Sicer pa je srečanje bolj zaznamovala zavrnitev stranke SD. Kot so pojasnili v SD, je predsednik njihove stranke Borut Pahor že v petek po telefonu Jankoviću sporočil, da njihovih predstavnikov na srečanje ne bo. V pisnem odgovoru Pozitivni Sloveniji pa je glavni tajnik SD Uroš Jauševec zapisal, da prejeti predlog za srečanje predsednikov strank bistveno presega okvir pričakovanega delovnega sestanka, ki so se ga bili pripravljeni udeležiti.
"Tema, ki je predlagana za ta sestanek, je bistveno prezahtevna, da bi se lahko udeležili tega sestanka brez predhodnih resnih priprav," je vodja poslanske skupine SD Janko Veber razložil, zakaj se SD ni odzvala povabilu na sestanek. "SD smo resna stranka z dolgoletno tradicijo in na tako resno dogovarjanje želimo biti zelo dobro pripravljeni," je še dodal Veber, ki poudarja, da se je zlasti po decembrskih volitvah pokazalo, da je v času, ko prevladuje kapital, SD edina resna leva parlamentarna stranka v Sloveniji.
Tudi SMS-Zeleni zavrnili povabilo
Tako kot SD so se tudi v stranki SMS-Zeleni Pozitivni Sloveniji zahvalili za povabilo na sestanek strank levega bloka. A po posvetovanju na izvršnem odboru stranke so se odločili, da se skupinskega srečanja ne udeležijo, saj preveč diši po polariziranju.
Kot je predsednik SMS-Zelenih Darko Krajnc zapisal v svojem odgovoru Pozitivni Sloveniji, polariziranje namreč ni v duhu zelene politike, ki jo kot evropski Zeleni širijo v Sloveniji. Krajncu se zdi primerneje, da bi takšno sodelovanje najprej dorekli bilateralno, med strankama SMS-Zeleni in Pozitivna Slovenija.
Janković: Vlada straši državljane
Po Jankovićevih besedah bodo lahko parlamentarne stranke v primeru, če najdejo skupno točko, v parlamentu predstavile mnenje vseh, tudi tistih, ki niso v parlamentu. Na skupnih srečanjih se bodo v prihodnje dobili "po potrebi", če bodo vsi soglašali, pa bi lahko bila vsake tri mesece.
Sicer pa Janković meni, da bodo vse, kar bo vlada dobrega predlagala, podprli, za preostalo pa bodo predstavili alternativne možnosti. Z napovedmi varčevalnih ukrepov gre po njegovem za "strašenje državljanov", predlog za 15-odstotno znižanje plač v javnem sektorju pa se mu zdi neresen. Zato bodo po njegovih besedah poskušali najti rešitve, ki so dobre za državo in v pomoč vladi, če jih bo sprejela.
Glede pozicioniranja v političnem prostoru pa Janković meni, da danes težko rečemo, kje se delita levica in desnica, sami pa da so se postavili v levo sredino.
Še bolj kritičen kot Janković pa je bil do predlaganih varčevalnih ukrepov predsednik stranke TRS Matjaž Hanžek, ki jih je označil za "samomor". Po njegovih besedah so vsi prepričani, da je izključno varčevanje napačno in da je treba narediti tudi kaj na prihodkovni strani.
Predsednik Zares Pavel Gantar pa je dejal, da je bolj kot udeležba SD na tem sestanku pomembno sodelovanje PS in SD v parlamentu.
"Že samo to, da sedimo skupaj in se pogovarjamo o temah, ki so pomembne za vse državljane, daje nek optimizem za prihodnost," pa je ocenil predsednik LDS Iztok Podbregar.
Prevelikega navdušenja na levici že prej ni bilo
Po pisanju časnika Večer že takrat, ko se je pojavila pobuda za projektno sodelovanje levice, ki "diši" tudi po ideji političnega približevanja strank, prevelikega navdušenja na levici ni bilo. Prevladale so ocene, da se poskuša Janković tako pozicionirati kot vodja levice in opozicije, čeprav se je iz parlamenta poslovil, piše časnik.
Janković je sicer v javnosti že poudaril, da pri iskanju možnosti sodelovanja "ne gre za združevanje na levici". Tudi po sestanku je povedal, da zadeva še ni tako daleč, da bi lahko srečanju strank rekli levosredinska opozicija.
KOMENTARJI (644)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.