Načelnik oddelka za urejanje prostora Mestne občine Ljubljana Miran Gajšek, ki je vodil pripravo strokovnih podlag za urejanje javnega prometa v Ljubljanski urbani regiji (LUR), je opozoril, da mora glavno mesto funkcionirati v prometnem smislu, še posebej zato, ker je Ljubljana vozlišče petega in desetega prometnega koridorja. "Javni potniški promet v regiji moramo zastaviti skupaj z državo in EU," je zatrdil.
Temeljni namen koncepta javnega potniškega prometa v LUR je usklajevanje ciljev trajnostnega prometa s sosednjimi regijami. Po Gajškovih besedah je ključna navezava na Gorenjsko, in sicer železniška povezava z Letališčem Jožeta Pučnika v Ljubljani, in železniška povezava z Luko Koper. Po njegovih besedah je ključna tudi ustanovitev regijskega regulatornega telesa (neke vrste regijske pisarne), ki bo skrbelo za projekt v prihodnje.
"Narejeno je kakovostno strokovno delo, ki služi kot osnova nadaljnjega načrtovanja in projektiranja. Glavni problem je čas, saj je treba čim prej pripraviti projekte za sredstva, ki so v ta namen na voljo v državi in EU," je zatrdil Gajšek. "Projektni interes je, vzpostavljen koncept je dober. Mi moramo začeti delati na projektih in jih pripravljati za vire financiranja."
Strokovne podlage za urejanje javnega prometa v LUR obsega šest vmesnih poročil in skupno končno poročilo. Predlagan je načrt sistema javnega potniškega prometa, ki vsem uporabnikom omogoča časovno in ekonomsko privlačen prevoz in je nadgradnja obstoječega koncepta javnega potniškega prometa.
Pomembnost sodelovanja izpostavljajo vsi
Celovit koncept javnega potniškega prometa v Ljubljanski urbani regiji (LUR) je po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića kompleksna rešitev, ki jo je mogoče realizirati le s sodelovanjem tako vseh županov v regiji kot vlade. Strokovne podlage za izvedbo projekta so pripravljene, Janković pa poziva k pripombam na gradivo, saj mora ta za izvedbo imeti široko soglasje.
Da je sodelovanje pri ureditvi celovitega javnega potniškega prometa v LUR zaradi deljenih pristojnosti nujno, se strinja tudi minister za promet Patrick Vlačič. Projekt gre po njegovem mnenju v pravo smer, Vlačič pa izpostavlja tudi nujnost izvedbe projekta integriranega potniškega prometa, ki ga pripravljajo na ministrstvu. Mobilnost mora biti po ministrov besedah zagotovljena na najboljši možni način.
Prometna infrastruktura je po besedah ministra za okolje in prostor Roka Žarnića kljub sodobnim možnim tehničnim rešitvam vedno problem, pa tudi izziv za načrtovalce prostora. LUR, ki pokriva območje 26 občin, se pomena trajnostne mobilnosti zaveda, zato je pristopila k projektu strokovnih podlag urejanja javnega prometa v regiji, ki pomeni odlično osnovo za urejanje in vzpostavitev kakovostnega javnega potniškega prometa do leta 2027 na načelih trajnostne mobilnosti.
S pospešenim razvojem javnega potniškega prometa se po Žarnićevih besedah izboljšuje dostopnost z javnimi prometnimi sredstvi, med katerimi mora prevzeti vodilno vlogo mestna in primestna železnica. Vzpostavitev takšnega sistema javnega potniškega prometa je kompleksen in celovit projekt, ki presega dimenzije posamezne lokalne skupnosti, posameznega naselja ali mesta. Zato je toliko bolj spodbudno, da se projekt vzpostavitve sistema javnega potniškega prometa obravnava širše v okviru LUR.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.