V Levici so ob predaji podpisov povedali, da bodo v nadaljnjem parlamentarnem postopku aktivno zagovarjali sprejem tega ključnega koraka v smeri demokratizacije lokalne samouprave in spodbujanja aktivnega vključevanja lokalne skupnosti v odločanje o pomembnih tematikah na lokalni ravni. "V Levici pobudo Piratov podpiramo. Slovenski župani, ki se desetletja obdržijo na oblasti, so namreč recept za klientelizem in brezperspektivnost lokalnega okolja. Tovrstni primerov so skupni nekaterim največjim in nekaterim najmanjšim občinam pri nas. Omejevanje dolžine mandata je zato prvi in nujen korak v smeri demokratizacije lokalne samouprave."
Na današnji novinarski konferenci je poslanec Levice Milan Jakopovič izpostavil ključne razloge za priključitev kampanji: "V Levici podpiramo omejitev mandatov županov, ker rešuje problem lokalnih' šerifov, ki desetletja sedijo na svojih stolčkih. To predstavlja veliko tveganje za nepotizem, klientelizem in korupcijo. V lokalnih skupnostih imamo dovolj sposobnega kadra, ki pa se za kandidaturo ne odloča, saj jim nasproti stojijo ljudje, ki so si skozi dolga leta vladanja ustvarili omrežje, ki onemogoča konkurenco."
Kot so poudarili, je kampanja pokazala na željo po spremembah v lokalni samoupravi: "V dogovoru s Piratsko stranko Slovenije smo se priključili njihovi terenski in spletni kampanji zbiranja podpisov za vložitev zakonodajnega predloga v parlamentarno proceduro. Podpise smo zbirali pred upravnimi enotami v več slovenskih krajih, s čimer smo dodatno podprli kampanjo Piratske stranke in razširili glas o nujnosti sprememb v smeri večje odprtosti in demokratičnosti lokalne samouprave."
Urška Honzak, koordinatorka lokalnega odbora Levica Ljubljana in vodja svetniškega kluba Levice v ljubljanskem mestnem svetu, je ob tem poudarila: "Tudi na terenu se je izkazalo, da si prebivalke in prebivalci želijo večje vključenosti v odločanje o svojem lokalnemu okolju in spremembe v smeri večje demokratizacije delovanja lokalnih skupnosti. V Ljubljani v zadnjem času na primer zelo odmevajo že izvedeni in napovedani poseki dreves, pri katerih se ne upošteva ne mnenja lokalnega prebivalstva ne mnenja stroke. To je le eden od primerov avtoritarnega delovanja ljubljanskega župana, ki Ljubljano vodi že več kot 15 let; in le eden od primerov, kakršnim bi se z omejitvijo mandatov županov lahko izognili."
Kaj želijo doseči?
Z omejitvijo mandatov želijo v Piratski stranki po njihovih navedbah doseči povečanje volilne udeležbe in povečanje števila kompetentnih kandidatov na županskih volitvah. Zakonski predlog sicer, kot so navedli, res predstavlja poseg v pasivno volilno pravico, torej pravico do kandidiranja, "a ta poseg je utemeljen in ni prekomeren". "Z ustavnega vidika gre za upravičen poseg, ki zasleduje legitimen cilj splošne javne koristi," so poudarili.
Ob tem so navedli, da želijo z omejitvijo mandatov zmanjšati tudi obseg samovoljnosti posameznih županov in vodstev občin. Zaradi praktično neobstoječega sistema razmejevanja veja oblasti na lokalnem nivoju namreč številne občine po njihovih navedbah ne posedujejo notranjih mehanizmov, skozi katere bi se lahko samoomejevale sporne prakse, ki se jih je v zgodovini lokalne samouprave nabralo kar veliko.
Omejitev županskih mandatov očitno brez podpore Gibanja Svoboda in SD
V Združenju občin Slovenije pa so, kot smo že poročali, kritični do zakonodajne pobude Piratske stranke za omejitev županskih mandatov na dva zaporedna mandata. Menijo, da je omejevanje števila mandatov v nasprotju s temeljnimi demokratičnimi načeli, volivci pa so tisti, ki odločajo, koga bi radi imeli za svojega predstavnika.
Pridružuje se jim tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je povedal, da je sam proti tem omejitvam. Da sta za izpeljavo konkretnih projektov največkrat potrebna več kot dva mandata, je pojasnil. Meni, da na občinskem oziroma na lokalnem nivoju omejitev števila mandatov ni smiselna. Zato je sam osebno – in verjame, da tudi stranka Svoboda – proti tem omejitvam in jih, kot je zagotovil, ne bo podprl.
Kot so pojasnili v poslanski skupini Svoboda, po poglobljeni preučitvi predloga menijo, da bi takšna rešitev zagotovo prinesla več negativnih posledic kot pa koristi, poroča STA. Dodali so, da zakonski predlog tudi posega v z ustavo zagotovljeno volilno pravico, kar po njihovi oceni odpira vprašanje skladnosti z ustavo. Med razlogi zoper omejitev mandatov na lokalni ravni so po njihovih navedbah nekateri tudi povsem praktične narave. Tako sta, kot so zapisali, za izpeljavo pomembnejših občinskih projektov pogosto potrebna več kot le dva mandata. "Sicer pa morajo biti vse zahtevne zakonske spremembe vselej pripravljene in sprejete na podlagi široke javne in strokovne razprave ter iskanja širokega družbenega soglasja. Takšen način zakonodajnega delovanja je tudi ena od ključnih zavez naše poslanske skupine," so še navedli.
Tudi predsednica SD Tanja Fajon je pojasnila, da so v vodstvu stranke govorili tudi o tem vprašanju. Po njenih navedbah Socialni demokrati niso za omejevanje županskih mandatov. Njihovi župani veliko prispevajo lokalnim skupnosti in kot stranka imajo, kar zadeva županovanja, veliko zelo uspešnih zgodb, je poudarila. "Nazadnje so volivke in volivci tisti, ki odločajo, kdo bo vodil njihove kraje, mesta, občine. Naj ostane tako," je še dodala.
Dva mandata sta absolutno premalo, da lahko narediš velike, pomembne projekte v občini, meni tudi gospodarski minister iz vrst SD Matjaž Han. Izpostavil je še, da bomo imeli, glede na situacijo, čez nekaj let težavo sploh dobiti župane. "To so seveda morda zelo všečni predlogi, a potem se moramo pogovarjati tudi o poslancih, o vseh, ne le o županih," je še dejal.
KOMENTARJI (302)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.