Slovenija

Letos več primerov lymske borelioze kot v preteklih letih

Ljubljana, 20. 07. 2018 12.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da je v primerjavi z istim obdobjem lani več primerov lymske borelioze. Prav tako opažajo tudi povečano število klopnega encefalitisa. Ljudem zato svetujejo previdnost, ko se gibajo v naravi.

Lani je bilo v celem letu prijavljenih 4554 primerov lymske borelioze, letos pa so samo do 7. julija odkrili to bolezen, ki jo prenašajo okuženi klopi, že pri 3617 bolnikih. Samo v prejšnjem tednu so bolezen potrdili pri 314 bolnikih, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Narašča tudi število bolnikov s klopnim meningoencefalitisom.

Primer okuženega z lymsko boreliozo
Primer okuženega z lymsko boreliozo FOTO: POP TV

Lymska borelioza se pojavlja prek celega leta, najpogostejša pa je od februarja do novembra. Mile zime in vlažne pomladi ojačajo dejavnost klopov. Boreliozo največkrat povezujemo z značilnimi spremembami na koži. Nastane neboleča rdečina, ki se počasi širi po koži, na sredi bledi in dobi obliko kolobarja. Kožna sprememba je lahko ena sama ali pa jih je več na različnih delih telesa.

Lymska borelioza je letos prisotna v vseh slovenskih regijah, največ bolnikov pa sodi v starostno skupino med 55 in 74 let.

Več tudi klopnega meningoencefalitisa

Za klopnim meningoencefalitisom, ki se tudi prenaša z ugrizom okuženega klopa, pa je letos do 7. julija zbolelo 68 ljudi, lani v celem letu 104. Gre za virusno bolezen osrednjega živčevja, ki lahko pusti trajne posledice, kot so glavobol, zmanjšana delovna sposobnost, zmanjšana sposobnost koncentracije, ohromelost, medtem ko odstotek ali dva odraslih bolnikov umreta. Za klopnim meningoencefalitisom so letos zboleli bolniki v vseh zdravstvenih regijah, razen v novomeški.

Najpomembnejši ukrepi za zmanjšanje tveganja okužbe z boleznimi, ki jih povzročajo klopi, sta preprečevanje ugriza klopa ter hitra odstranitev že prisesanega klopa. Na NIJZ ljudem svetujejo, naj zlasti v gozdu nosijo svetla oblačila, ki naj pokrivajo čim večji del telesa, prav tako naj uporabljamo sredstva, ki odganjajo klope.

Ob vrnitvi iz narave naj temeljito pregledajo telo, pozorni naj bodo tudi na poraščene dele telesa, kožne gube, uhlja, pazduhe in dimlje.

Stroka priporoča tudi cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu vsem prebivalcem Slovenije od enega leta starosti. "Priporočljivo je, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih, lahko pa tudi kasneje. Če začnemo cepljenje kasneje, npr. v poletnih mesecih, je priporočljivo dobiti drugi odmerek cepiva že dva tedna po prvem, da čim prej dosežemo zaščitni nivo protiteles," so navedli na spletni strani NIJZ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rde?azvezdarde?a
20. 07. 2018 18.11
-3
zaradi klopa in vzporedne bolezni sta v Sloveniji umrla 2, v celi naši zgodovini 27 let. za posledicami povezanimi z alkoholom pa umrejo trije na dan!! vi se pa klopa bojite?? klop ti ne more nič, če si zdrav (redko tudi lahko) bolan pa ne hodi v gozd. Cepivo pa tako ne varuje!!
TistoPravo
20. 07. 2018 18.46
+1
+++...ja iščemo se tam, kjer se ne treba
DeBill
20. 07. 2018 14.45
+19
klop, najnevarnejša žival v gozdu
ruda macek
20. 07. 2018 17.03
+3
Res je,me je kar minilo do gob ko se mi je pred kakim dobrim tednom pojavil tale znacilen flek za boreliozo sedaj pa tri tedne antibiotikov pa upamo da bo bolje.
murate
20. 07. 2018 19.08
+2
ti želim čimprej okrevanje,eno vprašanje a si dobil bolniško -predvidevam da si zaposlen,vprašam ,ker sin ki je obrtnik sploh bolniške ni dobil , s tem da ima kr težave od vrtoglavice,do izredno slabega prenašanja visokih temperatur,ves čas utrujen , skratka težko dela ...
ruda macek
20. 07. 2018 19.28
+1
Tudi jaz imam vrtoglavico obcasno za bolniski stalez mi ni nihce nic rekel,tako da tudi delam.