Slovenija

LDS: Cukjatijeva poteza absurdna

Ljubljana, 26. 04. 2006 18.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

LDS protestira proti ravnanju predsednika DZ, ker njihove novele azbestnega zakona ne bo posredoval v proceduro.

France Cukjati, predsednik DZ, po mnenju LDS deluje kot oproda izvršilne veje oblasti
France Cukjati, predsednik DZ, po mnenju LDS deluje kot oproda izvršilne veje oblasti FOTO: POP TV

Predsednik DZ France Cukjati se je odločil, da ne bo posredoval novele azbestnega zakona, ki jo je pripravila LDS, v parlamentarno proceduro, kar je obrazložil z argumentacijo, da v proračunih za leti 2006 in 2007 ni zagotovljenih sredstev za izvajanje zakona, kar je v nasprotju z dosedanjo prakso in tudi z zakonom o javnih financah, je dejal poslanec Milan M. Cvikl. Prepričan je, da želi Cukjati tako narediti prostor za vložitev koalicijskega predloga.

Cukjati je po besedah Cvikla tako sporočil, da po mnenju zakonodajne veje oblasti sredstva splošne proračunske rezervacije ne morejo biti vir za določitev novega namena, čeprav to predvideva zakon o javnih financah v 42. členu.

Razlog, ki ga je navedel gospod Cukjati, je milo rečeno absurden. Rekel je, da v državnem proračunu za leto 2006 in 2007 ni dovolj denarja, da bi lahko ta zakon stopil v zakonodajno proceduro. Milan M. Cvikl o potezi Cukjatija

Vlada bi morala v skladu z zakonom o javnih financah v splošni proračunski rezervaciji najti nekaj deset milijonov tolarjev, še posebej v luči dejstva, da je uspela prerazporediti 2,4 milijarde tolarjev za gradnjo "steklene palače" predsednika vlade Janeza Janše, je dejal Cvikl.

Cukjati opoziciji preprečuje vlaganje zakonov?

Omenjena odločitev Cukjatija potrjuje oceno podpredsednika DZ Marka Pavlihe, da predsednik DZ deluje kot oproda izvršilne veje oblasti, je dejal Cvikl. "On namreč preprečuje vsem, razen vladajoči koaliciji in vladi, da vlagajo zakone, ki bi določili nove namene." Po tej logiki nihče, razen vlade, zaradi že sprejetih proračunov do 1. januarja 2008 ne bi mogel vlagati zakonov, ki bi opredelili nov namen ali pa bi pomenili dodatna sredstva v proračunu, je dejal Cvikl.

Cukjati je sicer v torkovem dopisu Cviklu in Germiču med drugim sporočil, da predlog LDS "ne izpolnjuje zahteve iz četrte alineje drugega odstavka 115. člena poslovnika državnega zbora, saj v državnem proračunu za leto 2006 in 2007 niso zagotovljena sredstva za izvajanje zakona, pri čemer sredstva splošne proračunske rezervacije ne moremo šteti za realen vir financiranja".

Poslovnik DZ v četrti alineji drugega odstavka 115. člena določa, da mora zakonski predlog v uvodu vsebovati "navedbo, da so sredstva za izvajanje zakona v državnem proračunu zagotovljena, če predlog zakona predvideva porabo proračunskih sredstev v obdobju, za katerega je bil državni proračun že sprejet".

Poslanec največje opozicijske stranke se je vprašal, kako bodo potem poslanci DeSUS vložili zakon, ki bo imel ravno tako nekaj deset milijonov tolarjev finančnih posledic in bo ravno tako pomenil nov namen, ker presega vsebino obstoječega zakona o azbestu. Cvikl je prepričan, da želi Cukjati omogočiti, da bi zakon lahko najprej vložili koalicijski poslanci ali pa vlada. "To je daleč od partnerstev, parlamentarne demokracije in je nadvlada izvršilne oblasti nad zakonodajno oblastjo s pomočjo predsednika državnega zbora."

Poslanec Ljubo Germič je dodal, da so v prejšnjem mandatu prav tedanji opozicijski poslanci SDS, med njimi Janša, Cukjati in Jože Tanko, vlagali zakone z milijardnimi finančnimi posledicami, pa je parlamentarna procedura stekla kljub temu, da v proračunih ni bilo pokritja za izvajanje zakonskih predlogov. Pri tem je omenil takratne predloge SDS za uvedbo medijskega sklada v zakonu o medijih in glede subvencionirane študentske prehrane.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.