Kot podaljšek novoletnega praznovanja je 2. januar praznik v redkih državah po Evropi: v Srbiji, Črni gori, Bosni in Hercegovini, Romuniji in na Škotskem. V večini evropskih držav je delovni dan, so pa prebivalci v številnih državah v nasprotju s Slovenijo prosti 6. januarja, na dan Svetih treh kraljev.
Letos bodo za razliko od prejšnjega leta ob koncu tedna Prešernov dan (8. februar), podaljšani praznik dela (2. maj), Marijino vnebovzetje (15. avgust), dan reformacije (31. oktober), dan spomina na mrtve (1. november) ter dan samostojnosti in enotnosti (26. december). Po drugi strani pa bo za razliko od lani med tednom dan upora proti okupatorju (27. april).
'Spodbudno za BDP'
Več delovnih dni zaradi koledarske razporeditve praznikov pa bo spodbudno vplivalo na BDP. Po ocenah statistikov je prispevek dodatnega dneva k rasti BDP 0,1 odstotne točke, čeprav natančne številke za več dodatnih dni ne morejo dati.
Tudi ob upoštevanju zadnjih podatkov, ki vključujejo krepko gospodarsko rast prejšnjih let, ocena vpliva enega dodatnega delovnega dne ostaja 0,1 odstotne točke. Za toliko bi se torej v povprečju dodatno povečal BDP v primeru enega dodatnega delovnega dne. To sicer velja ob predpostavki nespremenjenih ostalih pogojev, ne glede na to, kje v letu se ta dan nahaja in za kateri dan v tednu gre.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.