Preiskovalna komisija DZ je decembra 2023 na zahtevo NSi sprožila preiskavo. Komisija je v petek zaključila preiskavo in ugotovila, da je poslanec Svobode Miha Lamut kot predsednik komisije imel vse pristojnosti in pooblastila, da direktorja Sove povabi na pregled zapisnika pričanja, poroča Siol.
Zakonodajno-pravna služba je poudarila, da bi predsednik preiskovalne komisije prekoračil svoje pristojnosti, če bi izvršil dejanje, ki ga lahko izvede le preiskovalna komisija, saj zakon določa, v katerih primerih odloča preiskovalna komisija kot celota, in v teh primerih je predsednik preiskovalne komisije vezan na sklepe preiskovalne komisije, navaja portal.
Po ugotovitvah komisije, sodelovanje med državnimi organi z namenom zagotavljanja varstva tajnih podatkov ne spada med naloge, za katere bi bila izključno pristojna preiskovalna komisija kot celota.
Lamut je svoje dejanje pojasnjeval s tem, da je bil kot predsednik komisije pristojnim organom po zakonu zavezan omogočiti dostop do dokaznega gradiva v preiskavi. Poslanec je sicer konec januarja odstopil z mesta predsednika preiskovalne komisije, kot razlog pa navedel osebne okoliščine oziroma poslabšanje zdravstvenega stanja.
Vpogled je sicer razkrila poslanka NSi Vida Čadonič Špelič, ki je bila prepričana, da bi seznanitev s pričanjem Boštjana Lindava in Tatjane Bobnar vplivala na pričanje direktorja Sove.
Čadonič Špelič: Mnenje zakonodajne službe opravičuje početje poslanca
Na mnenje zakonodajno-pravne službe v zvezi s prekoračitvijo pooblastil se je danes odzvala tudi Čadonič Špelič. Kot je poudarila, je mnenje nenavadno podobno obrazložitvi Svobode, ki jo je na zadnji zaprti seji 29. 1. 2024 podal njihov predstavnik. Dodala je, da je podobno mnenje na isti seji komisije zagovarjal tudi strokovni sodelavec komisije, ki je sodeloval s poslancem Miho Lumutom pred njegovim odstopom.
"Mnenje le delno odgovori, oziroma opravičuje početje poslanca Lamuta in sodelavcev. Ne odgovori pa na bistveno vprašanje, ki sem ga večkrat javno izpostavila: Ali je zaradi vpogleda v spis direktor Sove Joško Kadivnik, ki v postopku nastopa kot priča, s tem postal 'okužen' oz. neprimeren za pričo? Po moji oceni da, saj je vpogledal ravno v tisti del pričanja, ki ga obremenjuje," je zapisala poslanka NSi. Kot je dodala, je napovedano zaslišanje direktorja Sove s tem postalo nepotrebno.
"To je slaba novica za predsednika vlade, ki je po zaslišanju Boštjana Lindava in Tatjane Bobnar napovedal, da bo s pričami in dokumenti dokazal svojo nedolžnost. Prič, ki bi oprale njegovo ime, mu namreč počasi zmanjkuje," je še poudarila Čadonič Špelič.
Spomnimo ...
Lindav in Bobnarjeva naj bi konec oktobra na za javnost zaprtem delu seje poslancem razkrila, da naj bi predsednik vlade Robert Golob lani direktorju Sove naročil, da preloži aretacijo ruskih vohunov zaradi bližajočega se trojnega referenduma. V zvezi z navedbami glede izvedbe prijetja osumljenih vohunjenja je direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije na nujni seji Knovsu kot nadzornemu organu predstavil vsa relevantna dejstva ter te navedbe zavrnil kot neresnične.
Kot smo poročali lansko leto, je Sova v Ljubljani odkrila dva tuja državljana, ki sta vohunila za Rusijo. Skupaj z Nacionalnim preiskovalnim uradom ju je v začetku lanskega decembra priprla. Osumljencema za kaznivi dejanji vohunstva in overitve lažne vsebine grozi skupaj do osem let zapora. Delovala sta v najeti pisarni v poslovni stavbi za ljubljanskim Bežigradom.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.