Slovenija

Lenič: 'Uprava ni oškodovala proračuna'

Ljubljana, 01. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik uprave Zavarovalnice Triglav je zavrnil trditve finančnega ministra, da je bil zaradi razlik v cenitvah vrednosti zavarovalnice oškodovan proračun.

V Zavarovalnici Triglav bodo odgovorili na popolnoma različni cenitvi
V Zavarovalnici Triglav bodo odgovorili na popolnoma različni cenitvi FOTO: POP TV

Uprava Zavarovalnice Triglav je razkrila, da je bila zavarovalnica na 31. december 2003 vredna 110 milijard tolarjev. Razlika med cenitvijo, ki je bila za potrebe lastninskega preoblikovanja opravljena na 1. januar 2001, je 80-odstotna, do nje pa je prišlo, ker je Triglav v tem času posloval zelo uspešno.

Kot je povedal predsednik uprave Triglava Jože Lenič, se je v času med obema cenitvama samo obseg življenjskih zavarovanj povečal za 129 odstotkov, poleg tega pa so se v tem času zgodili pomembni pozitivni premiki, ki so zvišali vrednost Triglava. "Uprava ni nikakor oškodovala lastnikov in državnega proračuna," je zatrdil Lenič.

Jože Lenič, predsednik uprave Triglava
Jože Lenič, predsednik uprave Triglava FOTO: POP TV

Tako so se v Zavarovalnici Triglav odzvali na navedbe finančnega ministra Andreja Bajuka, ki je minuli ponedeljek nakazal možnost, da je bil državni proračun zaradi razlike v cenitvah oškodovan za 12 do 14 milijard tolarjev.

Uprava zavarovalnice je pred razkritjem vrednosti menila, da bi objavljanje vrednosti lahko škodovalo njihovim poslovnim interesom, predvsem zaradi potencialnih dogovorov o kapitalskih povezavah, poleg tega bi javno objavljanje lahko zavedlo potencialne drobne investitorje pri odločitvi o tem, ali je to "primerna" cena za prodajo oz. nakup delnic Zavarovalnice Triglav.

V treh polnih poslovnih letih je bila rast poslovanja Triglava 73,2-odstotna, na področju premoženjskih zavarovanj 59,4-odstotna, na področju življenjskih pa 129-odstotna. Na slednjem smo letos zabeležili približno 25-odstotno rast. Za letos tako načrtujemo, da bomo dobiček v primerjavi z letom 2004 podvojili, je napovedal Lenič.

"V triletnem obdobju so kapitalski trgi kumulativno rasli z dinamiko 117 odstotkov, zavarovalnica se je novembra 2001 in maja 2002 dokapitalizirala za skupaj več kot 9,5 milijarde tolarjev. Knjigovodska vrednost delnice se je konec leta 2003 v primerjavi s koncem leta 2000 povečala za več kot 250 odstotkov, ob upoštevanju novih računovodskih standardov pa za 396 odstotkov. Marca 2002 je začel veljati novi zakon o zavarovalništvu, ki je spremenil način izračunavanja izravnalnih rezervacij in omogočil dodatno povečanje kapitala," je na novinarski konferenci nanizal prvi mož Triglava.

Kar enkrat višja razlika v cenitvah

Andrej Bajuk, finančni minster
Andrej Bajuk, finančni minster FOTO: Dare Čekeliš

Poleg cenitve, ki jo je za potrebe lastninskega preoblikovanja na dan 1. januar 2001 naredila družba PriceWaterhouseCoopers, je namreč uprava zavarovalnice pri drugi revizijski družbi naročila še eno cenitev, ki pa naj bi bila še enkrat višja.

Na podlagi razlike v cenitvi je bil državni proračun po Bajukovih izračunih oškodovan za 12 do 14 milijard tolarjev. Iz zavarovalnice so sporočili le, da je bila druga cenitev naročena za interne potrebe, celotno poročilo pa je bilo opredeljeno kot poslovna skrivnost.

Cenitvi sicer nista narejeni na isti datum, od ene do druge so pretekla tri leta. Druga cenitev, ki jo je uprava Zavarovalnice Triglav naročila za interne potrebe in v sklopu priprave nove strategije razvoja družbe, je namreč narejena na 31. december 2003.

Bajuk: 'Stoodstotna razlika ni sprejemljiva'

Bajuk dopušča možnost, da se je vrednost zavarovalnice v tem času zvišala, vendar pa stoodstotna razlika po njegovem mnenju ni sprejemljiva. Zato je v začetku minulega tedna napovedal, da bodo najprej naredili strokovno analizo, zakaj je prišlo do tako velike razlike v obeh cenitvah, zatem pa bo vlada uporabila vsa pravna sredstva, da proračun ne bi bil oškodovan. Družba PriceWaterhouseCoopers je Zavarovalnico Triglav v začetku leta 2001 ocenila na 60,6 milijarde tolarjev in na podlagi te cenitve je v letu 2003 steklo lastninjenje naše največje zavarovalnice. Tri leta pozneje naj bi bila zavarovalnica po Bajukovih besedah vredna približno sto odstotkov več.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.