
Tehnologija v zelenem gospodarstvu je res bolj prijazna naravi, a ne nujno tudi delavcu. Delo v zelenem gospodarstvu prinaša znana in tudi neznana tveganja za varnost in zdravje, je na svoji spletni strani opozorila Mednarodna organizacija dela (International Labour Organization – ILO).
"Vzporedno z razvojem zelenega gospodarstva morajo biti v njegove politike vključena tudi prizadevanja za varnost in zdravje pri delu," so dodali. "Pri delu v zelenem gospodarstvu je treba upoštevati načela varnosti in zdravja na vseh področjih – od načrtovanja in nabave do proizvodnje in vzdrževanja," so še zapisali. To po njihovih opozorilih še zlasti velja za gradbeništvo, recikliranje odpadkov, pridobivanje sončne energije in predelavo biomase.
Kot primer omenjajo recikliranje, ki je vsekakor koristno za okolje. Vendar v deželah v razvoju to delo opravljajo neusposobljeni delavci, ki se pri delu z nevarnimi in strupenimi snovmi ali razbitim steklom lahko poškodujejo. Reciklirajo tudi elektronske odpadke, ki jih je vse več, vendar podjetja tega ne izvajajo v skladu s predpisi, delavci pa so brez ustreznega znanja. To je nevarno tako za okolje in za delavce kot za ljudi, ki živijo na območju, so opozorili.
Za večjo varnost in zdravje pri delu si prizadeva tudi Evropska unija. Sredi aprila se je tudi v Sloveniji začela vseevropska kampanja Partnerstvo za preprečevanje tveganj. Njen namen je delodajalce in delavce spodbuditi k skupnemu sodelovanju pri skrbi za zdravje in varnost pri delu.
Mednarodna organizacija dela je v letu 2003 razglasila 28. april za svetovni dan varnosti in zdravja pri delu, da bi opozorili na pomen ustreznega ravnanja pri preprečevanju nesreč pri delu in poklicnih bolezni. Mednarodna konferenca svobodnih sindikatov (ICFTU) pa je v letu 1996 uvedla 28. april tudi kot svetovni dan spomina na umrle in poškodovane delavce.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.