Na Hrvaškem naj bi letos letovalo za od tri do pet odstotkov več gostov iz Slovenije, ki naj bi zaradi višine potnih stroškov počitnikovali predvsem v Istri in na Kvarnerju, manj pa v Dalmaciji, je ocenil direktor Hrvaške turistične skupnosti v Ljubljani Goran Blažić.
"Čeprav imajo Slovenci radi Dalmacijo, posebej tamkajšnje otoke, pot do južnih območij hrvaške obale podraži njihove počitnice tudi do 300 evrov. Za ta denar si lahko privoščijo dvo- ali tridnevni oddih v Istri in na Kvarnerju," je menil Blažić.
Hrvaški časnik Vjesnik piše, da na počitnice na Hrvaškem pride vsak drugi prebivalec Slovenije. Slovenski turisti so, kljub temu da so mnogi od njih del črnega turističnega trga, izjemno pomembni za Hrvaško. Kot se je lani pokazalo, na njihovo odločitev za počitnice ne vplivajo politične napetosti, dodaja časnik.
"Obstaja dobra osnova za letošnje zvišanje prihodov slovenskih turistov od tri do pet odstotkov, in sicer zaradi več razlogov. Prvi je občutno izboljšanje političnih odnosov," je nadaljeval Blažić. Pojasnil je, da se slovenski turisti odločajo za Hrvaško tudi, ker je blizu, ker jo poznajo in imajo zato najboljše možnosti za ugodne počitnice.
Izpostavlja, da je bilo do konca maja za dva odstotka več slovenskih nočitev kot v enakem obdobju lani, čeprav je bilo letošnjega maja celo za 20 odstotkov manj slovenskih turistov kot maja 2009.
V prvih petih letošnjih mesecih je Hrvaško obiskalo 153.215 slovenskih turistov, kar je odstotek več kot v enakem obdobju lani. Obenem so letos zabeležili 486.937 nočitev, kar je v primerjavi z lanskim letom, kot omenjeno, zvišanje za dva odstotka.
Lani je bilo na Hrvaškem 1.010.279 turistov iz Slovenije, kar je za štiri odstotke manj kot leta 2008, medtem ko je število nočitev doseglo 6.145.254, kar je približno na ravni iz leta 2008.
Na Hrvaškem še manj uporabljamo plačilne kartice kot drugod
Slovenski potrošniki pred odhodom v tujino kupijo tujo valuto na bankah ali menjalnicah, medtem ko jih le nekaj na počitnicah ali potovanjih plačuje s kartico, je pokazala raziskava MasterIndex.
Skoraj polovica vprašanih, ki so bili vključeni v raziskavo, pred odhodom na počitnice v tujino še vedno kupi tujo valuto na banki, medtem ko jih 2,5 odstotka v tujini plačuje s karticami. 60 odstotkov vprašanih kljub predhodnemu nakupu tuje valute na počitnice ali potovanje vzame tudi plačilne kartice, pri čemer je 32 odstotkov nakupov v tujini plačanih s plačilno kartico.
Kadar slovenski turisti potujejo na priljubljeno počitniško destinacijo Hrvaško, je delež kartičnega plačevanja manjši, in sicer znaša 23 odstotkov nakupov. Slovenci na počitnicah ali potovanjih s karticami največkrat plačajo gorivo ali pa hrano in pijačo.
Večina slovenskih potrošnikov, ki so sodelovali pri raziskavi, je v zadnjih dveh letih dopustovala v tujini, 70 odstotkov pa jih odhod v tujino načrtuje tudi letos. Pred odhodom na počitnice ali potovanje 16 odstotkov slovenskih potrošnikov počitnice rezervira prek spletnih strani turističnih agencij.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.