V Sloveniji smo danes dobili prvo hišo hospic, ki je namenjena bivanju in negi umirajočih. Minister za zdravje Dorjan Marušič je ob odprtju v prestolnici izrazil upanje, da bodo tudi druga mesta odpirala tovrstne ustanove ter da bi tako bilo vsakemu posamezniku omogočeno dostojno življenje v zadnjih trenutkih.
V hospicu je za umirajočega poskrbljeno celostno, poudarja predsednica Slovenskega društva hospic Tatjana Žargi. "Pri nas je umiranje veliko več kot medicinski proces. To je predvsem proces zaključevanja odnosov, do sebe, do bližnjih, do skupnosti in to terja intimni prostor in čas," je dejala. Slovensko društvo hospic namreč upravlja hišo in so tudi edini, ki izvajajo to dejavnost v Sloveniji. Po mnenju Žargijeve je danes odprta hiša velik prelom v slovenski družbi na splošno, saj pomeni vstop v bolj ozaveščen način odnosa do umirajočih.
"Dodana vrednost"
Za Ljubljano predstavlja hiša hospic dodano vrednost, meni ljubljanski župan Zoran Janković. Hiša je na odprtje po njegovem mnenju že predolgo čakala, saj projekt teče že od županovanja Vike Potočnik. Po njegovi oceni je to model, ki bo lahko pozneje uporabljen za vso Slovenijo.
Hospic v vsakem večjem mestu
Po ocenah Žargijeve bi moralo vsako večje mesto imeti tako hišo. V svetu namreč po njenih besedah velja normativ ene petposteljne hiše hospica na od 300.000 do 500.000 prebivalcev.
Ključe so imeli že marca, a sredstev ni bilo
Sredstva za izgradnjo hiše v višini dobrega 1,5 milijona evrov je v celoti zagotovila občina, hišo pa je za ljubljansko občino na Hradeckega cesti 18 in 20 gradil ljubljanski javni stanovanjski sklad.
Ključe hiše je Janković društvu hospic predal že marca letos, vendar pa država do začetka decembra sredstev za izvajanje dejavnosti ni našla. Z aneksom k splošnemu dogovoru v zdravstvu bo država zagotavljala letno 0,5 milijona evrov za izvajanje dejavnosti.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.