V počastitev spomina na nekdanjega predsednika republike in premierja Janeza Drnovška so po Sloveniji potekali različni dogodki. Predsednik republike Danilo Türk je v družbi nekdanjega predsednika Milana Kučana in župana Zagorja ob Savi Matjaža Švagana položil cvetje na Drnovškov grob v Zagorju ob Savi.
Türk ohranja Drnovška v spominu "kot politično osebnost žlahtnega pragmatizma, kot človeka, ki je znal realistične cilje politike in našega razvoja povezati z nujnostmi iskanja sporazuma med političnimi silami" ter v tem poiskati vizije za naprej. Bil je "velik človek, velik politik, velik državnik in kot tak je v našem kolektivnem spominu," je poudaril. Med vrlinami pokojnega Drnovška, ki bi bile danes še posebej dragocene, je po Türkovih besedah "njegova notranja zbranost in sposobnost hkrati biti redkobeseden in hkrati delovati v smislu resničnega sporazumevanja".
Župan Švagan, dolgoletni Drnovškov sodelavec in prijatelj, pa je Drnovška označil za svojega "političnega očeta". "Od njega sem vlekel pozitivno energijo, razvoj in pa poštenost pri delovanju tako v politiki kot v zasebnem življenju," je dejal. Glede trenutnih ekonomskih razmer v državi in širše pa meni, da bi Drnovšek danes "tako na ekonomskem področju kot na tem pluralnem področju sodelovanja političnih strank bil gotovo oseba, ki bi vlivala veliko zaupanja v tej recesiji".
'Pritegnil velik spekter ljudi'
Drnovška so se spomnili tudi v Gibanju za pravičnost in razvoj, ki je po smrti ustanovitelja Janeza Drnovška ohranilo temeljno sporočilo gibanja, ki se glasi: "Pustite vsakemu, da se izraža tako, kot meni, da je prav, dokler ne posega v pravice osebnosti drugih. To je tisto, kar nas danes združuje," je dejal njegov predsednik Stane Pejovnik. "Jasno je, da je Janez Drnovšek z ustanovitvijo gibanja okrog sebe k sodelovanju pritegnil izredno širok spekter ljudi, od politikov do ljudi, ki so bili duhovno zelo blizu novemu veku ali celo preko tega. Takšnega spektra ljudi v današnjem času in prostoru ni več sposoben nihče držati skupaj, zato je tudi gibanje doživelo določeno spremembo," je dejal. Obenem je pojasnil, da je precej zanimanja javnosti za gibanje uplahnilo. Kljub temu gibanje danes združuje preko 3000 ljudi.
Avtorica Marinka Fritz-Kunc je medtem predstavila literalno biografijo o letih Drnovškovega odraščanja z naslovom Mali princ slovenske politike, slovenski filharmoniki pa so pripravili slavnostni koncert z naslovom Mir in dobro!, ki ga je organiziralo Gibanje za pravičnost in razvoj. Udeležili so se ga tudi Türk, Kučan, premier Borut Pahor in predsednik državnega zbora Pavel Gantar.
Kdo je bil Janez Drnovšek?
Janez Drnovšek se je od gospodarstvenika in bančnika povzpel na sam politični vrh, na katerem je bil skoraj dve desetletji, od tega je deset let vodil slovensko vlado. Kot predsednik je zaprisegel konec leta 2002, decembra 2007 ga je na položaju zamenjal Danilo Türk. Po predaji predsedniških poslov se ni več pojavljal v javnosti.
Bolezen ga je spremljala vse od devetdesetih let prejšnjega stoletja. Leta 1999 so mu diagnosticirali raka na ledvici, ki so mu jo odstranili v ljubljanskem kliničnem centru. Dve leti pozneje so mu odkrili metastaze na pljučih, nato še na jetrih. Ker sodobna medicina ni pomagala, se je po pomoč zatekel k alternativi. Postal je vegetarijanec, spremenil se je tudi osebnostno. ''Nisem več človek, ki bi se potegoval za funkcije, nisem več ambiciozen egoist. Ukvarjam se s pozitivnimi dejavnostmi tako za Slovenijo kot za celotno človeštvo,'' je poudarjal. V znamenju spremembe se je iz mondenih ljubljanskih Murgel preselil v vas Zaplano, v hišo s krušno pečjo, v kateri si je pekel kruh.
Sprva tog in resen politik, ki se mu je na obraz redko narisal iskren nasmeh, se je torej močno spremenil. Za svoje politične, gospodarske in humanitarne dosežke ter osebni prispevek k uspešnemu prehodu in razvoju Slovenije v demokratično in gospodarsko stabilno državo, kot tudi k njenemu povezovanju v evropskem in mednarodnem prostoru, je prejel ugledne nagrade. S knjigami o življenju in zavedanju ter bistvu sveta je želel prebuditi zavest ljudi. Presenetil je tudi s priznanjem nezakonske hčerke Nane. Tudi ljudstvo ga je sprejelo za svojega, o čemer priča na stotine podpisov v žalnih knjigah.
Bil je ljubitelj živali, zahvalo za naklonjenost mu je izrekla filmska diva Brigitte Bardot. "Dokazujete, da se politik visokega položaja lahko vede kot človeško bitje," je zapisala v pismu, naslovljenem na Drnovška. V življenju so ga spremljali trije pasji družabniki, najbolj znan je bil angleški mastif Artur. Poleg pravic za vsa živa bitja se je zavedal tudi pomena ohranitve čistega okolja. V novoletni poslanici leta 2006 je napovedal konec sveta v roku 20 let, če se ljudje ne bomo spremenili. "Sprejmite enostavno življenje. Upam, da se bomo izognili katastrofi svetovnih razsežnosti,'' nas je takrat pozval. ''Našo Zemljo bomo varovali, saj se bomo zavedali, da je samo ena in da jo moramo ohraniti za vse prihodnje generacije. Ne bomo je več uničevali zaradi dobička, niti ne bomo pustili drugim, da to počno. Naš razvoj bo bolj uravnotežen in harmoničen. Človek, živali in narava bodo v sozvočju. Življenje bo res vredno življenja, in to za vsakogar,'' je še poudaril.
Prekaljen politik, asket ali poduhovljeni posebnež? Vse to in še več je bil Drnovšek, ki je spodbujal k rasti in razmišljanju. Imel je veliko nasprotnikov, ki so želeli spodkopati njegov ugled, češ da se sploh ne zaveda, kaj govori. Morda je dandanes težko razumeti sočloveka, ki razmišlja o bistvu življenja. Najverjetneje bi ga v drugem življenjskem obdobju lažje razumeli.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.