Lajhova je priznala, da hotel vendarle nima vseh potrebnih obratovalnih dovoljenj in soglasij. Mariborska podjetnica je tudi odločno zanikala vsa namigovanja, da so starostniki v hotelu umirali pogosteje kot drugod in da se je okoriščala z njihovo smrtjo. "Res pa je, da imam dve oporoki v mojo korist," je pojasnila Lajhova. Po mnenju Lajhove ni nič nenavadnega, če si starostniki, ki nimajo dovolj denarja za plačilo varstva in nege, pomagajo s prodajo stanovanja, saj naj bi bila to običajna praksa tudi v ostalih domovih za starostnike v Sloveniji. Kot je povedala, si je v zadnjih treh letih brezuspešno prizadevala pridobiti dovoljenje za opravljanje gostinske dejavnosti v hotelu Črni les v Zamarkovi pri Lenartu. Pri tem pa je mariborska podjetnica poudarila, da ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve nikoli ni prosila za podelitev koncesije za dom starostnikov.
Ministrstvo demantira izjavo Lajhove
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je demantiralo izjavo Lajhove, ki je trdila, da ministrstva ni nikoli zaprosila za podelitev koncesije za dom starostnikov. Mariborska podjetnica se je namreč prijavila na drugi javni natečaj za podelitev koncesije za opravljanje storitev institucionalnega varstva v domovih za starejše v juliju 2001. Na tretji javni natečaj za omenjeno koncesijo pa se je med drugimi prijavil tudi Sončni dom iz Maribora, z objektom Črni les pri Lenartu. Celoten postopek je dokumentiran v zapisniku in poročilu strokovne komisije za pregled in presojo ponudb, prispelih na javni natečaj za podelitev omenjene koncesije.
Ponudba hotela Črni les ni bila pravilno opremljena, zato je strokovna komisija za pregled in presojo ponudb predlagala, da se vloga zavrne. Vloga ponudnika Sočni dom pa ni bila dopolnjena v skladu z zahtevami komisije, zato se je komisija tudi v tem primeru odločila, da vlogo s sklepom zavrže, so še zapisali na ministrstvu za delo.
Varovanci zgroženi nad govoricami
Varovance v hotelu za ostarele je obiskala ekipa novinarjev. Varovanci se zgražajo nad govoricami, ki jih poslušajo zadnje dni, ter zanikajo, da bi jih kdajkoli prisiljevali v podpis oporok. Prav oporoka enega izmed varovancev, ki je Lajhovi po smrti zapustil premoženje, je bila po njenem mnenju povod za kriminalistično preiskavo. "Krožijo govorice, da sem v petek ubila 40 ljudi. Na to vam ne bom odgovorila, ker so te izjave bolne. Nisem podedovala 60 hiš in nimam 60 oporok, res pa je, da obstajata dve oporoki, ki sta čisto legalno notarsko overjene." Nenavadno visoko število smrti varovancev hotela Črni les pa Lajhova komentira z naslednjimi besedami: "V našem hotelu za starostnike je umiranje zagotovo vsakdanji pojav, tako kot v ostalih domovih in bolnišnicah. Iz bolnice prihajajo pacienti v terminalni fazi umiranja in zagotovo je naš hotel zadnja postaja." Lajhova še dodaja, da nobeden izmed njenih varovancev, kljub grozljivim obtožbam, ki krožijo v javnosti, ni zapustil hotela.
Kar brez dovoljenj
Hotel Črni les očitno že več let posluje brez ustreznih dovoljenj. Ministrstvo za delo lastnici namreč nikoli ni podelilo koncesije za odprtje doma starejših občanov in tudi ne dovoljenja za delo. Tržna inšpekcija pa je že pred dvema letoma ugotovila, da hotel ne izpolnjuje pogojev za opravljanje tovrstne dejavnosti, niti po zakonu o gostinstvu niti po zakonu o socialnem skrbstvu.
Ministrstvo za delo je prošnjo lastnice hotela za koncesijo za odprtje doma starejših občanov že pred časom zaradi pomanjkljive dokumentacije zavrnilo. "Možno pa je dejavnost opravljati tudi na podlagi dovoljenja za delo. Za to je možno zaprositi kadarkoli in vsak, ki izpolnjuje pogoje, lahko takšno dovoljenje tudi dobi," pojasnjuje Lidija Apohal Vučkovič iz ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Zanj lastnica ni zaprosila nikoli. Pa bi morala, saj hotel, za razliko od doma, gostom lahko nudi le oskrbo- namestitev, hrano, ne pa tudi zdravstvene nege. Če bi hotel imel vsaj delovno dovoljenje, razlaga državna sekretarka, bi pristojno ministrstvo lahko opravilo strokovni nadzor. "V primeru, da bi se odločali za strokovni nadzor, potem bi se strokovni nadzor začel izvajati v hotelu, da bi se tudi sklep tako glasil. Mi s takšnim sklepom ne bi prišli dalje od vrat," dodaja Apohalova.
Da v hotelu Črni les očitno delajo na črno, pa so opozorili pristojno inšpekcijsko službo. Tržni inšpektorat je do sedaj izdal že tri odločbe, s katerimi je prepovedal opravljanje dejavnosti, tri predloge sodniku za prekrške, tri sklepe o dovolitvi izvržbe in tri denarne kazni, ki so plačane. "Ne more pa odklopiti tega objekta od električne energije, vode in ogrevanja, ker gre za ljudi, ki tam živijo in so odvisni od pomoči drugih. V tem primeru bi bila prizadejana škoda za njihovo zdravje," pojasnjuje Roman Kladošek, glavni tržni inšpektor.
Hotel bi torej lahko zaprli le, če bi se vsi gosti izselili v domove za starejše občane. "Trenutno je kar nekaj prostih kapacitet, zato smo tistim, ki bi to želeli, pripravljeni ponuditi takšno koncesijo," pravi Apohalova. Sicer pa imamo po Sloveniji že okoli 60 domov za starejše, od tega sedem zasebnih s koncesijo in enega z delovnim dovoljenjem.
Sestanek predstavnikov različnih organov
Na sestanku pa so se srečali predstavniki ptujskega in lenarškega zdravstvenega doma ter občine in Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) iz Maribora ter ugotovili, da občina po zakonu ni pristojna niti odgovorna za reševanje te problematike.
Kot je po srečanju pojasnil župan občine Lenart Ivan Vogrin, so na sestanku ugotovili, da je direktor lenarškega zdravstvenega doma Jožef Kramberger že aprila poslal poročilo na ZZV Maribor, v katerem je navedel določene ugotovljene nepravilnosti pri izvajanju zdravstvene službe in oskrbe starejših gostov oziroma varovancev hotela. Dodal je še, da od aprila naprej Zdravstveni dom Lenart ni opravljal nobenih storitev za ta hotel, razen seveda urgentnih, ki jih po zakonu mora. Poleg tega naj bi od aprila dalje delo zdravnika v okviru zdravniške oskrbe starostnikov opravljal zdravnik iz Zdravstvenega doma Ptuj po lastni odločitvi, je danes na srečanju pojasnila direktorica ptujskega zdravstvenega doma Metka Petek Uhan.
Hotel Črni les je sicer registriran za opravljanje gostinske dejavnosti, vendar pa nima obratovalnega dovoljenja, prav tako pa nima pridobljene koncesije za opravljanje dejavnosti oskrbe starejših ljudi, je še pojasnil župan občine Lenart. Po zadnjih podatkih naj bi bilo prejšnji teden v hotelu 64 starostnikov iz različnih krajev Slovenije.