi plačani. Naklepno so odprli grep počakali izvedbo in ga pahnili v stečaj. Računov ni treba plačati. Župan veselo županuje naprej. Kdo je to skušal raziskati, preprečiti? Nihče. Zakaj se je to zgodilo? Ker so vsi ključni nosilci pregona v to zgodbo vpleteni. Druge razlage ni. Kdo se upa preveriti finančno stanje sodnikov? Nihče.
Smuuki
18. 11. 2024 14.23
+4
Kakšno funkcijo je za nagrado dobil direktor grepa? Dobiti bi moral kazen dobil je še bolje plačano delo. In to ni dogovorjen, organiziran kriminal?
Grma53
18. 11. 2024 13.14
+2
Rad bi videl mafijca, ki se je kar tako spreobrnil. Lustracijo so zamudili, 3. WW pa mogoče le ni tako daleč.
peresni
18. 11. 2024 08.51
+0
Imamo recimo eno lepo družino kriminala. Mati vseh afer in dve hčeri....preprodaja orožja z vrhuncem na MB letališču, mali državni udar z epilogom Depalo vasjo in znamenito hruško ter seveda vsem jasna Patria. Seveda jih je bilo še nešteto sestričen afer zaradi katerih bi normalnega politika narod zabrisal na smetišče zgodovine, a ne pri nas . V vseh pa vedno eni in isti, vedno v akciji in vedno nič kriv in vedno žrtev in povsem slučajno zraven ta presneti Golob. Vlada mora zato pasti. ;)
peresni
18. 11. 2024 08.42
-3
Barbara Brezigar, častna članica SDS ima rešitev za to družbo...kot vrhovna tožilka, varuhinja te družbe, vse dokaze zoper naše skriti v trezor. Itak nas nikoli ne zaprejo za nič.
Julijann
18. 11. 2024 09.39
+4
Kaj ko bi se ti malo v sedanjost prestavil. Dominika Švarc Pipan je nekako po letu dni svojega ministrovanja le prišla ebkrat v javnost in povedala, da njena ekipa intenzivno dela na spremembah zakonodaje, ki so šibka točka. Odšla je, v DZ ni poslala nobenih predlogov. Prišla je Katić in tudi še nič novih predlogov. Pozabil si na bolj bližjega ministra , ki je bil celo šef KPK in takrat jokal, da ne more nič, ker je KPK brezobi tiger. Postal je v Cerarjevi vladi pravosodni minister, pa spet nič. Le poslanke je znal po riti šlatati, ko je prišel v rožcag v parlament.
peresni
18. 11. 2024 17.59
Kaj zdaj mešaš globoki kriminal s političnimi limoncami? Če nimaš razjasnjeno, da kriminal škoduje tudi tebi in tvojim otrokom ...si izgleda pač del kriminala.
Natorinkica
18. 11. 2024 08.39
+5
Ko so državljani kategorije A izvršili napad na državo saj napad na uniformiranega policista to je, napad na policijsko postajo, se ni zgodilo nič, celo ministrica obsoja ostale , predsednica ponuja roko in uvedejo ANTICIGANIZEM, ko državljani B izvedejo posilstvo sodišče razlaga, kako je človek samo potešil svojo spolno slo, ko še eden iz te kategorije javno izsiljuje farmacevtko za spolne usluge se to zakrije..o ostalem pa ne bi če kaj Slovenija ni pravna država ima državljane A, B in C samo za C državljane pa velja zakonodaja in ustava, naj še v ustavo zapišejo če si ROM ti nima kej bi.
Darko32
18. 11. 2024 08.25
+6
Kaj blefiramo in se delamo kekce. Povejmo na glas, da je največji kriminal prav na področju, kjer imajo dostop do proračuna, dostop do javnih podatkov in kjer imajo neurejen nadzor. Tako vidimo, da je korupcija in kriminal največji po sodnijah. Ne dopustno je, da sodnik- sodnica na svojo roko določata katere dokaze bosta skrila ali priznala. Tako dobivamo zgodbe, kjer na podlagi prej navedenega se kriminal samo še stopnjuje. Potem imamo primere, kjer odvetniki z preslepitvijo dosežejo kriminalno raboto kot legalno početje. Imamo skrivanje lisitin in kar celih spisov, katere se dogajajo po sodnija in javni upravi. Imamo uradnice uradnike po javni upravi, sodiščih in drugje, ker celo prirejajo lisitine in original lisitne skrivajo z ciljem, da omogočijo opravičila njihovega dela za naprej. Škoda se že meri v miljardah €. Imamo konflikte interesov, kjer si pišejo zakonodajo sebi v prid in zgodi se, da si kriminalne rabote poskušajo na ta način legalizirati kar sami sebi. Potem pa se sklicujejo na zastaralne roke. Imamo sodnike, sodnice, ki še vedno ne priznavajo zastave in ustave SLOVENIJE, kar vidimo, da celo še vedno z rdečo zvezdo skačejo okrog in delujejo v političnih strankah in to predvsem v levih strankah. Videli smo kaj so ti v preteklosti naredili narodu. Imamo obtoževanje naroda na podlagi domnev in tukaj poznamo Slovnski narod, da raje da roko nad sebe in ne razčisti s tem. Potem pa vidimo, da ko se najde tip, ki gre do konca pa se proti njemu celo prirejeni dokazi in obtožbe. Videli in brali smo okrog tega. Tudi smo imeli, da se je ponarejalo dokaze da smo se vsi Slovenci smejali kakšne lahko ima bujne domišljije ti na teh službah, ki se ukvarjajo z tem. Glavni problem je v tem, ker ni izvedena lustracija in narejena čistka v šolstvu, javni upravi, občinskih uipravah, sodiščih, policiji in prepovedano delovanje vsem, kateri so v preteklosti naredili kakršno koli škodo narodu Slovenskemu. Zato sedaj se pojavljajo takšne rabote, katerih smo priča sedaj. Vemo, da je 75% v javni upravi proti Slovenski zastavi in zlorabljajo ustavo z svoje osebne koristi. Imamo sodnike, kateri gradijo obtožbe tako, da s pomočjo trolov plasirajo infomacijo v javnost in tipajo kako bo uspela obtožba. Sočasno pa dokaze poskrijejo ali priredijo, da svoje kriminalno raboto zaščitijo. Zato bi vsem predlagal, da naj tisti, k iso v penziji bodo tiho, ker so z svojim delom veliko pripomogli kkriminalu in so opravičevali svoje delo na domnevah in obtožbe na domnevah, ter tako gradili in sesuvali pravno državo. Zato bi bilo dobro, da se zamislimo ali je to delovanje rpavne države, če uradnik poskrije dokaze, kateri so za nejega obremenilni in potem se sodniki sklicujejejo, d aje to zastaralo. Ali drugače povedano skrijejo dokaze in potem na takšen način gradijo pravno državo je več kot kriminal. Mar nismo to brali in videli v preteklosti. Kdo je odgovarjal zato. Zato naj nehajo blefirati in druge obtoževati. Bilo bi dobro, da si sposodijo mele in začnejo pometati pred svojim pragom. Ne pa sedaj mešati nekega JANŠO zraven, kateri je toliko kriv, da je miniral lustracijo. Jaz ga VIDIM KRIVCA SAMO V TEJ TOČKI. Če se poglobimo v to pa vidimo, da nekaterim po sodiščih tožilstvih ustreza megle in takšen način saj lahko frizirajo dokaze na podlagi polititične pripadnosti osumljenega. To vidimo zelo lepo na primerih, kjer se obtoži na podlagi domnev in ne na podlagi materialnih dokazov. Bodimo realni, d aje ponarejanje očitno pri nas v javni upravi, sodstvu in drugje nacionalni šport- skrivanje recimo oporok itd..... Zato nehajmo spet nasedati na ideologijo enih ampk pogledajmo raje celotno področje od a do ž.
MARATONEC1
17. 11. 2024 21.45
-5
Janša vleče to krivosodje od kar se je začel pečat s politiko!!!!! V Jugi je govoril tega sodišča ne priznam!!!!!!!!! V svobodni Sloveniji pa govori o krivosodju!!!!!! Torej jj ne odgovarja nobeno sodišče!!!!!!!!!!!🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇
Jožajoža
17. 11. 2024 20.27
-4
Dober janšist je samo zaprt janšist
Darko32
17. 11. 2024 21.37
+7
A ti imaš pa res halucinacije z temi SDS-ovcoimi. Pa če se vse pozapre se korupcija v sodstvu, javni upravi in Policiji sploh ne bo uastavila, saj je v teh mestih dosegla 80% prag. Človek ti bi verjel, če nebi prej preveril. Žal si vsekal mimo z 900 na uro.
Grma53
18. 11. 2024 13.20
Enim zelo prav pride tistih 185 000€, ki jih je vlada namenila za plačevanje nekaterim, ki se stalno oglašajo v medijih
Jožajoža
17. 11. 2024 19.37
-5
Kriminalcem iz vrst sds teče voda v grlo.so v sodnih postopkih ,spoznani za krive in so vse bližje tam ,kamor spadajo,v ZAPOR..zato so preko družbenih omrežij začeli grozit sodnikom,tožilcem in njihovim družinskim članom,da bi potek sojenja šel spet v zastaranje
Darko32
17. 11. 2024 20.06
+4
A ti imaš pa res halucinacije z temi SDS-ovcoimi. Pa če se vse pozapre se korupcija v sodstvu, javni upravi in Policiji sploh ne bo uastavila, saj je v teh mestih dosegla 80% prag. Človek ti bi verjel, če nebi prej preveril. Žal si vsekal mimo z 900 na uro.
iskriv
17. 11. 2024 19.22
+4
Že vrsto let opozarjamo , da zakon o kazenskem postopku ne ustreza sodobnim zahtevam prav tako ne ustreza kazenski zakonik , oboje je treba izpisati na novo , da ne bo prihajalo do odstranitev relevantnih dokazov , da ne bo prihajalo do zastaranja zaradi predolgih postopkov , zaradi ne obiskovanja obravnav , zaradi ne dvigovanja vabil na obravnave ali zavlačevanja s strani pravnih oseb ( odvetniki , tožilci in končno tudi sodniki ) . Uzakoniti in opredeliti je potrebno prekrite metode preiskovanja in sledenja , da pri sojenju predmet ne pade zaradi teh metod , ovrednotiti je potrebno procesne napake , zaradi katerih pri nas pade vse preveč procesov . Že v začetku kazenskega pregona je treba zamrzniti vso premoženje in onemogočiti , da se izvrši prenos na bližnje sorodnike . V kazenskem zakoniku pa je potrebno zaostriti kazni in pri sojenjih čim manj uporabljati pogojne kazni , vikend pakete in podobne anomalije , ki omogočajo kriminalcem posmeh pravni državi in ljudem !
tirolec
17. 11. 2024 18.46
-1
Resnica boli, a ne???
niktalop
17. 11. 2024 18.35
+3
Tudi organiziran kriminal ne bi bil velik problem če bi politiki dali represivnim organom in sodni veji oblasti dali ustrezna orodja. A se to ne zgodi, ker naj bi bile kršene neke pravice, ki kršilcem zakonov sploh ne bi smele pripadati. Ena izmed teh orodij je obratni dokazni postopek. Močno orodje s katerim oblast prepreči da se kriminal izplača saj se zapleni kriminalcem to kar so pridobili s kršenjem zakona. Je pa znano da organiziran kriminal ne more delovati če so vsi tri elementi pravne države, represivni organi, sodstvo in politika nepodkuplivi. Ker tudi v Sloveniji prosperira organiziran kriminal eden od treh, ali cevo dva, ne opravlja svojega dela kot bi moral ali pa je skorumpiran.
zmerni pesimist
17. 11. 2024 18.11
+3
Aja 1 april je šele drugo leto
zmerni pesimist
17. 11. 2024 18.11
+4
Sedaj pa bo ko so večje plače bosre videli ba dobu slo elito z družino janković na čelu
zajebant1
17. 11. 2024 17.36
+1
Levih politikov, ki jim ne smete soditi
Sandokan69
17. 11. 2024 17.30
+6
Organiziran kriminal se začne iz vrha,tako da se velike ribe skrijejo,dobijo se pa manjše....Treba je začet preganjat vse tiste,ki imajo po 10 hiš,20 stanovanj,5 avtomobilov,jahte.....a prikazano v furs zaslužek 30.000 eur na leto,,,,,,,,za kupljen ukraden kolo dobiš 3 mesece zapora na 2 leti pogojne,za 20 miljonsko posojilo od banke pa obrostilno sodbo nrez vračila....to je dodstvo SLOVENIJE
ap100
17. 11. 2024 18.00
+1
organizatorji niso tako naivni kot ti misliš lastništvo je ali druge ali pa je izvor v večini dokazlijv- najprej moraš do njih priti in to se da samo preko malih rib saj ti ne počenejo nič če pa misliš na zaposlene v javni uprava in tudi nekatere družine sodnikov potem pa imaš prav
zvizi
17. 11. 2024 16.58
+8
Seveda je problem....kurje tatove najdete, drugih pač ne. Pa saj smo v SLO in to je čisto normalno
tron3
17. 11. 2024 16.48
+2
Pr ta kockastih pa to drgač delajo, tožilka od drugod in minister v restu!!!!
ivan z Doba
17. 11. 2024 17.37
+2
Tožilka "od drugod" nima zveze s hrvaškimi tožilci, ker raziskuje samo poneverbe denarja, ki ga je država prejela od EU. Je samostojna in neodvisna.
2mt8
17. 11. 2024 16.41
+13
Kurje tatove se takoj obsodi, pri balkanskem organiziranem kriminalu pa slovenska sodišča enostavno zmrznejo in se nič ne zgodi.
ap100
17. 11. 2024 16.52
+5
vsi ti so bili kurji tatovi, tako se rekrutira ljudi in začeti je treba od spodaj da prideš do velike živine
4556
17. 11. 2024 16.40
+6
Problem je tudi ,da ti nekdo ukrade identiteto in ti naloži denar ----v Bukarešto.