Slovenija

Katere spremembe Slovencem in Slovenkam prinaša leto 2019?

Ljubljana, 02. 01. 2019 10.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min

Novo leto prinaša tudi nekaj sprememb. Med najpomembnejšimi so dvig minimalne plače, porodniško nadomestilo je po šestih letih spet 100-odstotno, dodatek za veliko družino ni več odvisen od materialnega položaja družine in je brez cenzusa. Na blagajnah trgovin so odslej prepovedane brezplačne plastične nosilne vrečke, dražja pa je tudi cestnina skozi predor Karavanke.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Novo leto prinaša nekatere novosti
    02:29
    Iz 24UR: Novo leto prinaša nekatere novosti
  • Iz 24UR: Dars v obnovo avtocest
    02:13
    Iz 24UR: Dars v obnovo avtocest

V letu 2019 bomo imeli 12 dela prostih dni, novo leto pa s seboj prinaša tudi nekatere spremembe. Tako se na primer za 50 evrov zvišuje minimalna plača, veljati začne dvig plač iz odprave plačnih anomalij javnim uslužbencem, zvišujejo se nadomestila iz naslova družinskih prejemkov, pa tudi nekatere cestnine.

Leto 2019 prinaša nekaj sprememb.
Leto 2019 prinaša nekaj sprememb. FOTO: iStock

Dvig minimalne plače

Približno 70.000 zaposlenih se lahko po novem veseli višje plače. Novela zakona minimalno plačo s sedanjih okoli 638 evrov neto zvišuje na 667 evrov, leta 2020 pa na 700 evrov neto. Poleg tega ureja tudi časovnico izločitve dodatkov iz minimalne plače - dodatki bodo iz minimalne plače izločeni s 1. januarjem 2020 - ter formulo za njen izračun, po kateri je minimalna plača omejena tako navzgor kot navzdol oz. najmanj 20 in največ 40 odstotkov nad preračunanimi minimalnimi življenjskimi stroški.

Tudi večina javnih uslužbencev bo pridobila najmanj en plačni razred, kar pomeni približno štiriodstoten dvig plače, nekaterim se bodo plače izboljšale za dva, tri ali celo štiri plačne razrede. Bodo pa za vse v javnem sektorju veljali višji dodatki za nedeljsko, nočno in praznično delo ter za deljen delovni čas. Poleg jubilejne nagrade za 30 let se uvaja tudi jubilejna nagrada za 40 let v enaki višini, višja bo odpravnina ob upokojitvi.

Zaposlenim z minimalno ali nižjo plačo pa letos pripada še poračun za višji regres v višini dobrih 200 evrov bruto. Povišanje bo prvič upoštevano februarja, pri izplačilu januarskih plač.

Oskrbnina v domovih za starejše višja za dva odstotka

Oskrbnina v skoraj vseh domovih za starejše in posebnih socialnovarstvenih zavodih je s 1. januarjem zlasti zaradi večjih stroškov dela višja za dva odstotka.

Starostnik v Sloveniji lahko pričakuje, da bo iz javnih sredstev morda pokritih 30 odstotkov cene potrebnih storitev zanj. Ostalo bo moral pokriti bodisi sam bodisi svojci. Po drugi strani v državah, kjer je dolgotrajna oskrba najbolje urejena, denimo na Nizozemskem ali na Švedskem, delež plačila potrebnih storitev iz javnih sredstev znaša prek 90 odstotkov.

Porodniško nadomestilo spet 100-odstotno

Po šestih letih je porodniško nadomestilo spet 100-odstotno, in ne več 90.
Po šestih letih je porodniško nadomestilo spet 100-odstotno, in ne več 90. FOTO: iStock

Po šestih letih je porodniško nadomestilo spet 100-odstotno, in ne več 90. Očetovsko in starševsko nadomestilo bo v letošnjem letu znašalo 100 odstotkov osnove. V novi odločbi je od 1. januarja odločeno o nadomestilu v višini 100 odstotkov osnove brez zgornje omejitve pri materinskem nadomestilu in z zgornjo omejitvijo 2,5-kratnika povprečne plače pri očetovskem in starševskem nadomestilu, medtem ko je bilo do zdaj omejeno na dvakratnik.

Dodatek za veliko družino letos ni več odvisen od materialnega položaja družine in je brez cenzusa. Do njega so upravičene vse družine s tremi ali štirimi oziroma več otroki, a pod pogojem, da imajo eden od staršev in otroci skupno stalno prebivališče v Sloveniji. Do njega je po novem upravičenih približno 4000 družin več. Predvidoma bo izplačilo dodatka za veliko družino za letos v aprilu. Otroške dodatke pa bodo še naprej prejemali tudi tisti, ki so v sedmem ali osmem dohodkovnem razredu.

Do državne štipendije so po novem upravičeni tudi tisti, pri katerih mesečni dohodek na družinskega člana ne presega 659,30 evra. Do zdaj je cenzus za pridobitev državne štipendije znašal 576,89 evra, zaradi odprave varčevalnih ukrepov in posledično sprostitve celotnega zadnjega dohodkovnega razreda pa so do štipendije upravičeni tudi tisti, pri katerih mesečni dohodek na družinskega člana znaša od 576,90 do 659,30 evra. Državna štipendija v zadnjem dohodkovnem razredu znaša 35 evrov za mladoletne in 70 evrov za polnoletne upravičence. Do nje je tako upravičenih približno 8500 dijakov oziroma študentov več.

V trgovinah nič več brezplačnih plastičnih vrečk

Po novem so na blagajnah trgovin v Sloveniji prepovedane brezplačne plastične nosilne vrečke. Potrošniki na prodajnem mestu vrečko sicer še vedno lahko kupijo, prav tako pa so še naprej na voljo zelo lahke plastične nosilne vrečke, ki so namenjene za primarno embalažo svežih živil, ki niso predpakirana.

Slovenija namreč želi do konca leta 2019 zmanjšati potrošnjo lahkih plastičnih nosilnih vrečk pod 90 takih vrečk na osebo, do konca leta 2025 pa naj bi poraba padla pod 40 vrečk na posameznika. Prvi korak v smeri doseganja tega cilja je prepoved brezplačnih plastičnih nosilnih vrečk, ne glede na njihovo debelino, na vseh prodajnih mestih blaga in izdelkov.

V trgovinah ni več brezplačnih plastičnih vrečk.
V trgovinah ni več brezplačnih plastičnih vrečk. FOTO: iStock

Osebna vozila dražje skozi Karavanke

Vozniki osebnih vozil po novem plačujejo višjo cestnino skozi predor Karavanke. Za vozila iz prvega cestninskega razreda je dražja za 20 centov in znaša 7,40 evra. Dražja cestnina za prvi cestninski razred naj bi po ocenah ministrstva na letni ravni prinesla od 260.000 do 320.000 evrov dodatnih prihodkov, odvisno od realizirane rasti prometa v prihodnje.

Tovornim vozilom pa se je začel obračunavati pribitek k cestnini, ki ga bodo sicer ti plačevali v okviru elektronskega cestninjenja težkih vozil DarsGo. Zbrana sredstva bodo predstavljala namenski prihodek državnega proračuna in se bodo lahko uporabila izključno za drugi tir železniške proge Divača-Koper.

Pribitek bo obračunan vsem zavezancem z vozilom, katerega največja dovoljena masa presega 3,5 tone, ki bodo prevozili cestninske odseke med Koprom in Ljubljano ter med Ljubljano in Šentrupertom. Enak bo za vsa vozila, ne glede na njihov emisijski razred EURO. Pribitek bo na primorskem kraku ter ljubljanskem obroču znašal 15 odstotkov povprečne infrastrukturne pristojbine, na štajerskem odseku do Šentruperta pa pet odstotkov.

Višji zneski turističnih taks

Na podlagi zakona o spodbujanju razvoja turizma so ponudniki turističnih nočitev s 1. januarjem začeli turistom v znesku turistične takse zaračunavati še promocijsko takso. Ta znaša četrtino zneska obračunane turistične takse, skupni znesek pa je lahko največ 3,125 evra.

Po podatkih gospodarskega ministrstva, ki ima zbrane podatke za 135 občin, bodo najvišjo možno takso, to je v skupnem znesku 3,125 evra, plačevali gostje, ki bodo prenočili v občinah Ljubljana, Bled in Kidričevo.

Medtem ko je turistična taksa priliv občin, bo promocijska taksa namenjena izključno Slovenski turistični organizaciji (STO), in sicer za promocijo Slovenije na tujih trgih. Na gospodarskem ministrstvu ocenjujejo, da se bo v letu 2019 zbralo za 4,7 milijona evrov promocijske takse.

Po novem so višji tudi zneski turističnih taks.
Po novem so višji tudi zneski turističnih taks. FOTO: iStock

Manjše spremembe pri DDV

V veljavo je stopila tudi novela zakona o davku na dodano vrednost (DDV), ki v skladu z evropsko direktivo prinaša novosti pri plačevanju DDV za storitve v drugi državi članici ter pri obravnavi kuponov.

V skladu s pravili EU se bodo vsi kuponi v vseh državah članicah enotno obravnavali glede DDV. Pri tem zakon razlikuje med dvema vrstama kuponov - enonamenskimi in večnamenskimi -, če so izdani po 31. decembru 2018. Enonamenski kupon je tisti, za katerega so že ob izdaji znani podatki o dobavi blaga ali opravljanja storitev, na katere se nanaša. Za tak kupon je treba obračunati DDV že ob njegovi prodaji, to pa pomeni, da izročitev blaga ali storitve, ki se plača z njim, ni predmet obračuna DDV. Če ti podatki niso na voljo, se šteje, da gre za večnamenski kupon. Izročitev blaga ali storitve, ki se plača z večnamenskim kuponom, se šteje kot dobava blaga ali storitve, posledično je od nje treba obračunati DDV.

Novela zakona prinaša tudi o poenostavljena pravila o DDV za določene storitve, ki jih majhna podjetja opravijo v drugi državi članici. Gre za telekomunikacijske storitve, storitve oddajanja in elektronske storitve, ki jih ti zavezanci opravijo končnim potrošnikom v drugih državah članicah v višini do 10.000 evrov letno.

V prehranski verigi več z zakonom določenih nedovoljenih ravnanj

V prehranski verigi se je začel uporabljati širši nabor nepoštenih ravnanj, novela zakona o kmetijstvu jih skupno navaja 23, v primeru katerih se pogodba med deležniki šteje za nično.

Pogodbe med deležniki v verigi s hrano morajo biti po novem pisne in morajo vsebovati ceno, okvirno količino blaga, trajanje pogodbe, podrobnosti o plačilnih rokih, način dobave blaga ter pravila, ki se uporabljajo v primeru višje sile. Pisne pogodbe so obvezne za tiste pogodbene stranke, ki presežejo 15.000 evrov vrednosti prodaje med dvema subjektoma v enem letu.

Razširjen nabor nedovoljenih ravnanj je razburil trgovce, ki so se na ustavno sodišče obrnili za oceno ustavnosti tega dela zakona, dali so tudi predlog za začasno zadržanje izvrševanja teh določb. Ustavno sodišče o tem še ni odločilo.

Kot nedovoljena ravnanja so med drugim določena povračila za uvrstitev, ohranitev ali širjenje asortimaja oz. izdelkov, povračilo za postavitev izdelkov na police na prodajnih mestih, zaračunavanje promocije blaga, povračilo stroškov za sklenitev pogodbe, vračilo dostavljenih, a neprodanih izdelkov in tudi izdelkov, ki jim je potekel rok uporabnosti, plačilo blaga, ki ni bilo prodano v času trajanja akcije, po nabavnih akcijskih cenah, zahteva po ekskluzivnosti prodaje posameznega blaga ter določanje nesorazmernih ali nepoštenih pogodbenih kazni.

Spremenila se je tudi višina glob za prekrške, ki je po novem vezana na delež letnega prometa podjetja, ustvarjenega v Sloveniji ter višina globe za odgovorno osebo. Globe so določene v višini od 0 do 0,25 odstotka letnega prometa v Sloveniji za gospodarske subjekte in za odgovorne osebe v višini od 5000 evrov do 10.000 evrov.

Nadzor nad izvajanjem nedovoljenih ravnaj, zapisanih v zakonu, bo v skladu s predpisi, ki urejajo preprečevanje omejevanja konkurence, opravljala agencija za varstvo konkurence. Agencija, ki ostaja prekrškovni organ, izvaja preiskave in vodi postopke.

Bolj kakovostno življenje invalidov

Z novim letom so v veljavo stopili trije zakoni, ki bodo pomembno olajšali življenje nekaterim odraslim in predšolskim otrokom s posebnimi potrebami.

V Sloveniji je od približno 400.000 otrok okoli 10 do 15 odstotkov z rizičnimi dejavniki v razvoju, med katerimi so tudi otroci s posebnimi potrebami. Nekateri strokovnjaki ocenjujejo, da se delež otrok z rizičnimi dejavniki viša in je nekje okoli 25 odstotkov.

Po zakonu o osebni asistenci bo osebna asistenca, ki so jo do zdaj financirali preko programov ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, zakonska pravica. Zakon ureja pravico do osebne asistence v obsegu najmanj 30 ur tedensko in pravico do komunikacijskega dodatka za slepe, gluhe in gluhoslepe. Slednjo bodo upravičenci lahko izkoristili v obliki osebne asistence v obsegu 30 ur mesečno ali pa bodo dobili denarno nadomestilo v višini dodatka za pomoč in postrežbo pri opravljanju večine osnovnih življenjskih potreb v višini 146,06 evra. Kdor ima potrebo po osebni asistenci, mora vložiti vlogo na center za socialno delo. Pogoj pa je, da je potrebuje najmanj 30 ur na teden.

Zakon o socialnem vključevanju invalidov širi krog invalidov s pravicami po zakonu na osebe z določenimi avtističnimi motnjami, na osebe z zmerno do hudo možgansko poškodbo ali okvaro in na gluhoslepe osebe. S širitvijo kroga upravičencev želijo reševati problematiko mladih, pri katerih pride do hude invalidnosti še pred prvo zaposlitvijo in zato ne dobijo pravic po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Invalidi imajo zdaj pravico do nadomestila za invalidnost v višini seštevka denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka.

Zakon o sodnih izvedencih, cenilcih in tolmačih

sodno kladivo
sodno kladivo FOTO: Thinkstock

V celoti se je začel uporabljati tudi zakon o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih, ki ga je DZ sprejel marca lani.

Po zakonu se lahko sodni izvedenci in cenilci predstavljajo kot sodni izvedenci oziroma cenilci tudi, ko opravljajo tržno dejavnost in ne zgolj pri dejavnosti za sodišče. To so pred časom že lahko počeli, a jim je bilo nato s spremembami zakona prepovedano.

Z zakonom naj bi tudi dvignili kakovost in strokovnost dela sodnih izvedencev ter okrepili nadzor nad njihovim delom. Tako naj bi zakon zagotovil boljše preverjanje ohranjanja strokovne usposobljenosti sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev ter prinesel smernice, ki jih morajo upoštevati pri svojem delu. Uvaja tudi nabor sankcij, ki so mogoče, če svojega dela ne opravljajo dovolj vestno.

Med drugim je zakon določil ustanovitev strokovnega sveta, ki bo najvišji strokovnousklajevalni organ na področju sodnega izvedenstva, cenilstva in tolmačenja. Svet bo vsakih pet let pregledal njihova potrdila s strokovnih izobraževanj in usposabljanj in jih vsebinsko ovrednotil.

Vodenje registrov presejalnih programov zgodnjega odkrivanja raka

V veljavo je stopila tudi novela zakona o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva, ki bo omogočila vodenje registrov presejalnih programov zgodnjega odkrivanja raka.

Novela, ki so jo poslanci potrdili aprila, bo zagotovila pravno podlago za delovanje presejalnih programov zgodnjega odkrivanja raka na dojki Dora ter zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki Svit ter omogočila ustanavljanje novih registrov.

Omogočila bo tudi natančnejše vnašanje podatkov kakovosti diagnostike in zdravljenja onkoloških bolnikov v okviru kliničnih registrov in se bo lahko izvajala ustrezna registracija testiranih oseb iz družin, obremenjenih z dednim rakom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (268)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cirenij
04. 01. 2019 09.50
+0
Sprašujem se, kaj bo naslednje leto? Bo proračun sposoben zadostit vsem tem, ki jim je Šarčeva vlada tako enormno popustila? Kar na lepe očke. Morali bi se poglobit v organizacijo in spucat vsaj 30% balasta in naj se znotraj organizirajo. In ne, da je ponekod, šefov in podšefov in veliko takih, ki se preganjajo po pisarnah. A zakonodaja da bi ob takih povišanjih brez osnove bili možni referendumi, pa ne obstoja? Pa sem bolj levi in sem navijal za Šarca. Navijam pa tudi za desne, če imajo prav., Upam, da se motim in bo Šarcu možno izplavat. Čeprav je na najrevnejše in občutljive pozabil. Upajmo, da Bog povrne, saj hodi v cerkev. Spomnimo pa se, kaj je rekel Papež.
Infraping
03. 01. 2019 20.20
-9
Boli te đon, js sn preskrbljen.
Tomvojo
03. 01. 2019 18.35
+2
Po prvem zaprtem sestankovanju zblojene vlade bo slolandija ratala €U izpostava Severne Koreje. (sovražni govor na tapeti)
MIH?E
03. 01. 2019 16.00
+8
Ja. dobil danes, telekom pa telemach dražita storitve
Tomvojo
03. 01. 2019 18.33
+2
Ja, začetek cunamija podražitev, bravo naši
cirenij
04. 01. 2019 08.11
-1
Že prejšen mesec podražen plin za cca 10EU pri 160 m3. Minimalne plače za cca 27 EU, za zobarja otroka pa 76 EU. Je bil potreben kak operativni poseg?
cirenij
04. 01. 2019 08.12
Transformerji
03. 01. 2019 15.35
+8
Zaključek - pridelajte čim več otrok, nobenega cenzusa, lahko ata na mami leži po 24 ur na dan, samo ne delajte za minimalno plačo!
Transformerji
03. 01. 2019 15.42
+9
Dvig minimalne plače bo tako majhen, da si boste želeli priimke Brajdič ali Hudorovac, pa še otroci bodo imeli razne ugodnosti v šolstvu, obisku morja....
volos
03. 01. 2019 15.11
+3
Kaj pa če bi vsi Slovenci zbirali star papir in zamaške za vlado morda pa bi nam še kaj podelila od tega ?
Mejduš
03. 01. 2019 14.37
+2
Moti me ko dobijo občine denar za tisto kar je namenjeno se to redko zgodi večinoma gre vse za druge namene država ki bi morala imeti kontrolo in jo nima ali je mogoče podkupljena da se nič ne zgodi zato so tudi velike škode po občini delajo.
TistoPravo
03. 01. 2019 12.29
+7
Važno da bo zdravje...pregovor, katerega bi morali nikoli bolj pomavljat in se trudit zanj, kot kadarkoli v zgodovini. Ta vsiljen ritem in način življenja, pa cenzusi in ddvji in ne vem še kaj...dejte človeku živet, pravica do čistega zraka in celotnega okolja...koga zdej farbate z temi "izboljšavami"....kaj ti koristi, kot od teh 20 kubikov celtnega podihanega zraka dnevno vdihnemo še vse ta napradek v vseh tem škodljivih primeseh....da ne omenim vode...no, zakaj ni obljub ki so tudi uresničljive...na tem tako pomembnem področju. Dejansko človek nima izbire....dihaj in pij, in živi od teh vzporednih obljub...na koncu si pa bolezen sam sebi pripiši in se klanjaj domovini in cerkvi in komu še vse
mijavci
03. 01. 2019 12.13
+12
Šarec je nabijal ,da se bo zavzemal za debirokratizacijo, sedaj bo pa podjetnikom naložil še tehtanje embalaže, ma ni da ni tale komedijant vsak dan sebe preseže.
lumpimonster
03. 01. 2019 11.07
+21
Delasš ti uzemajo 10+%,dobiš placo pa ti uzemejo 10+% kupiš pa ti spet uzemejo 22 % , potem pa vrnejo 2% :p
SenecaLucius
03. 01. 2019 13.11
+6
Ja res je milostljiva ta naša javna uprava, celo vračajo denar...hehehe...
travc
03. 01. 2019 10.39
+18
Jaz se tukaj nič ne obetam ampak me je strah prihodnosti.
Tomvojo
03. 01. 2019 18.41
+1
periot22
03. 01. 2019 10.01
+30
Vau dvig minimalne plače za 37 EU sram vas naj bo banda glede nato koliko drugim dvigujete plače!!!!!
cirenij
03. 01. 2019 10.17
+28
Res sramota! Pa ubogi folk si ne more pomagat. In ha,ha,ha, za ta drobiž se hvalijo globoko in široko po vseh medijih. Sebi, parlamentarcem,,,,,in svojim podrepnikom naj znižajo. Pa tega balasta je v Sloveniji toliko, da bi vsi super živeli. Pa ni nikogar, ki bi se spravil na te zajedalce. Zaradi svojih interesov?
lumpimonster
03. 01. 2019 11.08
+18
cirenij
03. 01. 2019 11.16
+15
ja. PA še prostovoljno zdr. zavarovanje, pri 450 eu penzije. Pa so rekli, da ga ukinejo, pa je vedno dražje. BGrez veze kasirajo samo privat zavarovalnica.
Tomvojo
03. 01. 2019 18.37
+3
janimir
03. 01. 2019 09.48
+23
Prepoved kritiziranja mafije in stricev iz ozadja, po novem bo to sovražni govor. Enako pri povdarjanju slovenskih vrednot, ali kritiki nenadzorovanih migracij. Multi kulti da se vse kadi...
Thinc25
03. 01. 2019 11.17
+19
Po novem bo vse, kar politikom ne bo po volji, sovražni govor, kar je sramotno.
fairplayy
03. 01. 2019 09.21
+7
luksuz treba obdavčit, ker onesnažuje treba vlagat v zelene projekte in s tem zrdravje
jesenvoyo
03. 01. 2019 08.55
+12
Kako je stimulirano delo, se splača po oddelanih štiridesetih letih z delom nadaljevti pet ali celo deset let ? Kako se to pozna pri pokojnini, po mojem zelo malo.
eurosapiens
03. 01. 2019 08.49
+10
socialističen standard in kapitalistične cene ... od leta 45 do nadaljnega ... ker volilci tako želijo :)
SenecaLucius
03. 01. 2019 08.56
+0
Ne, vsi si želimo nazaj Janšo, ki bi v zdravi kapitalistični maniri spet začel deliti sto milijonske kredite Bavčarju, Šrotu, Lovšinu in podobnim tičem, ki bi nas z olastninjenimi podjetji popeljali v lepšo bodočnost....
Min1Gun
03. 01. 2019 08.41
+23
Do leta 2020 bi mogla biti minimalna plača 1200 ne pa usivih 700 evrov. V 2 letih bo inflacija takšna oz stvari toliko dražje da bo 700 evrom najn vrednih ko pa sedaj 600...
jugatneme
03. 01. 2019 09.08
+2
periot22
03. 01. 2019 10.02
+2
Nimasmisla
03. 01. 2019 07.51
+18
ne se hvalit da se bodo pokojnine zvišale dvakrat če bo druga šele decembra
cirenij
03. 01. 2019 09.48
+7
cirenij
03. 01. 2019 09.59
+11
Šarčeva vlada je pozabila na najranljivejše skupine. Starci, pred koncem, invalidi, z mizernimi penzijami. In zakaj zvišanje pokojnin procentualno? Pri 4% dobi tisti, z 2000 EU zvišano za 80 EU. z 500 EU pa 20 EU. Bolani politiki in bolana država.Nimajo zdravega mozga. Pa saj so še redki v vladi ,in njenih službah konkretno delali. Tudi v parlamentu, predsednik države in njegovi preplačanci.
SenecaLucius
03. 01. 2019 13.13
+2
@Cireni, zato, ker bi potem v parih desetletijih zaradi inflacije imeli enako pokojnino tisti, ki je delal 40 let in tisti, ki je delal le 20 let...
Super1337
02. 01. 2019 22.28
+18
ti bonbončki nas bodo drago stali na koncu...
fairplayy
02. 01. 2019 21.29
+5
Oskrbnine bi morale biti krite v 90 odstotkih denar vzeti iz izdelkov na listi nezdravih alkohol cigarere sladkor hitra hrana meso strvari ki cloveka hitro pahnejo v odvisnost od drugih