Slovenija

Ljubljana dobila tri podžupane

Ljubljana, 03. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na izredni seji se je danes sestal mestni svet Mestne občine Ljubljana (MOL) in potrdil tri podžupane. Županji Danici Simšič (ZLSD) bodo v tem mandatu pomagali Igor Omerza in Slavko Slak (oba LDS) ter Stanko Brezovar iz ZLSD, vsi pa bodo funkcijo opravljali poklicno.

Danica Simšič bo imela tri poklicne podžupane
Danica Simšič bo imela tri poklicne podžupane FOTO: POP TV

Podžupani naj bi "pokrivali" vsak svoje delovno področje, vendar za zdaj še ni natančno določeno, kako bodo ta razdeljena. Mestni svetniki so poleg tega zavrnili sprejetje odloka o določitvi območja predkupne pravice Mestne občine Ljubljana (MOL) po hitrem postopku. Tako so danes sprejeli samo osnutek odloka, ki ga bodo obravnavali po običajnem postopku. Odlok naj bi sicer določil območje predkupne pravice na nepremičninah in naj bi zapolnil nastalo pravno praznino na tem področju.

Igor Omerza, sicer direktor Gospodarskega razstavišča, in vodja svetniškega kluba LDS v mestnem svetu Slavko Slak naj bi bila po dogovoru med koalicijskima partnericama pristojna za gospodarstvo, kulturo in izobraževanje, vodja svetniškega kluba ZLSD v mestnem svetu Stanko Brezovar pa za socialno politiko, zdravstvo in lokalno samoupravo. Vendar, kot rečeno, za zdaj razdelitev delovnih področij med podžupani še ni natančno določena.

Mestni svetniki večjih pripomb glede predlaganih podžupanov niso imeli, le Peter Sušnik (SDS) je izrazil razočaranje, ker med podžupani ni prostora vsaj za enega predstavnika opozicije, ki bi lahko funkcijo opravljal tudi nepoklicno. Po mnenju Franca Slaka (NSi) pa delo podžupanov ne bo imelo pravega učinka, zato je predlagal, naj se že sedaj natančneje določi področje dela, poleg tega pa bi morali za učinkovitejše delovanje mestne uprave spremeniti tudi pristojnosti načelnikov mestnih oddelkov.

Kot je v obrazložitvi odloka o določitvi območja predkupne pravice MOL svetnikom pojasnil načelnik oddelka za urbanizem Igor Jurančič, naj bi si na ta način občina zagotovila aktivno vlogo pri nakupu zemljišč, saj lahko izvaja predkupno pravico le, če ima ustrezen odlok, s katerim so določena območja za izvajanje te pravice. Predkupna pravica pa je pomembna za nadaljnji urbani razvoj MOL. Pravni temelj za sprejetje tega odloka je namreč zakon o urejanju prostora, s katerim je nehal veljati zakon o stavbnih zemljiščih, s tem pa je ukinjena tudi predkupna pravica MOL na nezazidanih stavbnih zemljiščih. Zato bi bil nujen sprejem odloka po hitrem postopku, je v svoji obrazložitvi še dejal Jurančič.

Mestni svetniki so predlog o sprejetju odloka po hitrem postopku zavrnili, tako da bo to sedaj potekalo po običajnem postopku. S hitrim postopkom se med drugim ni strinjal predsednik odbora za gospodarjenje z nepremičninami Franc Slak (NSi), ki je menil, da je treba o predlogu odloka še razpravljati in ga dodelati. Sprejetju po hitrem postopku so nasprotovali tudi nekateri drugi svetniki, med drugim Jože Zagožen (SDS) in Metka Tekavčič (ZLSD), ki sta soglašala, da bi na današnji seji morali razpravljati le o osnutku omenjenega odloka.

Mestni svet je poleg omenjenega podal še soglasje k nakupu poslovnih prostorov za Lekarno Levstik. Kot je svetnikom pojasnila namestnica načelnice oddelka za zdravstvo in socialno varstvo Dunja Obersnel Kveder, bo nakup poslovnih prostorov, v katerih je že zdaj Lekarna Levstik, Javnemu zavodu Lekarna Ljubljana omogočil poslovanje v lastnih prostorih, hkrati pa se bo povečalo tudi premoženje ljubljanske občine. V skladu s strategijo razvoja primarnega zdravstvenega varstva do leta 2005 pa javni zavod po njenih besedah načrtuje tudi obnovo omenjenih prostorov. Vrednost nepremičnine je cenilec sicer ocenil na več kot 35 milijonov tolarjev, glede cene naj bi bilo z najemodajalcem že doseženo soglasje, za nakup pa ima Lekarna Ljubljana že tudi zagotovljena lastna sredstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10