Predsednik DZ Igor Zorčič je odločil, da na dnevnem redu decembrske redne seje poslanci in poslanke ne bodo obravnavali predloga novele zakona o organiziranosti in financiranju vzgoje in izobraževanja. Kot je pojasnil Zorčič, je seja odbora DZ za izobraževanje v nasprotju z odločitvijo kolegija potekala tudi po 22. uri. Odbor DZ za izobraževanje pa je nato v petek nekaj pred polnočjo sprejel koalicijska dopolnila k predlogu novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov. Opozicijski poslanci so sejo z očitki o neregularnem vodenju seje sicer po 22. uri zapustili.
Dimičeva: Poslanci Levice so se neprimerno vedli in zavlačevali
Iva Dimic je v izjavi za javnost zatrdila, da je bila petkova seja sklicana v skladu s poslovnikom, težava je nastala, ker so poslanci Levice z neprimernim obnašanjem in tudi osebnimi grožnjami zavlačevati sejo, da bi bila ura 22.00 in da bi se seja zaključila.
"Ker smo bili ob 22. uri že v fazi glasovanja o amandmaju, sem, ker je bil v dvorani nemir, dala na glasovanje, ali se poslanci strinjajo, da se seja podaljša. Ta sklep je bil potrjen. Ni res, da seja ni bila sklepčna, bilo nas je devet poslancev, od tega jih je osem glasovalo," je zavrnila navedbe.
Poudarila je, da se je po njenem mnenju poleg nekaterih poslancev Levice po njenem neprimerno vedel tudi poslanec Aljaž Kovačič iz LMŠ, na seji so "prikazali zelo neprimerno vedenje za ta hram demokracije," je dejala. Poslanko Levice Natašo Sukić je obtožila, da je prišla za njen hrbet in ji grozila z močno povišanim glasom. Dejala je, da se je ob njej počutila nelagodno in ogroženo.
Levica: Poskus kadrovanja SDS in lokalnih šerifov v javnih šolah tokrat zaustavljen
Z Zoričičevo odločitvijo pa so zadovoljni v Levici. Kot je pojasnil vodja poslancev Matej T. Vatovec, so v poslanski supini že večkrat opozorili na vse pogostejše in vse očitnejše kršitve poslovniških določb pri vodenju sej delovnih teles DZ. Dogajanje na petkovi seji pa po njegovem mnenju pomeni nedopustno prekršitev vseh poslovniških določb in demokratičnih standardov, "h katerim smo zavezani vse poslanke in poslanci".
V sporočilu za javnost so zapisali, da so petek v Levici ob pomoči LMŠ s proceduralnim zavlačevanjem blokirali sejo odbora za izobraževanje: "Po policiji, medijih, kulturi in energetiki se SDS namreč loteva še vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter ostalih javnih izobraževalnih zavodov. Poseči namreč želi v sestavo šolskih svetov in zaposlenim odvzeti tri od petih (in staršem enega od treh) predstavnikov v organu, ki sprejema najpomembnejše odločitve, kot sta imenovanje ravnateljev in glasovanje o kadrovskih načrtih. Odločilni vpliv na imenovanje vodstev šol bi SDS omogočil, da prihodnjim generacijam vsiljuje svojo konservativno in nacionalistično ideologijo."
Čeprav jim je uspelo zavleči sejo do 22.00, po kateri odbor nima več dovoljenja za delo, je predsedujoča odboru Iva Dimic iz vrst NSi nadaljevala s sejo, ignorirala poziv predsednika Državnega zbora, jemala besedo razpravljalcem in silila naprej z glasovanjem, čeprav ni bilo nikomur več jasno, na kateri točki dnevnega reda so se nahajali, pravijo v Levici, kjer so nadaljevanje seje po 22.uri zato obstruirali, podali protestno pismo in zahtevali zamenjavo predsedujoče odboru ter razveljavitev vseh sprejetih odločitev na odboru.
Vatovec je pojasnil, da so se na petkovi seji nepravilnosti ter grobe in namerne kršitve poslovnika kar vrstile. Predsedujoča Iva Dimic naj bi tako zavestno kršila sklep kolegija predsednika DZ, da se mora seja zaključiti najpozneje do 22. ure, prav tako naj bi zavestno in namerno onemogočila razpravo poslankam in poslancem, ki so na seji sodelovali. "Predsedujoča je v petek samovoljno prešla na glasovanje kljub temu, da so do takrat razpravo opravili šele trije poslanci (Boštjan Koražija, Aljaž Kovačič in Željko Cigler), preostale na seznamu pa je kar preskočila. Kot je razvidno s posnetka seje ‒ Iva Dimic je to tudi sama priznala ‒ sta bila k razpravi prijavljena vsaj še Luka Mesec in Nataša Sukič," je zapisal v pismu predsedniku DZ Zorčiču.
Vatovec Dimičevi očita tudi, da je poslancem skoraj dve uri odrekala pravico do postopkovnega vprašanja ali predloga, poleg tega pa tudi to, da na postopkovna vprašanja ni odgovarjala ter da je ignorirala vse pozive za prenehanje kršitev poslovniških določb. Prav tako naj bi Dimičeva, tako Vatovec, grobo prekršila tudi 2. odstavek 65. člena, ko Luki Mescu ni omogočila napovedi obstrukcije, "saj mu ni želela dati niti besede za razpravo niti besede za postopkovno vprašanje". Obstrukcijo je bil Mesec prisiljen napovedati tako, da si je besedo vzel sam, je še zapisal Vatovec.
Po njegovem mnenju dogajanje na petkovi seji predstavlja tako grobe kršitve poslovniških določb, da bi bila nadaljnja obravnava točk dnevnega reda na seji DZ in tudi sprejetje zakona eklatantna kršitev ustave. "Takšno delo je nevzdržno, praksa, ki smo ji bili priča v petek, pa je nedopustna, nedemokratična, protiustavna ter izjemno škodljiva za institucijo državnega zbora. Gre za pomemben odbor, ki obravnava vsebinsko zahtevne predloge. V času epidemije, s katero se soočamo, gre za posebej občutljiva področja. Zato je še toliko pomembnejše, da se na sejah odbora spoštujejo demokratični standardi in da se posebej pozorno prouči prav vsak zakonski predlog," je opozoril Vatovec.
Levica je zato, ker je predsedujoča prekršila demokratične standarde in vso sejo eklatantno kršila poslovniška določila, dala pobudo, da se predsednica odbora razreši in da se na to mesto imenuje druga poslanka ali poslanec. Predsednika DZ Zorčiča so v Levici tudi pozvali, naj se obravnava točk, ki so bile obravnavane na petkovi seji, opravi še enkrat in sicer ob upoštevanju osnovnih demokratičnih standardov in poslovniških določil. "Prepričani smo, da bo v nasprotnem primeru zaradi hudih kršitev postopka sprejemanja zakon, sprejet na takšen način, v nasprotju z Ustavo RS." V Levici so ob tem še spomnili, da je DZ najvišje zakonodajno telo in mora biti zgled spoštovanja pravil v družbi.
Spomnimo
Odbor DZ za izobraževanje je v petek nekaj pred polnočjo sprejel koalicijska dopolnila k predlogu novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov. Opozicijski poslanci so sejo z očitki o neregularnem vodenju seje po 22. uri zapustili.
Po skoraj osmih urah seje, nekaj pred 22. uro, je Mesec predsednico odbora opozoril, da odbor po 22. uri ne sme zasedati. Predlagal je prekinitev seje. Aljaž Kovačič iz LMŠ pa je navedel, da je predsednik DZ Dimičevi poslal sporočilo, v katerem je izrazil pričakovanje, da bo seja ob 22. uri prekinjena. A Dimičeva je vztrajala in kljub glasnemu nasprotovanju poslancev Levice in LMŠ nadaljevala glasovanje k dopolnilom, zavrnila je tudi možnost postopkovnih predlogov.
Mesec je zato napovedal obstrukcijo. Pred njim je obstrukcijo napovedal tudi Aljaž Kovačič (LMŠ), a Dimičeva napovedi obstrukcije ni sprejela, ker ni bila napovedana ob začetku obravnave točke. Tako so se člani SDS, NSi in SMC sami opredeljevali do vloženih dopolnil. Zavrnili so sklop dopolnil Levice in sopodpisnikov LMŠ, SD, SAB ter poslanske skupine nepovezanih poslancev, sprejeli pa dopolnila koalicije.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.