Bralec je parkiral pred zdravstvenim domom na Metelkovi v Ljubljani in na parkomatu v bližini kupil parkirni listek. Do avta se je vrnil še pravočasno, a je kljub temu za brisalcem našel zataknjeno obvestilo redarstva.
Kazen so mu napisali na podlagi 2. odstavka 68. člena zakona o pravilih v cestnem prometu. "Na območju kratkotrajnega parkiranja mora voznik označiti čas prihoda na vidnem mestu v vozilu. Po izteku dovoljenega časa mora voznik vozilo odpeljati," je pisalo v pojasnilu.
"Na podlagi osnovnih informacij lahko ugotovimo, da je bilo Obvestilo o prekršku izdano, ker ob prihodu na območje kratkotrajnega parkiranja (t. i. "modri coni") niste označili časa prihoda. Na t. i. modrih conah nakup parkirnega lističa namreč ni potreben, potrebno pa je na vidnem mestu označiti čas prihoda in po izteku dovoljenega časa vozilo tudi odpeljati. Parkirnega lističa namreč ni mogoče šteti kot zakonsko skladen način označitve časa prihoda, ki ga opredeljuje Zakon o pravilih v cestnem prometu," so na voznikovo poizvedovanje o upravičenosti globe odgovorili z redarstva. Podoben odgovor so z Mestne občine Ljubljana poslali tudi nam.
Omenjeni zakon parkiranje na modrih conah določa v 68. členu, kjer pa ni niti besede o tem, kateri načini označitve časa prihoda so dopustni in kateri ne:
1. odstavek: Na določenih cestah ali delih ceste se lahko parkiranje časovno omeji (območja kratkotrajnega parkiranja) tako, da sme trajati največ dve uri.
2. odstavek: Na območju kratkotrajnega parkiranja mora voznik označiti čas prihoda na vidnem mestu v vozilu. Po izteku dovoljenega časa mora voznik vozilo odpeljati.
3. odstavek: Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo drugega odstavka tega člena.
Po našem vnovičnem poizvedovanju, kako je s tem, so stališče vendarle nekoliko omilili. "Običajno je, da se čas prihoda označi s parkirno uro oziroma z ročnim izpisom časa prihoda na listič, ki ga voznik postavi na armaturno ploščo. Težava z označitvijo časa prihoda s parkirnimi lističi je, da je čas nakupa izpisan z relativno majhnimi številkami, kar onemogoča hiter in učinkovit nadzor. Poleg tega Zakon o pravilih cestnega prometa govori o tem, da je treba označiti čas prihoda, na lističu pa je izpisan čas nakupa lističa, ki se lahko pomembno razlikuje od časa prihoda. Presoji tovrstnih okoliščin pa je namenjen prekrškovni postopek s pravnim sredstvom, če se posameznik za vložitev odloči, in je natančno predpisan."
Številni vozniki globo poravnajo, čeprav se ne strinjajo s kaznijo, saj nočejo zamuditi osemdnevnega roka za plačilo "polovičke". S tem pa se odpovejo možnosti za pritožbo. Tako je ravnal tudi gospod iz Ljubljane. Pa je to nujno?
Zakon določa, da se na obvestilo o prekršku ni mogoče pritožiti. Če torej menite, da ste kazen dobili neupravičeno, boste morali počakati na plačilni nalog in takrat podati ugovor. Če tega ne storite, imate še vedno možnost poravnati zgolj polovico kazni. "Če ugovor ni podan, je mogoče poravnati globo v polovičnem znesku tudi še v osmih dneh po pravnomočnosti plačilnega naloga," so pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo.
KOMENTARJI (385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.