Lista Borisa Popoviča – Digitalizirajmo Slovenijo je po Popovičevih besedah nova sredinska stranka v političnem prostoru, ki zna in zmore uresničiti povezovalni program "s ciljem učinkovite pravne in demokratične države, kjer bo lahko vsak posameznik uresničil svoje talente, vizije in sanje o lastni prihodnosti".
Program po njegovih besedah temelji na konkretnih željah in potrebah mladih, podjetnih in inovativnih Slovenk in Slovencev, ki bi spet radi postali ponosni na svojo domovino.
Med ključnimi točkami programa liste navajajo vrnitev demokracije v državo. Prvi, simbolični korak v to smer bi po Popovičevih besedah storili s takojšnjo prodajo vodnega topa. Sicer pa se bodo zavzemali tudi za zagotovitev poštenih volitev, ki bodo odražale resnično voljo volivcev. To bi dosegli z uvedbo e-volitev.
Med prioritetami programa Popovič navaja še posodobitev gospodarstva, Slovenija pa mora, kot je prepričan, postati ena vodilnih razvojnih držav. Zato se bodo zavzemali tudi za privabljanje tujih visokotehnoloških podjetij v državo, Slovenija pa bo po njegovih besedah postala kriptoprestolnica sveta.
Zavzemali se bodo za nižanje davkov, gradnjo tretje razvojne osi in hitre dvotirne železnice
Kot še opozarja Popovič, v Sloveniji vlada davčno neprijazno okolje, zato se bodo zavzemali za nižanje davkov. Ob tem bi z ugodnostmi podpirali tudi mlade samozaposlene, država bi mlade ob samozaposlitvi prvi dve leti oprostila plačila vseh prispevkov, nadaljnji dve leti pa polovice vseh prispevkov. Dolgoročno se bodo zavzemali tudi za uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka.
V programu med drugim napovedujejo še zavzemanje za gradnjo tretje razvojne osi in hitre dvotirne železnice, lastniška neprofitna stanovanja brez pologa, skrajšanje čakalnih vrst v zdravstvu, vitko e-upravo, razvoj petzvezdičnega turizma z visoko dodano vrednostjo, normalizacijo dohodninske lestvice, razvinjetenje turističnih povezav ter pošteno in učinkovito pravno državo.
Popovič sicer poudarja, da se na volitve podaja, ker ni zadovoljen z aktualno vlado, podobno kot tudi ni bil zadovoljen s predhodnimi. Nekdanji koprski župan je prepričan, da ga njegova pretekla politična kariera na poti do prestopa parlamentarnega praga ne bo ovirala.
Na volitvah pričakuje rezultat, ki bo listo pripeljal v parlament. Kot še odgovarja, bi na mandatarskem mestu najraje videl sebe, a poudarja, da bodo končno odločitev sprejeli volivci. Zatrjuje pa, da se je, čeprav gre za dve skrajni politični opciji, ki mu nista blizu, po volitvah pripravljen pogovarjati tako z aktualnim premierjem Janezom Janšo kot tudi s predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom.
Zaradi zavrnitev list so se pritožili na Vrhovno sodišče
Listi Borisa Popoviča so kandidaturo zavrnili v volilni enoti Ptuj. Lista namreč ni izpolnjevala zakonsko predpisane 35-odstotne spolne kvote, saj je bilo na njej premalo moških kandidatov. Po mnenju Popoviča je šlo pri zavrnitvi njihove liste za nesporazum, zato so se na odločbo volilne komisije pritožili na vrhovno sodišče. Po informacijah volilne komisije volilne enote Ptuj bo senat vrhovnega sodišča o tem odločal v četrtek.
Čeprav so na preteklih volitvah kandidatne liste zavračali predvsem zaradi premajhnega števila ženskih kandidatk, tokratni primer ni prvi, ko lista ni izpolnjevala tega zakonskega pogoja zaradi premalo moških kandidatov. To se je zgodilo pred štirimi leti, ko je bila v eni od volilnih enot zavrnjena lista Demokratične stranke dela in Sloge.
Listo Borisa Popoviča so sicer sprva zavrnili tudi v volilni enoti Ljubljana - Center. Kot je pojasnil Popovič ob današnji predstavitvi programa liste, je bil razlog neujemanje notranjih aktov stranke, a so vrhovni sodniki po njihovi pritožbi ugotovili, da temu ni tako ter zadevo vrnili volilni komisiji v ponovno odločanje, ki je prvotno odločitev nato spremenila.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.