Medtem ko Ljubljanica močno zaudarja, pristojne službe med seboj razpravljajo, katera izmed njih bi bila dolžna razglasiti stanje ekološke nesreče. Začelo se je že v soboto, ko so ribiči opazili prve poginule ribe in iz reke potegnili okrog pol tone rib. Pogin pa se je nadaljeval tudi včeraj, in sicer v mnogo večjem obsegu.

Sumijo, da je glavni razlog pogina ljubljanska kanalizacija, ki je po neurju bruhnila veliko količino deževnice, pomešano z odplakami iz industrije, fekalije in nesnago s cestišč.
Mi smo opazili že dva dni nazaj, da se voda močno razburka predvsem pri vodnih zbiralnikih. Voda rdečkaste barve, ki je močno zaudarjala, je bruhala pod fužinskim mostom in ribe je kar odnašalo," je povedal Marjan Kocman z ribiške družine Vevče. Po ocenah je poginilo okrog 30 ton rib in vodnega življa. "Ljubljanica ima niz izpustov, skozi katere prihajajo komunalne izplake, deževnica in druge zadeve," je povedal direktor ljubljanskega Zavoda za varstvo okolja Marko Notar.

Kljub razsežnosti pogina rib nihče od pristojnih služb ni uradno razglasil ekološke nesreče, inšpekcija za okolje se celo izgovarja, da niso dolžni odrediti odvzema vzorcev onesnaženja Ljubljanice."Možni onesnaževalci so vsi s področja okolja, od vodarjev do kanalizacije. Republiški inšpektor za okolje se ne more izgovarjati, da to ni v njegovi pristojnosti," je prepričan nekdanji minister za okolje in mestni svetnik Zelenih Miha Jazbinšek. Podobno menijo tudi na ljubljanskem zavodu za varstvo okolja, kjer so pričakovali sodelovanje inšpektorjev za okolje, vendar zaman. "Sedanje stanje je ekološka katastrofa in temu primerno bodo sledile naše reakcije," je za 24ur povedala ljubljanska županja Danica Simšič.
Tako je ljubljanski zavod za varstvo okolja danes opravila odvzem vzorcev mulja, na podlagi česar naj bi ugotovili vzrok za doslej največji pogin rib v Ljubljanici.