Do 19. ure so zabeležili 24 domnevnih kršitev volilnega molka, je za 24ur.com povedal generalni direktor direktorata za upravne notranje zadeve v ministrstvu za notranje zadeve Bojan Trnovšek. Enajst se jih nanaša na tiskane in elektronske medije, devet na volilne letake, tri na plakate, ena pa na internet. Deset domnevnih kršitev se je zgodilo v Ljubljani z okolico, osem na Štajerskem, tri na Dolenjskem, ter po ena v Prekmurju, na Gorenjskem in na Primorskem.

Trnovšek je pojasnil, da je bilo na zadnjih volitvah za predsednika države leta 2002, ko so istočasno potekale tudi lokalne volitve, zabeleženih 159 domnevnih kršitev volilnega molka, na predsedniških volitvah leta 1997 75 domnevnih kršitev volilnega molka, na državnozborskih volitvah leta 2000 144 kršitev, na državnozborskih volitvah leta 2004 pa 102 kršitev. Največ domnevnih kršitev volilnega molka je bilo zabeleženih na lanskih lokalnih volitvah, ko jih je bilo kar 245.
Volilni molk
Volilni molk bo trajal celo soboto in nedeljo do zaprtja volišča ob 19. uri. V tem času nikakršna propaganda z namenom vplivanja na odločitev volivk in volivcev ne bo dovoljena, volilni upravičenci pa bodo lahko v miru ob koncu tedna odločili komu od sedmih kandidatov za predsednika države bodo na nedeljski volilni dan namenili svoj glas.
V skladu z določbo prvega odstavka 2. člena zakona o volilni in referendumski kampanji se je morala opolnoči končati javna volilna kampanja v zvezi z izvedbo glasovanja za volitve predsednika republike.
Prijava kršitev volilnega molka
Kršitve volilnega molka bo danes in v nedeljo spremljala dežurna služba notranjega ministrstva. Vsi, ki zaznajo kršitve volilnega molka, lahko v času, dokler traja, to sporočijo na telefonsko številko operativnega komunikacijskega centra Generalne policije uprave 080 12 00, in sicer v nočnem času (danes do 7. ure zjutraj ter od 19. ure do 7. ure naslednjega dne). Dežurna služba direktorata za upravne notranje zadeve MNZ pa je dosegljiva na telefonski številki 080 21 13, in sicer v času od 7. do 19. ure.
Kako morajo biti urejena volišča?
Pred nedeljskimi volitvami se se danes sestali volilni odbori, ki bodo v nedeljo vodili glasovanje na približno 3500 voliščih po državi ter po končanem glasovanju ugotavljali volilni izid.

Člani volilnih odborov bodo med drugim prevzeli volilno gradivo ter uredili volišče, tako da se bo naslednjega dne lahko ob 7. uri nemoteno začelo glasovanje. Vsak volilni odbor bo na volišču prevzel volilno gradivo od volilne komisije. V volilno gradivo sodijo zadostno število volilnih lističev oz. glasovnic ter prazne glasovalne skrinjice, ki bodo letos prvič prosojne in ne več iz lepenke.
Poleg tega med gradivo, ki mora biti na volišču, sodijo potrjeni splošni volilni imeniki, v katerem morajo biti vpisani vsi volilni upravičenci, ki imajo pravico glasovati na volišču, na območju katerega imajo prijavljeno stalno prebivališče. Na volišče sodijo tudi volilni razglasi, obrazci zapisnikov, kuverte in drug material, ki ga potrebujejo člani volilnih odborov za svoje delo. Na volišču mora biti tudi zadostno število kemičnih svinčnikov ali drugih pisal na črnilo, ki ga ni mogoče zbrisati.
Prostori na volišču - gre za volilne kabine, bokse oz. s pregradami na mizah ločene prostore -, kjer bodo volivci v nedeljo izpolnjevali glasovnice, morajo zagotavljati tajnost glasovanja. Tako na volišču denimo ne sme biti ogledal ali drugih predmetov, ki omogočajo zrcaljenje.
Na volišču tudi niso dovoljena propagandna gradiva, ki se nanašajo na volitve. Prav tako ne fotografije, plakati, simboli, zastave, praporji ali druga propagandna gradiva ter obeležja političnih strank. Niti člani volilnih odborov niti zaupniki na volišču ne smejo nositi nobenih znakov ali simbolov strank in predsedniških kandidatov kot tudi ne njihovih priponk ali nalepk z njihovimi imeni, fotografijami, logotipi. V prostoru, kjer je volišče, pred prostorom ali na zgradbi, naj bo po možnosti razobešena državna zastava Slovenije, je zapisano v navodilu za delo volilnih odborov.
V nedeljo bodo dežurali tudi upravni organi na upravnih enotah in krajevnih uradih. Na njih se bodo namreč za pomoč lahko obrnili tisti volivci, ki so bili pomotoma izpuščeni iz volilnega imenika. Takšnemu volivcu bodo v tem primeru izdali potrdilo, s katerim bo lahko volil.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.