Uradno poročilo Evropske komisije pravi, da je vsako leto v poskusih ubitih 12 milijonov živali, po besedah aktivistov za pravice živali pa je v resnici število še najmanj trikrat večje. V glavnem v laboratorijih v mukah umirajo miši in podgane, trpljenje pa ni prihranjeno niti psom, mačkam, opicam in še marsikateri drugi živali.
Kakor koli že, število je preveliko, pravijo aktivisti, evropska zakonodaja pa pri izdelavi novih zdravil še vedno zahteva testiranje na živalih. Sklenili so, da zberejo milijon podpisov evropskih državljanov in zahtevajo razveljavitev trenutnih slabih direktiv o varstvu živali, ki se uporabljajo v znanstvene namene, in sprejetje novih. Zadnji rok zbiranja podpisov se izteče čez 8 dni, kot vse kaže, pa bo ljudem, ki jim je mar za živali, tokrat uspelo.
"Definitivno nam bo uspelo. Jutri bo poseben dan. Zbrali bomo milijon podpisov," je za 24ur.com dejala Špela Šuškovič iz Veganske iniciative, ki je ena od organizatork evropske državljanske pobude STOP VIVISECTION. Kot pravi, bo vseeno treba zbrati še precej več podpisov, saj bodo verjetno nekateri tudi neveljavni. Slovenci smo doslej zbrali že najmanj 16.340 podpisov, kar je skoraj trikrat več od pričakovanih 6.000. Število predvidenih podpisov so na primer presegli tudi Nemci, Italijani, Španci in Francozi, naši južni sosedje pa so za zdaj zbrali le 21 odstotkov od predvidenega števila podpisov. Precej malo so zaenkrat prispevali tudi Maltežani in Poljaki, Avstrijci pa so na dobri poti, da cilj dosežejo v prihodnjih nekaj dneh.
"Po 1. novembru bo potekalo preverjanje teh podpisov. Vsi podpisi bodo izročeni Evropski komisiji, ta pa bo imela tri mesece časa, da bo preučila naše zahteve. Organizatorji pobude bodo s tem dobili možnost zadevo predstaviti tudi v parlamentu, Evropska komisija pa se bo morala tudi uradno odzvati in sporočiti, kakšne ukrepe namerava sprejeti," pravi in dodaja, da najprej želijo, da se prekliče Direktiva 2010/63/EU o varstvu živali, ki da ni uvedla opustitve poskusov na živalih. To je tudi v nasprotju z evropskimi sporazumi, ki zahtevajo, da programi v Evropski uniji upoštevajo potrebe in dobro počutje živali kot čutečih bitij, pravijo. "Potem bi se postopek začel znova in nova direktiva bi bila bolj prijazna do ljudi in živali. Upamo, da bo zapisan tudi neki zadnji rok, ko bodo poskusi na živalih tudi dokončno ukinjeni," je še dodala Šuškovičeva.
Testiranje na živalih je nevarno tudi za ljudi
Kot še pravijo avtorji pobude, je testiranje na živalih nevarno tudi za ljudi, in sicer zato ker poskusi na živalih ne dajejo niti približno veljavnih rezultatov za ljudi. Posledica tega je, da bolezni, ki nastanejo zaradi zdravljenja, predstavljajo četrti najpogostejši vzrok smrti v industrializiranih državah, pravijo. "Testiranje na živalih je že samo z etičnega vidika popolnoma nesprejemljivo, saj je skrajni primer antropocentričnega in speciesističnega človeškega vedenja in resno škoduje spoštovanju vseh pravic. Vivisekcija je zločin ne glede na to, kako jo poskušajo upravičiti; naj bo to 'za dobro človeštva' ali pa, kot se pogosto zgodi, zgolj zadovoljitev osebnih ali strokovnih interesov," trdijo.
Kaj pravi statistika?
Po podatkih aktivistov za zaščito živali je število živali, ki jih letno pokončajo v laboratorijih po celem svetu, ocenjeno na okoli 500 milijonov, vendar je zelo težko dobiti natančne podatke, prav tako pa je težko pridobiti posnetke ali fotografije, saj se vsi poskusi dogajajo v ozračju skrivnosti znotraj zaprtih laboratorijev. Okoli 60 odstotkov živali naj bi se uporabljalo v farmakologiji, druge živali pa v medicinskih raziskavah, kozmetičnih testih, raziskavah o duševnih boleznih, vojaškem raziskovanju in poučevanju. Preskusi toksičnosti po njihovih besedah potekajo v vseh raziskovalnih kategorijah. 60 odstotkov teh poskusov se izvede v zasebnih laboratorijih, 33 v medicinskih šolah in na univerzah, preostalih 7 odstotkov pa v javnih ustanovah. "Živalim v laboratorijih odstranijo glasilke, jih zastrupljajo, žgejo, oslepijo, stradajo, pohabljajo, zamrzujejo, opravljajo poskuse na možganih, jih podvržejo električnim šokom, jih namenoma okužijo z boleznimi in virusi. 70 odstotkov poskusov se opravlja brez anestezije, 30 odstotkov pa z le delno anestezijo," so še zapisali na svojih spletnih straneh.
'Trditve, kako se živali v laboratorijih mučijo brez potrebe, niso resnične!'
Na navedbe aktivistov so se odzvali strokovnjaki v Slovenskem društvu za laboratorijske živali, ki pravijo, da žal brez teh poskusov ne gre. "Čeprav nam nove metode biomedicinskih raziskav z uporabo celičnih in tkivnih kultur ter računalniškimi simulacijami lahko veliko pomagajo in prispevajo k zmanjševanju števila živali, ki se uporabljajo v raziskavah, nam takšne metode ne morejo povedati vsega o delovanju celotnega organizma, ki je sestavljen iz izjemno velikega števila različnih celic in tkiv, ki delujejo v medsebojni soodvisnosti, zaradi česar se lahko tako o osnovnih mehanizmih delovanja našega telesa kot tudi o vplivu zdravil na celotno telo lahko žal naučimo le s pomočjo uporabe živali," so zapisali v odzivu.
Kot je pojasnil prof. dr. Gregor Majdič z Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani in Medicinske fakultete Univerze v Mariboru, ki je tudi podpredsednik društva za laboratorijske živali, je v letu 2010 je Evropska unija sprejela novo direktivo, ki, tako kot tudi že prejšnja direktiva, zelo natančno ureja področje uporabe živali v raziskavah. "Direktiva, ki je prenešena tudi v slovensko zakonodajo, zahteva natančen nadzor nad vsemi raziskavami, pri katerih se uporabljajo poskusne živali, za vsako raziskavo je potrebno predhodno pridobiti dovoljenje, ki ga izda Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na podlagi mnenja etične komisije," pravi in pojasnjuje, da je v zakonodaji natančno predpisano, kakšne raziskave so dovoljene, kakšni so lahko nameni raziskave in podobno. Kot pravi, je naloga etične komisije, ki presoja o vsaki vlogi za takšne raziskave, presoditi, ali je takšna raziskava zares potrebna in ali je uporaba živali upravičena. Tudi po izdaji dovoljenja je Uprava zadolžena za inšpekcijski nadzor, v okviru katerega spremlja natančno izvajanje raziskav.
Kot pravi, zaradi tega trditve, kako se živali v laboratorijih mučijo brez potrebe, niso resnične. "Med drugim zakonodaja izrecno zahteva, da se vse raziskave, pri katerih bi žival lahko morebiti utrpela kakšno bolečino, izvajajo v anasteziji in z uporabo sredstev proti bolečinam, poleg tega pa morajo biti takšne raziskave, pri katerih bi žival lahko utrpela kakšne bolečine, še posebej dobro utemeljene in so le redko odobrene," še pravijo strokovnjaki.
Kot še pravijo, so tudi trditve nasprotnikov uporabe živali v raziskavah, da nam proučevanje živalskega telesa ne more nič povedati o našem človeškem telesu, napačne. "Čeprav seveda moramo biti pazljivi pri prenašanju ugotovitev z živali na človeka, pa so naša telesa tako podobna, da so številni osnovni fiziološki mehanizmi zelo podobni in dejstvo je, da smo se v preteklih desetletjih ravno zaradi takšnih raziskav naučilo toliko o delovanju človeškega telesa, kot vemo danes, zaradi tovrstnih raziskav pa se je tudi naša življenska doba zelo podaljšala, izjemno se je izboljšala kvaliteta naših življenj tudi v starosti in številne bolezni so postale ozdravljive," so poudarili.
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.