Slovenija

Limaj želi v Haag

Ljubljana, 24. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Obtoženec haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, kosovski Albanec Fatmir Limaj, ki na izročitev mednarodnemu sodišču čaka v priporu na Povšetovi, odločno zanika vse obtožbe. Kot je povedal svojemu zagovorniku Petru Čeferinu, želi čimprej oditi v Haag.

Fatmirja Limaja je slovenska policija prijela v torek 18. februarja v Kranjski Gori.
Fatmirja Limaja je slovenska policija prijela v torek 18. februarja v Kranjski Gori. FOTO: Reuters

Limaj, sicer nekdanji pripadnik OVK, je eden izmed četverice kosovskih Albancev, ki jih sodišče v Haagu obtožuje vojnih zločinov na Kosovu. Obtožnica jih bremeni brutalnega mučenja in uboja več kot 23-ih kosovskih Albancev in Srbov v taborišču OVK v naselju Lapušnik v obdobju od maja do julija 1998. Ostala trojica se je na haaškem sodišču že izrekla za nedolžne.

Limajev odvetnik Peter Čeferin je povedal, da njegov klient kategorično zanika, da bi storil katerokoli dejanje, ki je predmet obtožbe tožilke mednarodnega sodišča. Če bi Limaj vedel za obtožnico haaškega sodišča, bi nanjo počakal doma in ne bi odšel na smučanje v Slovenijo, je še povedal Čeferin. Zato Limaj meni, da je bila njegova aretacija v Sloveniji nepotrebna. Odvetnik je še dodal, da ga je Limaj pooblastil, da zaprosi pristojne slovenske oblasti, da mu omogočijo takojšen odhod pred mednarodno sodišče. Kot opisuje Čeferin, je Limaj takoj, ko je v Kranjski Gori po telefonu izvedel, da se "zanj zanima tožilka haaškega sodišča", sporočil, da želi iti v Haag prostovoljno in takoj, ko bo prejel vabilo. To mu je bilo nato preprečeno z nepotrebno aretacijo v Sloveniji, je zapisal Čeferin.

Limaja so v Sloveniji aretirali na zahtevo haaškega tožilstva

Tiskovni predstavnik ministrstva za pravosodje Franc Stanovnik je v petek pojasnil, da je aretacija doslej tudi edina zahteva, ki so jo v zvezi z osumljencem prejeli slovenski organi. V četrtek so na ministrstvu prejeli tudi uradno zahtevo z ustrezno dokumentacijo haaškega sodišča. Ministrstvo za pravosodje je zahtevo nato predalo senatu vrhovnega sodišča, ki naj bi odločitev o izročitvi sprejel v prihodnjih dneh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI