Slovenija

Lekarniška zbornica se je uprla predlogu novega zakona

Ljubljana, 12. 03. 2013 18.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zakon o lekarniški dejavnosti razburja lekarnarje. Predlog namreč med drugim onemogoča zlorabo galenskih zdravil, prepoveduje uporabo kartic zvestobe pri izdaji in prodaji zdravil in prenaša dobičke lekarn na ministrstvo. Lekarnarji zahtevajo, da ministrstvo zakon umakne.

Predlog zakona o lekarniški dejavnosti, ki je od 22. februarja v javni obravnavi, ni usklajen z lekarniško zbornico in lekarniško stroko ter je vsaj v šestih točkah nesprejemljiv, je poudaril predsednik Lekarniške zbornice Slovenije (LZS) Miran Golub. Zato je pozval ministrstvo za zdravje, da prekliče javno obravnavo.

"LZS ne nasprotuje temu zakonu, določene stvari so na novo in dobro rešene, kar v dozdajšnjem zakonu še ni bilo. Kot na primer določitev lekarniške mreže, prepoved pospeševanja prodaje in porabe zdravil, uvajajo se kognitivne storitve v lekarniški dejavnosti," je dejal Golub.

Kljub temu pa imajo v LZS po njegovih besedah nekaj pripomb. V zbornici so namreč prepričani, da predlog zakona v ničemer ne omogoča boljše preskrbe prebivalstva z zdravili, niti ne izboljšuje položaja lekarniških farmacevtov v smislu zagotavljanja popolne strokovne neodvisnosti in tudi ne rešuje vprašanja financiranja lekarniške dejavnosti.

Lekarna
Lekarna FOTO: Reuters

Določene rešitve dobre – določitev lekarniške mreže

Po besedah članice upravnega odbora LZS Darje Potočnik Benčič so določene rešitve v zakonu dobre in ena od takšnih je tudi določitev lekarniške mreže. Pri tem pa se v LZS ne strinjajo s predlaganimi merili, saj bi bistveno znižanje kriterija števila prebivalcev na lekarno na dolgi rok po njenih besedah ogrozilo finančno stabilnost lekarn. Na kratki rok pa bi verjetno lahko pričakovali odprtje novih lekarn.

Kot je pojasnila, predlog zakona govori, da bi se na urbanih področjih lahko odprla lekarna na 5000 prebivalcev, zunaj mest pa na 2500 prebivalcev. "To bi po naši grobi oceni pomenilo, da imamo v Sloveniji 100 novih lekarn, hkrati pa nam plačnik oz. ministrstvo zagotavlja enaka sredstva kot v preteklih letih, to je okrog 25 milijonov evrov," je opozorila.

V LZS imajo pomisleke tudi glede predvidenega prenosa ustanoviteljstva javnih lekarniških zavodov z občin na državo in glede osnovnih pogojev za pridobitev licence, ki jo morajo imeti magistri farmacije za samostojno opravljanje lekarniške dejavnosti. Eno perečih področij so tudi galenska zdravila, ki so opisana tudi v novem zakonu o zdravilih, so opozorili.

Predstavniki lekarn niso sodelovali pri pripravi zakona

Golub je tudi odločno zanikal navedbo ministrstva za zdravje o sodelovanju predstavnikov lekarn pri pripravi tega zakona. Oba sestanka na ministrstvu 5. in 21. decembra nista bila uradna, saj udeleženci po besedah Goluba niso dobili nobenega gradiva. Po ustni informaciji naj bi na sestanku zgolj uskladili terminski plan priprave skupnega predloga novega zakona.

Dogovori sestanka niso bili upoštevani, zato se predstavniki LZS, ki so se udeležili omenjenega sestanka, počutijo izigrane s strani ministrstva, saj se po Golubovih navedbah zdi, da je bil namen srečanja "zgolj formalna zadostitev obstoječega zakona o lekarniški dejavnosti, ki LZS nalaga sodelovanje pri pripravi nove področne zakonodaje".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

comment123
13. 03. 2013 07.53
+11
Eno izmed največjih korupcijskih legel. Tukaj se mora narditi red, pa bodo tudi zdravila dostopna vsem.
bandit1
13. 03. 2013 07.44
+7
Lekarne so ena privigirana monopolistična trgovina z velikimi maržami. Skrivajo se za "Kao" visoko izobraženim kadrom. Je navadna zelo draga štacuna. Dobite samo pri nas in na recept!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Alen Norman
13. 03. 2013 00.22
+15
Ma kaj niso zadosti pokradli...zdravila bi morala stati samo toliko kolikor stane proizvodnja+strošek in nič več nekih bajnih zasluškov kateri gredo v privat žepe, dovolj lopovščine in, če mene vprašate je ta zakon še preveč mile oblike!
paradoxal
13. 03. 2013 01.14
-6
aja razvoj je pa zastonj sam zato k si ti žogo brcou pa te zdej use boli bo folk hodu zastonj u službo da gospodu razvije zdravilo/analgetik za njegove težave a veš kok časa traja razvoj pa razne FDA organizacije pa se pol nekdo spomni da si ga je že spomnu pa je tvoje generik ...dej se rajš žoge drž tam ni treba preveč razmišljat...aja ko sm že pr žogah plače nogometašev na račun navijačev ...banda ušiva a ne?!
tron3
13. 03. 2013 07.26
+9
weyland od kdaj pa razvijajo zdravila v lekarnah, v lekarnah prodajajo zdravila!!
paradoxal
13. 03. 2013 08.48
+0
ok cool res je u lekarni jih ne razvijajo ..kaj pa ljudje k so not zaposleni študij farmacije traja 6 let se pravi bi morali te ljudje po tvoje delat zastonj kok mislš da stane npr. mleko ali pa jajca isto kot v trgovini s tem da ta dva artikla rabiš dnevno zdravila upajoč nikdar
Boris Blagotinšek
12. 03. 2013 19.12
+16
v preteklosti so jim že dovolj šli na roko tudi z zakonsko prepovedjo proste prodaje zdravilnih zelišč.
novaroza
12. 03. 2013 22.16
+13
Se strinjam. Človek bi pričakoval, da mu bo lekarnarca ob nakupu šentjanževega čaja razložila, na kaj mora biti pozoren, tako kot to stori vsaka osveščena zeliščarka. Pa temu ni tako, tudi na vrečki nič ne piše. Edino cena je bistveno višja kot na tržnici. Bravo naši "sposobni" politiki. Vsa ta skrb je sigurno posledica vaše velike poštenosti.
comment123
13. 03. 2013 07.56
+4
Na zeliščih in raznih naravnih dodatkih k prehrani( ki v bistvu lajšajo in zdravijo) ne smejo proizvajalci napisati nič.Kaj je to drugega, močni lobiji pišejo pravila na roko farmaciji.Svinjarija