Vlada je določila besedilo predloga novele zakona o glavnem mestu, s katerim Mestni občini Ljubljana (MOL) določa dodaten, višjim stroškom sorazmeren vir financiranja. V letu 2010 naj bi MOL na podlagi tega zakona dobila okoli 15 milijonov evrov, je na današnji novinarski konferenci po seji vlade pojasnila državna sekretarka Meta Vesel Valentinčič.
Vlada je namreč ocenila, da uresničevanje pristojnosti državnih oziroma mestnih organov na območju glavnega mesta zahteva posebno ureditev načina sofinanciranja razvojnih programov MOL, je zapisano v gradivih po seji vlade. Ob dogovoru med MOL in državo se bodo določeni razvojni projekti izvajali s podpisom neposredne pogodbe med posameznim proračunskim porabnikom in MOL, torej brez razpisa, je danes pojasnila Vesel Valentinčičeva.
Dodaten vir financiranja
Predlog novele uvaja tudi dodaten vir financiranja prestolnice v višini 0,73 odstotka dohodnine, s čemer bo mesto zagotavljalo pogoje za izvajanje vseh tistih nalog, ki izhajajo iz potreb državnih organov, je še dodala. Dogovor, ki ga bodo sklepali vsakokratna županja oziroma župan MOL in vlada, bo napovedal, kateri projekti bodo sofinancirani s strani države, na podlagi tega pa bodo podpisane ustrezne pogodbe. Predvsem bo šlo za financiranje izgradnje različne infrastrukture, pravi državna sekretarka v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko.
Po njenih napovedih bo ta dogovor Ljubljani v letu 2010 prinesel 15 milijonov evrov, sicer pa vsako leto v višini 0,73 odstotka dohodnine. Vsake štiri leta pa se bo preverjalo, ali je treba to višino korigirati, je še dodala.
Glede izhodiščnega leta, na podlagi katerega bodo izračunavali višino sredstev, ki jih bo MOL dobila, je Vesel Valentinčičeva pojasnila, da bodo upoštevali predpreteklo leto, kot se dela tudi za izračun poprečnine. Na vprašanje, ali je vlada danes razpravljala tudi o sporazumu glede prenosa državnih stanovanj na MOL, pa je pojasnila, da vlada o tem danes ni razpravljala, "niti to še ni tema, o kateri bi se pogovarjali".
Prava rešitev za prestolnico
Predsednik vlade Borut Pahor pa je glede predloga novele zakona o glavnem mestu dejal, da je ta za vlado dober, poslanci pa bodo odločili, ali je zakon prava rešitev za prestolnico.
Predlog novele zakona o glavnem mestu temelji na zagotavljanju lokalne samouprave in sorazmernosti virov financiranja nalog lokalnih skupnosti s stroški, ki jih imajo pri izvrševanju svojih nalog. S predlaganimi spremembami in dopolnitvami navedenega zakona se veljavna ureditev pravil urejanja medsebojnih razmerij države in MOL na območju glavnega mesta spreminja predvsem pri izvajanju razvojnih programov, dogovorjenih v skladu s 5. členom zakona tako, da se omogoča sofinanciranje programov mestne občine z neposredno pogodbo brez javnega razpisa.
Z dopolnitvijo zakona se MOL kot glavnemu mestu zagotavlja ustrezen vir financiranja nalog iz njene pristojnosti, s katerimi se zagotavljajo pogoji za delovanje organov in organizacij ter predstavništev v skladu z nacionalnimi interesi. Po predlogu zakona je MOL upravičena do deleža dohodnine, vplačane v predpreteklem letu, v določenem odstotku.
Na podlagi zakona o glavnem mestu naj bi MOL v prihodnjem letu dobila okoli 15 milijonov evrov. Ti prihodki pripadajo mestni občini od 1. januarja 2010, razmerje med dohodnino in stroški pa se prvič ugotavlja v letu 2013 za leto 2014. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, se razmerje med dohodnino in stroški financiranja nalog programov ugotavlja vsako četrto leto. Finančne posledice zakona za leti 2010 in 2011 so že vključene v proračunsko načrtovanje.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.